Корисні поради правоохоронців, як не стати жертвою крадіїв
"Деу" (марки "Ланос", "Сенс" і "Нубіра"), ВАЗи (марки 21114, 21115, 2108 і 2107), "Шкоди" (марки "Октавія" та "Фабія") та "Шевроле" (марки "Авео" та "Лачетті" - саме ці автомобілі зараз найчастіше викрадають злодії у Львові, тому їх власникам не завадила б обережність та пильність. Про такі апетити автозлодіїв "Пошті" розповів начальник відділення розшуку ДАІ м. Львова Ігор Вахула. Власне Львів, за словами керівника управління карного розшуку ГУ МВСУ у Львівській області Олександра Синявського, й надалі залишається епіцентром викрадень автотранспорту в регіоні. А є попит на "Деу" та "Шкоди", бо їх легше вкрасти.
Хребет зламано
"Хребет злочинності стосовно викрадення автомобілів на Львівщині зламано. Вважаю, що є добрі шанси її побороти. Викрадення транспорту вже не має таких великих масштабів, як у минулі роки. Попри кризу, цього року незаконних заволодінь менше, ніж торік. Цей вид злочину пішов на спад передусім тому, що вдалося зліквідували низку потужних груп, члени яких зараз за ґратами. Так, чотири ОЗГ автовикрадачів заарештували наприкінці 2008 р. Затримали кілька груп наші оперативники і в 2009му. Активно працюємо й працюватимемо у цьому керунку і надалі, аби добити цю злочинність", - зазначає Олександр Синявський. В одну з останніх ОЗГ, затриману оперативниками управління карного розшуку області, входили чотири львівські молодики. На їх злочинному рахунку два десятки викрадень машин на Львівщині та інших областях. Зараз квартет перебуває у СІЗО.
А нещодавно завершився суд над однією зі затриманих груп викрадачів, на рахунку якої десятки поцуплених машин. Терміни покарання немалі - організатор групи 9 років проведе у тюрмі, а його спільники - по 8.
На запитання "Пошти", чи ще притаманний Львову та області вельми популярний серед автозлодіїв метод повернення господарю викраденого авто за викуп, керманич обласного управління карного розшуку відповів: "Це вже історія... Можливо, ще десь є одиндва випадки, але це вже не система, як було колись на Львівщині". Втім метод "за викуп" є і в дещо іншому ракурсі. У листопаді правоохоронці Мостиського району затримали 31річного жителя Дрогобича, який вимагав у громадян гроші за повернення викрадених з їх автомашин номерних знаків. До рук жидачiвських міліціянтів потрапив безробітний дрогобичанин, який спеціалізувався на крадіжках номерних знаків із автомобілів.
Небезпечні дні
та години
Сьогодні в обласному центрі лідером із автовикрадень є Личаківський район. За словами керівника пресслужби ДАІ м. Львова Людмили Ліб, тут злодюжки залишили без машин 25 власників. Далі у цьому списку Залізничний та Франківський райони, в яких по 24 крадіжки транспортних засобів. Слідом за ними йде Шевченківський район. Тут від початку року злодії привласнили 23 машини. Найменша кількість таких злочинів є у Галицькому та Сихівському районах Львова (відповідно, 15 та 11). "Всього ж у місті Лева за 10 місяців поточного року викрали 122 автомобілі (для порівняння: торік цей показник становив 188 крадіжок). Хоча й менше сталося цього року таких злочинів, але ситуацію спокійною назвати не можна. Економічна криза все ж таки дається взнаки і злодії не сплять", - говорить Людмила Ліб.
Як зазначає начальник відділення розшуку ДАІ м. Львова Ігор Вахула, за статистикою найчастіше автозлодії йдуть "на справу" у середу та п'ятницю, а щодо годин - з 24.00 до 6.00. "Аналіз випадків викрадень транспортних засобів у Львові свідчить: найчастіше викрадають автомобілі поблизу будинків (особливо в темну пору доби) та з гаражних кооперативів, де неналежним чином налагоджена охорона. Також почастішали випадки викрадення машин із автостоянок біля великих торговельних центрів, де є чимале скупчення транспортних засобів, а адміністрації магазинів не подбали про належну охорону. Зокрема, встановлення відеокамер не лише при входах та виходах, а й на території автостоянки", - говорить Ігор Вахула.
Крадуть залізних коней зазвичай за допомогою сканування сигналізації і не тільки. Так, у листопаді у нашому місті викрали "Жигулі", які чоловік щойно купив в автосалоні! Машина ще не була ані обладнана сигналізацією, ані зареєстрована. Авто мало транзитні номери. Новоспечений господар вийшов із машини на кілька хвилин, покинула салон і його дружина. Наразі транспортний засіб шукають.
Найкраще захищені від злодюжок власники престижних іномарок, які обладнують своє авто навігаційною супутниковою системою. "Якщо викрадають такий автомобіль, то його стовідсотково знайдуть. Один із таких випадків був нещодавно у Львові, де крадії поцупили машину з вул. Тичини. Коли на виклик приїхали інспектори ДАІ, потерпілий на власному ноутбуці побачив, що його машина вже аж у Добротворі. Наша оперативна група одразу ж виїхала туди, затримала злочинців та повернула машину господарю", - розповідає Людмила Ліб.
Правоохоронці кажуть, що у Львові та області й надалі збереглася тенденція, коли власники автомобілів не можуть розрахуватися за кредит за купівлю авто, тому вдаються до інсценування задля отримання страховки. При цім, вкотре попереджають: за такі "ігри" передбачена кримінальна відповідальність!
Українські тенденції
Зупинімося й на загальноукраїнській ситуації по цьому виду злочину. Представник управління розшуку Департаменту ДАІ МВС України повідомив "Пошті", що за 10 місяців 2009го у державі було викрадено 4316 транспортних засобів, із яких вдалося знайти та повернути власникам 2924 (890 поцуплених автівок віднайшли працівники ДАІ). Для порівняння: за аналогічний період минулого року машин в Україні позбулися 4797 господарів. Як каже співрозмовник, викрадень торік збільшилося щойно розпочалася криза, а ось у 2009му їх кількість зменшилася. За його словами, у великих містах здебільшого до цього вдаються ОЗГ, тоді як у малих - у 90% випадках це справа рук одинаків, раніше засуджених та наркоманів. І ще трохи статистики. Найбільше викрадень зафіксовано у Донецькій області та м. Києві (відповідно, 526 та 536), у Дніпропетровській (302 злочини), Київській (251) та Харківській областях (240). На Львівщині зафіксували 236 крадіжок.
Представник управління розшуку Департаменту ДАІ МВС України наголошує: зараз ситуація щодо затримання автозлодіїв є кращою, аніж колись. Силовики наголошують, що важливо й те, що нині суди не поблажливі до автозлодіїв і засуджують їх на заслужені терміни покарання, а не умовно, як це було ще кілька років тому.
До теми
Задля збереження власної автівки, подбайте про сигналізацію, але не забудьте про такий вид захисту як "секретка". Також не варто залишати ключі в замку запалювання, відчинені двері, навіть коли необхідно відчинити чи зачинити ворота гаража. Якщо сигналізація на авто не вмикається з першого разу, то, можливо, вона сканувалася злочинцями - не залишайте авто без нагляду ні на секунду. Будьте уважними в місцях великого скупчення людей (ринки, супермаркети, магазини, розважальні заклади). В темну пору доби не залишайте машини в місцях, де відсутнє освітлення. Найкраще зберігати авто на об'єктах дорожньої інфраструктури, що охороняються, однак упевніться у легальності даної діяльності. Не залишайте в автомобілі речі, на які можуть спокуситися злочинці (сумочки, телефони). Ремонтуючи машину в автосервісах, приватних автомайстернях, СТО будьте обачними щодо ключів, документів. Застрахуйте авто від незаконного заволодіння. При купівлі авто обов'язково звертайтеся у МРЕВ ДАІ для перереєстрації, бо саме тут можна перевірити, чи не знаходиться цей автомобіль у розшуку, арешті, а також, чи не підроблені у нього номери вузлів та агрегатів.