Економічна криза спричинила хвилю магазинних крадіжок. За даними британського дослідницького центру роздрібної торгівлі, найбільша кількість крадіжок у крамницях припадає на Індію. Найбільші роздрібні мережі цієї країни через крадіжки, скоєні покупцями і персоналом, втратили за рік понад 2,5 мільярда доларів! За Індією в рейтингу йдуть Марокко і Мексика, а найменше потерпають від крадіїв магазини в Австралії та Тайвані. Обсяг крадіжок зріс у багатих країнах, скажімо, у США - на 8%, у Європі загалом - майже на 5%.
У цілому у світі найпопулярніші серед злодіїв косметика, спиртні напої, комп'ютерні ігри, фільми, плеєри, мобільні телефони та інші електронні пристрої. На думку фахівців, часто такі крадіжки здійснюють представники середнього класу, які намагаються таким чином підтримати звичний спосіб життя в умовах економічної кризи.
Не є винятком у цьому плані й Україна. Щоправда, у нашій державі крам із магазинів цуплять зазвичай колишні засуджені та безробітні. Часто йде на такий злочин молодь. Ось один із останніх гучних випадків - у Києві в результаті проведення комплексу оперативнорозшукових заходів міліціонери затримали чотирьох безробітних місцевих жителів віком 20 - 22 років. Як інформує пресслужба МВС України, молодики у Харкові зайшли до приміщення приватного ювелірного магазину й, погрожуючи його працівникам фізичною розправою, відібрали ювелірні вироби на загальну суму понад 1 млн грн. Частину викраденого вилучено.
Був і на Львівщині (у Пустомитівському районі) трафунок, коли пограбували ювелірну крамницю, проламавши стіну. Коли його власниця приїхала на місце, то виявила зникнення із сейфа ювелірних виробів, орієнтовна вартість яких сягає 100 тис. грн. З'ясувалося, що злодії за лічені хвилини відкрили сейф та прихопили зі собою золоті вироби. Крадіїв наразі не затримали.
"У 2009 році у Львівській області зросла кількість крадіжок із крамниць. Цього добра нам вистачає... Насамперед це прояви економічної кризи", - зазначив "Пошті" начальник управління карного розшуку ГУ МВСУ у Львівській області Олександр Синявський. При цім співрозмовник зазначає, що в області нині серійних крадіжок із крамниць, як це було у 1990х., немає, а розкрити ті, що є, правоохоронцям вдається на 50%. "Куди більше сьогодні нас турбують квартирні крадіжки. Тут ситуація набагато складніша", - додає Олександр Синявський.
Більше під приціл злодіїв потрапляють крамниці у селах та райцентрах. І це переважно тому, що в тамтешніх закладах немає сигналізації, на вікнах - ґрат, а встановлені поганенькі двері та замки. Себто, крадіям через це легко проникнути у приміщення й винести звідти те, чого душа бажає. Буває, що "бомблять" сільські магазини місцеві жителі. Переважно їх цікавлять харчі, оковита та цигарки.
Принагідно начальник обласного управління карного розшуку акцентує, що власникам крамниць не гоже скупитися на заходи безпеки. "Якщо є гроші на магазини, то варто подбати і про належне їх укріплення, зокрема й технічне - сигналізацію. Майно треба охороняти. А в державній службі охорони порадять найбільш ефективні методи", - говорить Олександр Синявський.
На початку листопада під приціл злодіїв потрапив і магазин у Личаківському районі Львова, звідкіля викрали жіночу білизну на 15 тис. грн. Крадії проникли у приміщення, пошкодивши вхідні двері. У Кам'янкаБузькому районі колишній засуджений, розбивши вікно, викрав продуктів харчування на 2 тис. грн. На Сокальщині слюсар, зламавши решітку вікна, теж украв харчів на 2 тис. грн. Ще один злодій в цьому ж районі розпилив решітку на вікні та поцупив краму на 4 тис. грн. Зі собою взяв сигарети, горілчані вироби та продукти харчування.
Обкрадають на Львівщині й супермаркети. Так, у Франківський райвідділ міліції звернувся начальник охорони одного з торговельних центрів Львова, який повідомив, що зі супермаркету викрадено... дві пляшки віскі на суму 325 грн. На оковиту спокусився 22річний безробітний львів'янин. Ще один безробітний не оминув п'яти пляшок коньяку . І такий список крадіжок спиртного зі супермаркетів можна ще довго продовжувати... У Червонограді шість банок дармової кави зі супермаркету забажалося безробітному, який уже побував за ґратами. Затримали міліціянти й молодого львів'янина, який із магазину на Сихові прихопив зі собою три упаковки підгузок.
Суб'єктивний погляд |
Михайло Дзюдзь, начальник управління Державної служби охорони при ГУ УМВСУ у Львівській області: |
- Більшість крадіжок із магазинів злодії скоюють у селах та районах області. Саме там, де ці заклади не обладнані сигналізацією та іншими заходами безпеки. У Львові ж крамниці зазвичай мають сигналізацію, а ювелірні ще й охорону. Певен, що економити на заходах безпеки не варто. Сигналізація коштуватиме не так багато, порівняно з товаром в магазині. У крамницях, які є під нашою охороною, цьогоріч не було випадків крадіжок. Загалом через економічну скруту частина власників магазинів відмовилася від наших послуг. Мовляв, значно зменшилася реалізація товару, менші надходження. Також на 50% скоротилася кількість прийнятих у 2009 р. нових об'єктів, аніж торік. |