Тортур немає?

Українські правозахисники виграли у Європейському суді 17 справ щодо катування і поганого поводження із затриманими представниками МВС та органами виконання покарань

Українські правозахисники виграли у Європейському суді 17 справ щодо катування і поганого поводження із затриманими представниками МВС та органами виконання покарань

Масовим, системним та поширеним явищем в Україні є порушення прав людини правоохоронними органами, зокрема йдеться про катування та тортури. Загалом у державі, згідно зі соціологічними дослідженнями, у 2004 році півмільйона осіб (!) зазнали катувань. Аналогічна ситуація й зараз, про це акцентував учора у Львові співголова Харківської правозахисної групи Євген Захаров. Точної та офіційної статистики знущання над затриманими в Україні не має ніхто і, напевне, ніколи не матиме.

У нашому місті 26 - 27 жовтня триває Друга східноєвропейська конференція учасників Національних превентивних механізмів згідно із Факультативним протоколом до Конвенції ООН проти катувань. Учасниками заходу є представники громадських правозахисних організацій та експерти із 20-ти країн світу.

За словами Євгена Захарова, розслідування кримінальних злочинів базується, зокрема, і на примушуванні до зізнань у скоєнні злочину. "На превеликий жаль, так працює більшість правоохоронців, яка розслідує кримінальні злочини в Україні. Це явище дуже важко викорінити. Змушування до таких зізнань - злочин! На жаль, такі злочини дуже важко розкриваються", - трактує пан Захаров. Ба більше, за його словами, зараз правоохоронці стали бити так, аби не було видно слідів побоїв, а також почали ховатися - здійснювати тортури у масках.

Правозахисник каже, що нині знову розпочали соцдослідження з вивчення проблеми дотримання прав людини у місцях позбавлення волі. Вони триватимуть до 2011 р. "Наша організація у Європейському суді виграла 17 справ щодо катування і поганого поводження із затриманими представниками МВС та органами виконання покарань. Катуванням можна назвати й примусове годування того, хто оголосив голодування, і те, як, скажімо, нашого клієнта, який лежав у лікарні з онкологічним захворюванням, прикували наручниками до ліжка, коли у шестимісних камерах вміщають 20 осіб тощо", - зауважив правозахисник.

Учасники конференції з боку України наголошують на важливості роботи мобільних груп, які можуть завітати для перевірки до райвідділу міліції уночі та без попередження. Зокрема, позитивно про їхню роботу відгукується й радник міністра внутрішніх справ України Катерина Левченко. Також, за її словами, серед важливих новацій є те, що у райвідділах міліції за роботою правоохоронців стежитимуть за допомогою камер відеоспостереження. Так міліціянтів контролюватимуть на перевищення службових повноважень та застосування незаконного насилля до затриманих. А ось в ізоляторах тимчасового тримання встановлюватимуть телефони довіри. Пані Левченко, запевнила, що на Львівщині такі телефони вже встановили. Тепер важливо, щоб вони нормально працювали й кожен затриманий зміг поскаржитися на погані умови утримання чи катування з боку правоохоронців.

Загалом правозахисники та експерти єдині в одному: проблема катувань затриманих правоохоронцями в Україні стала публічною, чого не було у минулі роки. Зрештою, й керівництво міліції категорично не хоче миритися з випадками тортур з боку нелюдів-міліціонерів. "Та й потерпілим є куди поскаржитися, наприклад, до помічників міністра МВС з дотримання прав людини, які є в кожному регіоні. На Львівщині - це Тарас Гаталяк", - каже Катерина Левченко (до речі, щовівторка з 15.00 до 17.00  Тарас Гаталяк приймає громадян у приміщенні ГУ МВСУ області, що на пл. Григоренка, 3).

"Цьогоріч на Львівщині не порушено жодної кримінальної справи проти правоохоронців за катування затриманих, себто за ст. 127 КК України "Катування", - каже помічник міністра внутрішніх справ з дотримання прав громадян у Львівській області Тарас Гаталяк. Євген Захаров додає: це тому, що українське законодавство недосконале. Мовляв, радше проти горе-міліціонерів порушують кримінальні справи за ст. 365 КК України ("Перевищення влади або службових повноважень").

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4641 / 1.57MB / SQL:{query_count}