Марічка Ільїна |
![]() |
Незаконні відмови у порушенні кримінальної справи, непритягнення винних до відповідальності за фактами ДТП зі смертельними наслідками, тяганина у розслідуванні цих та інших кримінальних справ, вимагання грошей за відмову порушити кримінальну справу, в окремих випадках хамство у чергових частинах райвідділів, складання на громадян фіктивних протоколів про адмінпорушення задля досягнення планових показників - і це ще не повна картина негативу роботи львівських правоохоронців. Тих, які мають стояти на сторожі захисту прав громадян, і тих, кому з коштів платників податків (громадян) держава сплачує зарплату. А ще вони вміють підкидати наркотики, а окремі - й... красти разом із колишніми засудженими. Ганебним для львівської міліції вчинком Василь Пісний, начальник ГУ МВСУ у Львівській області, вважає дії дільничного Галицького райвідділу міліції, який скоїв декілька крадіжок, серед яких і зухвала у редакції "Суботньої пошти" у ніч з 5 на 6 травня. Не лише професійний, культурний рівень, а інколи й зовнішній вигляд низки міліціонерів потребує вдосконалення. Звісно, є й чимало позитиву в роботі правоохоронців (як от розкриття розбійного нападу на ощадкасу у Львові, чи врешті-решт припинення багаторічної діяльності трамадольного синдикату), але акцентуємо й надалі акцентуватимемо на негативних моментах їхньої роботи насамперед тому, аби їх виправляли та надалі працювали згідно із законами України.
За словами В. Пісного, найбільше мешканці Львівщини скаржаться на правоохоронців, які розслідують кримінальні справи щодо ДТП зі смертельними наслідками. Звільнено керівника слідчого підрозділу, який працював над розслідуванням цієї категорії справ. Родичі осіб, які загинули у ДТП, згодом прагнуть справедливого покарання винуватців, але часто їх принципову позицію горе-міліціонери намагаються звести нанівець. Власне слідчі затягували розслідування ДТП, в якому минулоріч загинуло троє дітей. Врешті слідчих таки покарали, бо вони неналежним чином розслідували кримінальну справу. Та це сталося лише після того, як батьки дітей, які загинули, самі прийшли на прийом до обласного міліцейського керівництва. Розслідування доручили іншому слідчому, і справу вже скеровують до суду.
Олексій Баганець, прокурор Львівщини, навів "Пошті" чималий "букет" порушень вимог кримінально-процесуального законодавства, які допускають правоохоронці під час розслідування ДТП. "Міліціонери не фіксують належно наявні докази провини конкретних винуватців ДТП, а у деяких випадках - навіть йдуть на фальсифікацію матеріалів огляду місця події! Також під час розслідування кримінальних справ несвоєчасно вилучають речові докази та відтворюють обставини події з усіма учасниками ДТП, не скеровують транспорт для проведення автотехнічної експертизи, чи несвоєчасно її призначають. А якщо й призначають, то свідомо надають неповні дані, аби експерт не міг дати точний висновок ситуації під час аварії", - акцентує прокурор.
Мешканці Самбора та Дрогобича поскаржилися прокурору області, що міліціонери своєчасно не вживали заходів для викриття ОЗГ, що вчиняла пограбування та розбійні напади із застосуванням психічного та фізичного насилля громадян (серед ночі вривалися у масках у будинки). Минулого тижня прокурор приймав іншу сторону - батьків затриманих дітей, яких підозрюють у скоєнні цих злочинів. Вони скаржилися на незаконне затримання та застосування незаконних методів слідства. Зараз це перевіряє прокуратура |
Ще кілька років тому Львівщина, звісно, як й інші регіони, "славилася" тим, що правоохоронці у райвідділах відмовлялися приймати та реєструвати заяви від потерпілих, усупереч нормативним документам (наказам) МВС, чи порушувати кримінальну справу, незважаючи на те, що є факт злочину. Діяли за принципом: менше заяв - менше роботи. "Нині цю ситуацію виправлено. Так, колись таких фактів було багато, а зараз їх стає все менше. Скажімо, нещодавно звільнено з посади начальника штабу Городоцького райвідділу міліції за те, що несвоєчасно реагував на заяви та повідомлення громадян", - каже В. Пісний.
Нищівно критикує та жорстко реагує на подібне й прокуратура. "Незважаючи на те, що є повне взаєморозуміння із начальником головного управління МВС області, деякі керівники територіальних органів внутрішніх справ не реєструють всі заяви та повідомлення про злочини, а ті, що зареєстровані, приховують шляхом винесення незаконних постанов про відмову у порушенні кримінальної справи", - каже О. Баганець, додаючи, що під час перевірки Галицького райвідділу міліції виявлено як мінімум 16 незаконних постанов про відмову у порушенні кримінальних справ. Ці постанови скасовані й таки порушено кримінальні справи. "У двох випадках є ознаки злочину. Отож міліціонери приховали злочини шляхом зловживання своїм службовим становищем. У райвідділ звернулася громадянка із заявою про зґвалтування. Жінка вказувала на особу, яка це вчинила, у неї були ознаки тілесних ушкоджень, а міліціонери винесли незаконну постанову про відмову у порушенні кримінальної справи. Вивчивши "відмовний" матеріал, з'ясовано, що немає пояснень потерпілої, підозрюваного. Повикидали ці документи, аби зробити "відмовний" матеріал "чистим", - наголошує прокурор області.
Володимир Дитюк, керівник штабу обласного управління міліції, каже, що цьогоріч на 15 % більше, аніж торік, прокуратура скасувала "відмовних" матеріалів (це 222 матеріали). "Якщо злочину не вбачав молодий міліціонер, то куди дивився керівник райвідділу, начальник відділення?! Це серйозний негативний показник діяльності", - говорить В. Дитюк й додає, що, можливо, є небажання працювати над розкриттям злочину, тому факт злочину приховують.
Колишні правоохоронці акцентують: головна причина негативів у роботі міліції в тому, що фактично зламано професійне ядро, є серйозний дефіцит фахівців та плинність кадрів. Далися взнаки постійні ротації та реорганізації, брак стабільності, соціальна незахищеність, неналежне матеріально-технічне забезпечення. Тому для виконання всього обсягу роботи міліціонери вимушені шукати альтернативні джерела, які не завжди є законними.
Також проблемою є фаховий рівень молодих кадрів. "Є й чимало молодих перспективних, але їм ще потрібен життєвий досвід та практика", - каже В. Дитюк. Сьогодні 70 % особового складу - це правоохоронці, які працюють у системі ОВС до 8 років. "Замість того, аби вчитися розкривати злочини, нині вони, на жаль, думають, як відмовити у порушенні кримінальної справи", - визнає головний міліціонер області. І це ще не все. Під час проходження піврічного профогляду виявили двох осіб, які вживали наркотики. "Це були молоді працівники, які прийшли до нас щойно після навчання. Їх звільнили", - говорить В. Пісний.
Постійним клопотом для керівництва міліції Львівщини роками було управління боротьби з незаконним обігом наркотиків. "Були підозри, що працівники цього підрозділу підкидали наркотики, що вимагали в тих чи інших осіб кошти за відмову у порушенні кримінальної справи, тому довелося вживати найсуворіших заходів реагування. Звільнили 7 осіб разом з керівником управління. Двоє з них заарештовані", - каже
В. Пісний.
Прокурор Львівської області говорить про "злочинний характер цього підрозділу", бо працювали, "використовуючи злочинні методи", за що будуть притягнуті до відповідальності. Олексій Баганець визнає: з приходом нового керівника цього підрозділу більше затримують збувачів наркотиків.
Суб'єктивний погляд |
Тарас Гаталяк, |
"Як би складно не було, скільки б скарг не надходило, міліція, при важких умовах роботи, стоїть на сторожі законності та захисту прав громадян. Міліція повертається обличчям до людей. Це відбувається поступово, зараз вона працює для людей. Більшість важких злочинів розкрито. Росте рівень довіри до міліції. Нині вона одна з небагатьох силових структур, яка каже про свої проблеми, про "перевертнів" у своїх лавах. Зараз критичним є стан щодо соціального захисту та матеріально-технічного забезпечення міліції, і це є корінь проблем щодо тих чи інших зловживань з боку міліціонерів. Будемо робити зауваження до культури поведінки правоохоронців. Зайшовши у Галицький райвідділ, коли ти ще не сказав жодного слова, а вони вже починають на "ти" говорити - над цим варто задуматися. Разом з тим, є нещодавній позитивний приклад швидкої реакції патрульної служби: на вул. Коперника, де лежав непритомний літній чоловік, два працівники ДПС прибули через 3 хв, і мали при собі медикаменти. Людину врятували, "швидка" ж приїхала через 15 хв. |