Бити не по хвостах

Богдан Шкарада, екс-керівник міліції Львівщини, про кадрову політику, втручання політиків у роботу та бажання наживи

Богдан Шкарада, екс-керівник міліції Львівщини, про кадрову політику, втручання політиків у роботу та бажання наживи

Оскільки в міліції фактично зламано професійне ядро, є серйозний дефіцит фахівців та плинність кадрів, нині врятувати її ще можуть фахове призначення правоохоронців, порядні керівники, навчання молодих кадрів досвідченими наставниками, а також відповідні профілактичні заходи на випередження та реакція на найменші порушення. А ще міліція має бути поза політикою. Про це "Пошті" наголосив Богдан Шкарада, який має 33річний досвід роботи у правоохоронних органах. Свого часу він обіймав посади керівника міліції Львова, Львівщини, УБОЗу області, а також був заступником губернатора Львівщини з правоохоронних питань.

- Яке Ваше ставлення до ініціативи міністра МВС про очищення міліції?

- Очищення - це вже постфактум і боротьба з наслідками. Потрібно не бити по хвостах, а працювати з причинами та на попередження негативних речей! Коли міліціонери б'ють людей, то це вже кримінальна справа, і таких варто звільняти! І це не міністр має робити, а начальник обласного управління. Міністр має вжити заходів до осіб, які повинні це контролювати і не зробили цього. Показові судилища не потрібні, бо це не додає авторитету міліції.

Має бути постійна профілактична робота, запобігання на ранніх стадіях. Усе це має починатися з низів. Зараз багато негативних явищ йде від непрофесійності керівників, бо вони ставлять нереальні завдання, як­от розкрити злочин до такогото числа. І починається вибиття зізнання... Нині ситуація у міліції непроста. Професійне кадрове ядро майже відсутнє. Варто відслідковувати молодих перспективних працівників і давати їм зелене світло. Дуже шкода, що оперативники у 4042 роки, які могли б ще працювати, вже на пенсії. Багата держава не може собі такого дозволити. Колеги у Швеції та Голландії не розуміють, чому українські правоохоронці так рано йдуть на пенсію.

- Себто, критично ставитеся до ідеї, що оперативникам рік роботи рахують як за півтора?

- Погана ідея. Колись це започаткували лише для УБОЗу. Опісля кожна служба пролобіювала це і для себе. Та не треба міліції рік за півтора, потрібно дати нормальну зарплату!

- Є і той факт, що кримінальні справи щодо резонансних убивств уже пройшли десятки рук...

- Звісно, це і витік інформації. Якщо правоохоронець взяв у руки кримінальну справу через два роки після події і не був на місці скоєння злочину, дивиться на справу, як на якийсь детектив. Відсутність професіоналізму тягне за собою купу негативних речей. Як уже казав - у хід ідуть кулаки: а може, затриманий, розколеться. Щодня вимагають - розкривай злочин. Також проблемою міліції є велика кількість молодих недосвідчених міліціонерів, які не вміють працювати з людьми. Бракує наставників, які б мали їх вчити. Коли прийшов працювати у міліцію у 1975му, то нас вчили все - від культури спілкування і до азів розкриття злочину.

- То хто ж винен у ситуації, яку маємо?

- Головна біда - постійна зміна керівництва як у лавах МВС, так і на місцях. Скажімо, у Миколаївському районі Львівщини щопівроку змінюють начальника райвідділу. І кожен начальник робить ставку не на професіоналів, а на своїх людей. А свої люди не завжди професіонали. Коли у 2005 р. я став начальником обласного управління міліції, то всі голови РДА хотіли поміняти начальників райвідділів міліції. Мені з боєм доводилося переконувати, що ця людина професіонал і варто зберігати кадровий потенціал.

- Себто, виконавча влада втручалася у кадровий процес?

- Так. Є так і нині. Той голова РДА хоче свого, депутати різних рівнів - свого. Всі втручаються у кадрову роботу правоохоронних структур.

- А з якого часу це розпочалося? Після Помаранчевої революції?

- Це було і до Помаранчевої революції. У часи СРСР такого не було. Найактивніше цей процес пішов за міністра МВС Білоконя.

- Проблеми міліції, що політика все більше втручається у їх роботу?

- Однозначно. Правоохоронна система має бути незалежна від будьяких політичних партій! Ніхто не має зазіхати на міліцію! Керівники мали б підписувати контракти щонайменше на п'ять років, де було б передбачено, за що їх можуть звільнити з посади. А не просто, що ти комусь не сподобався, чи неугодний голові РДА, чи якійсь партії. Жодної політики, партійності, родичів, знайомств - а лише чесність, порядність, професійність та бажання працювати. Щоб була нормальна робота щодо розкриття злочинів, потрібна стабільність у райвідділах! Керівники мають добре знати оперативну ситуацію в районі.

- Самі правоохоронці визнають, що зараз маємо гнилу систему...

- Так, на жаль, гнилу. Але у суспільства є і претензії до суддів та інших правоохоронних структур. Ситуацію у міліції треба змінювати, і на це підуть роки. Варто повернутися до серйозної кадрової політики. Зробити ставку на нормальні професійні кадри, які мають досвід. Повернути до праці тих, які ще не мають 50 років. Звісно, вчити молодих, але тих, хто хоче.

- Є серед молоді чимало таких, які ставлять собі за ціль працювати у міліції, бо це гарні заробітки. Звісно, неофіційні. Мовляв, хабарі можна брати. Як ставитеся до цього?

- Є, на жаль, і такі, що так думають. Ті, що йдуть працювати у міліцію, мають мати загострене почуття справедливості. Таких мало. Міліція - це влада, а влада завжди приваблює: я матиму зброю, машину, зможу будького на місце поставити, мені всі будуть поклонятися. Насправді там потрібно день і ніч працювати, давати результат, ризикувати життям. Має бути фільтр на початковій стадії, а не щоб потім вони "дахували" тих же злочинців чи брали хабарі. Але є спрага до наживи. Ба більше, нині брати хабар уже навіть не соромно...

Розмовляла Ірина Цицак

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4710 / 1.59MB / SQL:{query_count}