До кінця року в лавах української міліції триватиме очищення, яке з вересня оголосив міністр МВС Юрій Луценко. Верхівці, звісно, ця заява радості не додала - боїться за свої посади. Реакція ж рядових оперативників на нову ініціативу міністра, себто "чистку", однакова - краще б він подбав про зарплату (адекватну роботі) та забезпечення пальним, яке вони переважно купують за власні кошти.
Зрештою, оперативні працівники та колишні міліціянти, тепер пенсіонери, критично та скептично оцінюють заяви міністра про очищення, а також називають їх не чим іншим, як банальним піаром напередодні президентських виборів. Мовляв, буде кілька гучних показових звільнень "на телекамери", а далі - усе зведеться до традиційного перетасування колоди, коли кадрові ротації обмежаться призначеннями з однієї керівної посади на іншу. Були, є і будуть резонансні звільнення, а згодом гляди - й ця персона вже поновилася ніби нічого не сталося. Іншими словами, теперішні та колишні оперативники сприймають кількамісячну чистку як чергову війну з вітряками, яка нічого не змінить у системі. Ще кажуть, що не личить міністрові знімати погони зі сержантів. Це мають робити керівники на місцях. Міністр має вдарити по підлеглих на високих посадах.
Уперше про "очищення" міністр оголосив у Хмельницькому під час засідання виїзної колегії МВС за участі керманичів обласних управлінь міліції. Тоді на горіхи перепало передусім кадровому апарату міліції за недостатню роботу з відбору кадрів на службу в ОВС. "Так, у нас немає рентгена на те, з чим молоді хлопці йдуть до нас на службу. Але кадровий апарат повинен працювати краще. Крім зовнішньої боротьби, яку ведемо зі злочинністю, не звертаємо уваги на наші внутрішні проблеми", - наголосив міністр, інформує пресслужба МВС. За словами Луценка, зі 163 посадовців МВСУ, які визнані судом корумпованими, лише 60 звільнили, а десятки з них взагалі не притягнули до кримінальної відповідальності. Міліцейський очільник резюмував: "Саме безкарність породжує повторення таких порушень. Ми повинні захищати людей, а не порушувати закон".
Поза тим, наприкінці серпня правозахисник Дмитро Гройсман заявив: "Кількість катувань в Україні нині значно більша, ніж за часів Радянської України. Радянська міліція катувала значно менше, ніж теперішня українська".
Перебуваючи у Львові, міністр МВС не оминув увагою кримінальну справу, порушену прокуратурою області на підставі матеріалів СБУ, де п'ятьох правоохоронців транспортної міліції підозрюють у "дахуванні" крадіїв пального на Львівській залізниці. "Те, що бачите на екрані і чуєте від мене, це маленька частинка від величезної роботи, яку проводить наша служба внутрішньої безпеки. 420 кримінальних справ за зловживання наших працівників, фактично за зраду погонів, за вчинення злочинів "перевертнями", служба внутрішньої безпеки скерувала до Генпрокуратури. Це щоденна рутинна робота і, між іншим, дуже важка у моральному плані. Але без цього очищення, міліція не буде мати довіри, а отже, і результату", - сказав "Пошті" Юрій Луценко.
Під час колегії у Хмельницькому, як зазначив "Пошті" керівник ГУ МВСУ у Львівській області Василь Пісний, міністр дав завдання очистити міліцію від корупціонерів, хабарників і тих, хто знущався з громадян. За його словами, до кінця вересня у львівській міліції будуть певні зміни - і щодо начальників райвідділів, і в обласному управлінні міліції. "Будуть зміни і в керівництві управління - серед моїх заступників, бо стан справ на деяких напрямках мене нині не задовольняє. Змушений реагувати. Також є провал роботи у Галицькому райвідділі міліції Львова. Начальник не впорався, і його робота нас не задовольняє", - каже Василь Пісний.
Минулого тижня відбулися зміни у керівництві Сихівського райвідділу міліції Львова. Керівника вже перевели в обласне управління міліції. Будуть зміни і в районах області. "Нині складним регіоном є Червоноград, і там однозначно здійсню зміни", - додає він. Каже пан Пісний, що в області кількох міліціонерів упіймали на хабарах. У цьому списку і два даішники, яких звільнили. Без роботи тепер і колишній дільничний Личаківського райвідділу міліції Львова - за несвоєчасну реєстрацію заяв та повідомлень. На запитання "Пошти", чи немає на Львівщині випадків катувань затриманих, пан Пісний відповів: "Були поодинокі випадки, і правоохоронців звільнено з ОВС. Не чекаємо, щоби керівництво приїздило і виявляло їх. Якщо вони є, негайно реагуємо".
Загалом українській міліції вже давно час згадати про честь мундира та повертати повагу й довіру громадян. Відтак, керівникам на місцях варто якомога швидше вигнати куди подалі підлеглих, рисами яких є хамство та брак елементарної культури (чого лише вартує спілкування, з лайкою та образами!), не кажучи вже про професійні здібності; нелюдіввиродків, які морально та фізично знущаються над затриманими і катують їх; правоохоронцівледарів та тих, які систематично зловживають алкоголем.
Про хабарництво, "дахування", "заробітчанство" (якот, домовленість із родичами не порушувати кримінальну справу за скоєний затриманим злочин за умови сплати певної суми) вже годі й говорити. Є кримінальні справи, де правоохоронці фігурують за такими фактами. Неофіційно кажуть, що беруть хабарі, бо треба й "поляну поставити", якщо, скажімо, якась перевірка. Зі зарплати далеко не розженешся...
Так, загалом система гнила. Змінювати це конче треба і таки можна! Були би бажання та воля - від сержанта і до генерала, від дільничного і до міністра. Так, професійне ядро міліції зламане, але ще є справжні фахівці, які реально борються зі злочинністю, ризикуючи здоров'ям і життям та залишаючи мізер часу на власну сім'ю. Лише такі варті поваги, довіри та гідної зарплати.
...Зрештою, міністр МВС акцентував "Пошті", що нині в Україні "бєзпрєдєлу 90х років" немає, а напередодні виборів "криміногенна ситуація у державі нормальна". "Завдяки профілактичній роботі міліції, збільшенню патрулів на 40%, ретельно відпрацьованим криміногеннонебезпечним особам (нарко та алкозалежні, раніше засуджені) ситуація контрольована, хоч і дуже непроста. Поменшало вбивств, важких тілесних ушкоджень, хуліганства, автовикрадень, крадіжок. На 810% зросла кількість пограбувань та квартирних крадіжок", - сказав "Пошті" міністр.
Суб'єктивний погляд |
Олексій Баганець, прокурор Львівської області: |
- З кожним роком професійний рівень міліціонерів, на жаль, знижується. Є і випадкові люди в ОВС, які вчиняють злочини чи зловживають службовим становищем. Завдання прокуратури - реагувати на ці факти. Казав і кажу, що загалом наше суспільство хворе, і в міліції, звісно, є працівники, яких потрібно звільняти, бо вони себе скомпрометували. Так, зараз у провадженні слідчого відділу обласної прокуратури перебуває чотири кримінальні справи стосовно працівників міліції, які мають судову перспективу. Окрім цього, є також кримінальні справи щодо міліціонерів і у провадженні районних та міських прокуратур Львівської області. Поза тим, в органах внутрішніх справ є багато професійних та чесних людей, які добросовісно працюють. |