Із початком кризи до охорони громадського порядку у Львові залучили вдвічі більше бійців цього спецпідрозділу
"Беркут", "Титан", "Сокіл", "Барс", "Ягуар", "Гепард", "Тигр", "Скорпіон" - усі ці спецпідрозділи діють в Україні і входять до складу МВС. Також на службі спецбатальйон судової міліції "Грифон" та спецзагін Внутрішніх військ "Омега". Сьогодні ж зупинимося на функції та завданнях львівського спецпідрозділу міліції особливого призначення "Беркут". Він є найбільшим (батальйон налічує 300 бійців) і центральним на теренах Західної України.
Із початком кризи, яка розпочалася наприкінці 2008го, українську міліцію перевели на посилений варіант несення служби і на вулицях побільшало патрулів. Відтоді залучили до охорони громадського порядку й удвічі більше бійців "Беркута". Вони чергують разом із дільничними та міліціонерами райвідділів міліції, які знають оперативну ситуацію у своєму районі.
"Ми як підсилення. Щодня виділяємо для охорони громадського порядку 5060 осіб, які несуть службу у всіх районах Львова. Також виїжджаємо й надаємо допомогу усім райвідділам Львівщини у розкритті злочинів, якот: пограбування, крадіжки, хуліганства, вилучення зброї. Також наших бійців викликають і в інші міста. Скажімо, більшість львівських беркутівців задіяли для охорони громадського порядку під час візиту патріарха Московського і всієї Русі Кіріла на Волині та у Рівному", - зазначив "Пошті" командир спецпідрозділу міліції особливого призначення "Беркут" ГУ МВСУ у Львівській області Павло Семенина.
На беркутівців покладено функцію забезпечення правопорядку під час загальнодержавних, суспільнополітичних, релігійних, культурномасових та спортивних (наприклад, під час футболу) заходів. Також серед профілю - проведення силових спецоперацій із затримання озброєних злочинців та звільнення заручників, відбиття нападу на будівлі, приміщення, транспортні засоби або звільнення їх у разі захоплення.
За словами полковника Семенини, щодня у спецпідрозділі чергує й рота спецпризначення, яка, власне, і виїздить на захоплення озброєних злочинців та звільнення заручників. Так, у січні 2009го ця рота виїжджала у багатоповерхівку на Сихів. Львів'янинлікар на сходовій клітці з пристрою для відстрілу ґумовими кулями поранив у шию сусідку (жінка від отриманої травми померла) й зачинився у своєму помешканні з броньованими дверми. Як інформував пресцентр обласного управління міліції, трафунок стався на ґрунті особистої неприязні. З чоловіком вели переговори, але він не відчиняв дверей. Зрештою - застосували звукову гранату, захопили й затримали його. Згодом також у січні роті спецпризначення у м. Новояворівську довелося затримувати злочинця - наркоманарецидивіста, який убив спортсмена у м. Яворові. Останнє резонансне затримання, на яке виїздили бійці "Беркута", - 24 липня у Сокальському районі одягли кайданки на руки чоловікові, який, погрожуючи ножем, захопив будівлю у с.Савчин, а також узяв у заручники 10річну дівчинку. Чолов'ягу затримали, застосовуючи прийоми самбо.
Хоча й зараз криміногенна ситуація не з легких, але для "Беркута" важчі роки були, коли в Україні на початку 90х панував масовий безлад (щодо власності на приміщення церков, якот на Самбірщині), процвітав рекет. Як відомо, цьогоріч хвиля злочинів більша, ніж торік. Відповідно, беркутівці розкрили також більше злочинів, аніж у 2008му. Співрозмовник зазначає, що найбільш криміногенним районами у Львові є Сихівський та Шевченківський. "За 7 місяців 2009ого за участі інших служб ми розкрили 1587 кримінальних злочинів, серед яких - 436 крадіжок і 79 пограбувань. Також знайшли багато викрадених телефонів", - каже полковник Семенина.
Поняття "нормований робочий день" для беркутівців не існує. Робочий день розпочинається з інструктажу, а на службу вони заступають із 16.00 і до 01.0002.00 ночі триває чергування у районах міста. Підрозділ укомплектований бійцями з доброю фізичною підготовкою, які володіють прийомами рукопашного бою. Хлопці активно тренуються. Умовою вступу до спецпідрозділу є те, що кандидат має відслужити в армії, мати досвід роботи в інших підрозділах міліції. Два дні (п'ятниця і середа) для бійців спецпідрозділу передбачені винятково на тренування. "Це тренування і щодо масових заходів, і спорт, і стрільба, й на полігон їздимо. Звісно, спецрота у постійній бойовій готовності", - каже Павло Семенина. Загалом 50% особового складу спецпідрозділу - сержанти віком 2728 років. Тут рік служби рахують як півтора.
Щодо автотранспорту, то спецпідрозділ ним забезпечений, але оновлення б не завадило. Нині є лише сім нових авто ("Патріоти"), решта - старі УАЗи. До Євро2012 МВС обіцяє придбати джипи. "Думаю, що до того часу вже буде й нова форма. У такій формі (за кольором), як наша, ходять усі, кому не лінь - і охоронні фірми, і сторожі на підприємствах. Це проблемне питання обговорювали вже й у МВС. Розробляють нову форму для спецпідрозділу "Беркут", - зазначає співрозмовник.
Довідка
Спецпідрозділ створено у 1988 році. Тоді це був загін міліції особливого призначення. У 1992 р. його реорганізували у підрозділ міліції швидкого реагування "Беркут", завданням якого стали готовність до дій в екстремальних ситуаціях, припинення групового порушення громадського порядку та його забезпечення під час масових заходів. У 2004 р. реорганізовано у підрозділ міліції особливого призначення. Крім стрілецької зброї, укомплектований також і бронетехнікою (бетеерами).