“Безпрєдєлу” 90-х немає

Володимир Дитюк, заступник начальника ГУ МВСУ у Львівській областіначальник штабу, про найбільш криміногенні та спокійні райони регіону, роботу дільничних та скарги громадян

Володимир Дитюк, заступник начальника ГУ МВСУ у Львівській областіначальник штабу, про найбільш криміногенні та спокійні райони регіону, роботу дільничних та скарги громадян

Крадіжки (насамперед квартирні) та пограбування - саме ці злочини найбільше турбують Львівщину. Щоправда, пограбування правоохоронці розкривають куди краще, ніж квартирні крадіжки. На третину поменшало в області хуліганств та й ті, що є, вдається розкривати. Знизилася й кількість вимагань. Поза тим, від жителів Львівщини не бракує скарг на роботу міліції, зокрема дільничних інспекторів. "Пошта" спілкувалася зі заступником начальника ГУ МВСУ у Львівській областіначальником штабу Володимиром Дитюком.

Побільшає кримінальних справ

- Із початком економічної кризи в Україні з уст правоохоронців лунало, що можливий ріст злочинів. Ба більше, говорили про ймовірність "безпрєдєлу" 90х років. Якою є криміногенна ситуація нині на Львівщині?

- На Львівщині і загалом в Україні наразі не відчутно, що економічна криза вплинула на ріст злочинності. Єдине, що за перше півріччя 2009 року ріст злочинності, згідно зі статистикою, спостерігався лише у Києві. Усі решта міста та обласні центри навіть мають певне зниження кількості злочинів. Львівщина є п'ятою за зниженням рівня злочинності (на 9%). З іншого боку, через внесення змін парламентарями до законодавства (тепер кримінальна відповідальність за крадіжку настає, починаючи від 60 грн 50 коп., тоді як донедавна ця сума становила 907 грн 50 коп. - "Пошта") побільшає кримінальних справ. Стосовно повідомлень, які надійшли в органи внутрішніх справ, то їх за півроку було на 300 більше, ніж за аналогічний період торік. За цими повідом­леннями правоохоронці або "рухають" кримінальну справу, або ж відмовляють у її порушенні.

В регіоні у 2009му не поменшало пограбувань. Із п'яти сотень цих злочинів вдалося розкрити більше половини. Пограбування зазвичай розкривають за гарячими слідами. Тут добре спрацьовують міліціонери патрульної служби та Державної служби охорони, а також військовослужбовці Внутрішніх військ. Патрулі дещо переорієнтували, адже влітку, зокрема у Сихівському районі Львова, побільшало випадків, коли у жінок зі шиї зривали золоті ланцюжки. Якщо грабіжників досі цікавили барсетки з грішми та мобільні телефони, то тепер - золоті прикраси.

"Безпрєдєлу" жодного немає, але в Україні побільшало нападів на банки. Це єдина категорія злочинів, якої раніше не було. Особливо на сході та у центрі України. На Львівщині наразі не розкрита крадіжка 200 тис. грн із банкомату в м. Миколаєві. Решта подібних злочинів в області розкрили.

- Свого часу парламентар та радник міністра МВС Геннадій Москаль зазначав "Пошті", що українські міліціянти "не готові і не треновані до таких викликів", себто розкриття нападів на банки. Чи вміють і знають львівські правоохорон­ці, як розкривати такі злочини?

- Звісно, такі злодіяння завчасно планують та готують. Зловмисники вивчають режим роботи банку та охорони. Буває, що спільники раніше працювали в інкасаторській службі, тому знають, що й куди. Звичайно, важко розкривати кожен злочин, який добре готують. На щастя, на Львівщині не було прямих нападів на банки, як в інших областях (у червні у Мелітополі в банку навіть пролунало два вибухи, де постраждало 28 осіб - "Пошта"). У нас були крадіжки з банків та банкоматів. Так, у Бродах двоє спільників зробили підкоп під банком, але до сейфа так і не дійшли. Їх затримали. В цілому всі скоєні злочини розкрили. Отож, якщо розкривають, значить можуть й уміють це робити. Це довів і минулорічний розбійний напад у Великодню суботу на ощадкасу на вул. Городоцькій. Серед розбійників було два брати. В регіоні більшість банківських установ забезпечені певним видом охорони. Хоча через кризу є й такі, які відмовляються від послуг ДСО.

Неспокійні райони

- Який із районів регіону є найбільш криміногенним? Де, навпаки, спокійно?

- Завдяки комплексній роботі значно спокійніше стало у Жидачівському, Радехівському, Бродівському та Перемишлянському районах області. У цих районах понад 2/3 злочинів розкривають, зокрема за гарячими слідами. Найскладніша ситуація у Сокальсько­Червоноградській зоні та у Стрию. Серед криміногенних територій, які перебувають під нашим постійним контролем, - Червоноград та Стрий. Останнє місто "славиться" чималою кількістю пограбувань. Лише за півроку в Стрию зареєстрували 43 грабунки, з яких лише дев'ять не розкрито. Традиційно турбує Львів. Також серед криміногенних - Яворівський район (за рахунок м. Новояворівська). Там велике безробіття серед населення. Зараз "Беркут" на місці не сидить, як і Внутрішні війська. Власне це підсилення і не дало росту рівня злочинності.

Про домушників
і автозлодіїв

- Відомо, що Львівщину найбільше турбують квартирні крадіжки. Зараз навіть в області триває спецоперація "Квартира".

- Це проблемний вид злочину, адже хотілося б, щоб розкриття квартирних крадіжок було значно кращим. З одного боку, потерпілі запізно інформують про злочин. Це добре, якщо хтось із пильних сусідів побачив і повідомив міліцію. А якщо господарі квартири приїхали зі села на другийтретій день після скоєння крадіжки, сліди та доказова база втрачені, а згодом все доводиться збирати по крупинках. Проте затримали групу в Шевченківському районі Львова. На рахунку цих домушників близько двох десятків квартирних крадіжок. Спіймали групу і в Червонограді. Їм інкримінують понад 15 злочинів. Зазвичай такі групи формують колишні засуджені, які вже займалися такими злочинами. До пограбування вони ретельно готуються, мають шляхи збуту вкраденого. Станом на 1 липня на Львівщині сталося 454 квартирні крадіжки (за аналогічний період торік було 484). Зрештою, крадіжок поменшало, бо цьогоріч більше помешкань охороняє ДСО.

- Колись наша область мала недобру славу, що тут масово крадуть автомобілі. Було багато так званих викупів за повернення машини власникові. Якою зараз є ситуація?

- Затримали кілька груп автозлодіїв. Наприкінці 2008 р. оперативники карного розшуку області спіймали чотири групи. Є заарештовані й цьогоріч. У списку затриманих і група зі Стрия. Торік за півроку на Львівщині вкрали 83 авто, нинішнього - 37. Варто відзначити добру роботу працівників карного розшуку. Важливо й те, що нарешті суди менш поблажливі до автозлодіїв і засуджують їх на заслужені терміни покарання, а не умовно, як колись. Самі злочинці бачать, як міліція активно бореться з автовикрадачами.

- Себто Львівщина вже не є епіцентром викрадення машин?

- Ні. Слава Богу, зараз спокійно.

- Свого часу негативну роль відіграло і "дахування" самими ж правоохоронцями автозлодіїв. Один із таких міліціонерів працював у Галицькому райвідділі міліції. Чи є зараз такі факти?

- Наразі не встановлено. А тих, хто минулими роками займався "дахуванням", вже звільнили з роботи. Без цього "дахування", не було б такої кількості крадіжок.

- А щодо викрадення машини за викуп?

- Зараз немає таких сигналів. Нині побільшало псевдовикрадень. Це стосується автівок, які взяли в кредит.

Не розслаблятися!

- 2009й міністр МВС оголосив роком протидії вуличній злочинності. За що можете похвалити правоохоронців у цьому керунку, а за що покритикувати?

- Із вуличною злочинністю боремося насамперед завдяки підсиленню штату, про що вже сказав. Є два шляхи поліпшення криміногенної ситуації в регіоні. Перший - ефективне розкриття злочинів (за гарячими слідами) та притягнення злочинця до реальної міри відповідальності. Другий - наявність міліції на вулицях. До залучення додаткових сил Львів перекривався на 2730%. Зараз більше особового складу і патрульних машин. Суттєво допомагає і ДСО.

- Скільки часу ще триватиме посилений варіант несення служби?

- До кінця року.

Про скарги

- Населення з року в рік критикує роботу дільничних. Яку оцінку роботи цієї служби дасте Ви? Якщо і надалі є скарги від людей, то на що вони нарікають?

- Насамперед на те, що несвоєчасно або не в повній мірі розглядаються скарги чи заяви громадян.

- Що ж робити?

- Вчимо, караємо, притягуємо до відповідальності. Звісно, особа, яка звертається зі скаргою чи заявою до міліціонера, зокрема до дільничного, чекає на реакцію на це звернення.

- А якщо дільничний, даруйте, "футболить" громадянина. Що тоді робити?

- Звертатися безпосереднього до начальника райвідділу міліції.

- Під час Ваших прийомів громадян, на що скаржаться жителі Львівщини і за що вдячні?

- Зазвичай це невирішені сімейні скандали. Мовляв, міліція не відреагувала та не вжила заходів. Теж нарікають, що довго вирішуються кримінальні справи по ДТП. Саме на це питання начальник обласного управління міліції і новий заступник із слідства звертають посилену увагу. 2009 року на 50% більше кримінальних справ скеровано до суду, ніж торік. Звісно, приходять до нас і дякують. Хоча подяк не так багато, як скарг.

- "Пошті" городяни скаржилися, що не завжди можуть додзвонитися на телефон 102. Хтось перевіряє цю службу?

- Усі повідомлення на цей телефон надходять у міське управління міліції. Вже звідти чергові дають вказівки у райвідділи, куди потрібно виїздити. До нас на телефон довіри також було кілька сигналів, що важко додзвонитися на 102. Можливо, якісь технічні несправності або збої на лінії. Будемо реагувати.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4936 / 1.65MB / SQL:{query_count}