Незайнятість неповнолітніх та відсутність контролю із боку батьків улітку тягне їх на "подвиги", які можуть закінчитися злочинами та колонією.
Незайнятість неповнолітніх та відсутність контролю із боку батьків улітку тягне їх на "подвиги", які можуть закінчитися злочинами та колонією.
Поза увагою батьків зостаються діти з неповноцінних родин, соціальні сироти - діти заробітчан. Останні чи не найбільше піддаються впливу поганої компанії, яка й тягне з них батьківські зароблені гроші, або ще гірше - присаджує їх на наркотики. У групі ризику і так звані "діти асфальту", які залишаються на канікулах у Львові і не мають куди себе задіяти, тоді як їхні ровесники їдуть на село до родичів або ж у табір, на море чи у Карпати. Усього ж у місті Лева нині мешкає понад 153 тис. неповнолітніх.
На вулиці до хуліганських дій малолітніх підштовхує не лише компанія, але й спиртні напої. Вживання оковитої спричинило й кілька пограбувань, зокрема у Сихівському районі Львова. Так, торік хлопчина, житель Львівщини, вчинив низку резонансних пограбувань із застосуванням фізичного насилля. На його рахунку сім злочинів, зокрема й розбійний напад. Зараз 17річний молодик заарештований і перебуває у СІЗО.
Як нещодавно зазначав в інтерв'ю "Пошті" прокурор Львова Андрій Палюх, злочинам серед неповнолітніх можна запобігти, якщо правоохоронці, зокрема дільничні, щоденно проводитимуть належну профілактичну роботу. "Важливою є й робота УДЮМКів, спортивних та художніх секцій. Енергію дітей варто кудись скеровувати, зайняти їх у вільний час", - акцентував прокурор міста.
Омолодження злочинності
"З початку року у Львові неповнолітні скоїли 63 злочини (торік за аналогічний період часу правоохоронці зафіксували 62). Здебільшого малолітні вчиняють злочини з корисливих мотивів задля отримання коштів і використання їх на власні потреби", - каже начальник кримінальної міліції у справах дітей управління міліції м. Львова Мар'яна Мавдрик. Неповнолітні цьогоріч вдавалися до крадіжок, пограбувань і навіть зґвалтування та шахрайства.
Так, до одного з райвідділів міліції звернулася жінка, яка повідомила, що невідома особа поцупила її мобільний телефон вартістю 1,5 тис. грн. За скоєння злочину затримали учня училища, мешканця одного з районів області.
Правоохоронці констатують: відбувається омолодження злочинності серед неповнолітніх, зокрема щорічно збільшується кількість 1415річних злочинців. За останні роки зросла злочинність й серед дівчат. Так, 15річна львів'янка із роздягальні коледжу вкрала мобільний. На жаль, не лише хлопцям, але й дівчатам, притаманна жорстокість. Так, два роки тому у місті засудили чотирьох юнок до заходів виховного характеру - під нагляд батькам (тобто, батьки несуть відповідальність). Відпочиваючи, компанія розпустила свої кулаки до двох інших львів'янок. Галицький райвідділ порушив кримінальну справу.
Спілкування
і максимум інформації
На 100% викоренити підліткову злочинність майже неможливо, але зменшити її, звісно, можна. І тут потрібна комплексна спільна праця відповідних служб, батьків та педагогів. Одне слово - профілактика. "З дітьми потрібно спілкуватися і надавати максимум інформації! Якот і щодо наслідків вживання наркотиків. Якщо дитина вчасно не отримає інформації від батьків та вчителів, то згодом необхідну, але вже викривлену інформацію вона одержить на вулиці від компанії. Важливо, щоби дитина відверто розповідала батькам про свої проблеми та потреби, - наголошує Мар'яна Мавдрик. Й додає: - Донесення до дитини інформації і щоб вона її усвідомила, - це не робота одного дня чи місяця. Це щоденна праця! Дитина має вчитися на якихось прикладах та вчинках дорослих. Якщо бачить п'янки, то так і вчинятиме. Хоча є й випадки, що діти не йдуть шляхом батьків".
Міліціянти кажуть, що дають неабиякі результати й екскурсії до колоній та приймальникарозподільника. Торік до Самбірської колонії правоохоронці возили неповнолітніх, які перебувають на міліцейському обліку. До слова, у Львові на обліку в міліції перебуває 214 неповнолітніх (із них - 43 дівчини). І ще трохи статистики. 65 осіб із них - діти віком від 14 до 16 років, 117 - від 16 до 18ти. 56 неповнолітніх мають одного з батьків, а 45 проживають у соціально проблемних родинах. Усе це діти, які вже переступили певну межу, і частина з них схильна до повторного скоєння злочинів. Найбільше у цьому списку жителів Франківського району Львова.
До речі, якщо батьки таки не можуть дати собі ради із проблемною дитиною, як один зі шляхів може стати звернення у Центр медикосоціальної допомоги дітям та молоді "Клініка, дружня до молоді" (розташована у Львівській обласній дитячій спеціалізованій клінічній лікарні, що на вул. Дністерській). Тамтешні спеціалісти, серед яких психологи та психіатри, обіцяють анонімність та конфіденційність.
"Снайперів" поменшало
Належна профілактична робота таки дає позитивні результати. Начальник відділення кримінальної міліції у справах дітей УМВСУ на Львівській залізниці Ігор Чердак повідомив "Пошту", що цього літа чи не вперше за останні роки поменшало випадків биття вікон у пасажирських потягах та електричках. Зараз малолітні б'ють 12 вікна на тиждень. Ще б пак, міліціянти, спілкуючись із неповнолітніми, акцентували: за жбурляння камінням у шиби потягів не лише штрафують (плюс відшкодування збитків, завданих залізниці), але й окремих випадках можуть притягнути до кримінальної відповідальності.
"З початку року на Львівській залізниці зафіксовано 98 випадків побиття вікон у потягах. Затримано 15 неповнолітніх та 43 дорослих (левова частка з них до 20 років). Порушено шість кримінальних справ. 42 особи оштрафували", - каже Ігор Чердак. Принагідно співрозмовник звертається до батьків, аби профілактичні бесіди проводили й вони, щоби згодом через "забави" їх чад на влучність не довелося спустошувати сімейний бюджет.
Суб'єктивний погляд |
Юрій Луценко, міністр МВС України: |
- Через проблему заробітчанства, особливо на заході України, втрачено стрижень батьківського та материнського виховання у багатьох сім'ях. Це одна з основних причин росту дитячої злочинності. Правоохоронці можуть і повинні проводити профілактичні заходи серед неповнолітніх, зокрема і серед дітей, яких виявляємо за бродяжництво. Цього року вже втричі скоротили кількість дітей, які перебували у розшуку. На жаль, затримуємо тисячі дітей, які ведуть бродяжницький спосіб життя. Частина з них утекла з дому, аби подорожувати, частина - від побоїв та алкоголізму батьків. Тут міліція може займатися виключно профілактикою. Чимало злочинів малолітні скоюють, надивившись жорстоких фільмів, зокрема і по телебаченню. На жаль, я не маю впливу на телебачення. Не претендую на якусь цензуру, але бракує телепрограм, які б учили дітей справжніх цінностей! Програм, які б припинили расову ворожнечу, що, на жаль, наростає в Україні, і фашизацію молодіжних угруповань, яка має російське коріння, також немає. |