Україна – Німеччина: 0:2 на користь Росії

Основними темами візиту Володимира Зеленського до Берліна були мирне врегулювання на Донбасі та «Північний потік – 2»

Результати поїздки насправді можна вважати провальними. Ангела Меркель вчергове підтвердила невигідні для Києва позиції з обох ключових питань: газогін – справа економічна, а не безпекова, на окупованій частині Донбасу треба провести вибори, а «формулу Штайнмаєра» імплементувати в українське законодавство.

«Формула» та вибори в ОРДЛО

Пані канцлер відверто заявила, що у реалізації Мінських домовленостей прогресу недостатньо. «Я хочу докладно наголосити, що Україна була готова відкрити уздовж лінії розмежування низку контрольно-пропускних пунктів. Однак це не було відповідно підтримано з боку сепаратистів. Проте нам потрібна імплементація «формули Штайнмаєра» в українське право. У підсумку ми хочемо проведення на Донбасі виборів», – цитує Ангелу Меркель Німецька хвиля.
«Ми бачимо, що на Україну здійснений великий тиск через велику кількість військових навчань та посилення присутності російських військ довкола неї», – зауважила пані канцлер, говорячи про ситуацію на кордоні України та на Донбасі. Вона також згадала складну ситуацію з доступом до акваторії Азовського моря. «Це все речі, які посилюють занепокоєність, чи буде мирний розвиток», – сказала Меркель і нагадала, що останніми днями на Донбасі гинули українські військові.
До речі, під час зустрічі Зеленського з власне самим Франком-Вальтером Штайнмаєром, федеральним президентом Німеччини, «формулу» його імені якраз і не згадували, повідомляє Укрінформ. Говорили переважно про більш нейтральні речі: українські реформи, деолігархізацію, інвестиції, пандемію тощо.
Також показово, що під час брифінгу Зеленського та Меркель взагалі не порушувалось питання постачання Німеччиною зброї Україні. Неочікувано для журналістів не відбулася й запланована зустріч Зеленського з міністром оборони Німеччини Аннегрет Крамп-Карренбауер, анонс якої оприлюднили на сайті німецького відомства ще минулого тижня. Як стало відомо з джерел в оточенні Зеленського, зустріч не відбулася, «бо у президента змінилися плани», повідомило Радіо Свобода. Вочевидь, безперспективність цих переговорів стала зрозумілою ще у Києві, кажуть аналітики, адже український міністр оборони Андрій Таран навіть не прилітав до Берліна.
Також Ангела Меркель висловила переконання, що після виборів у Німеччині восени цього року та можливої зміни уряду її наступник також підтримуватиме Україну в питанні реалізації Мінських домовленостей і досягненні прогресу в цьому. 
Український президент відповів дипломатично. «Мені здається, що ми всі, всі країни повинні звертатися до російської сторони, тиснути з тим, щоб була зустріч у «нормандському форматі», і все ж таки ми закінчили війну на сході України й повернули наші незаконно окуповані території», – заявив він. Також Володимир Зеленський висловився за долучення президента США Джо Байдена до «нормандського формату» переговорів. 
14 – 16 липня Меркель перебуватиме у Вашингтоні (куди незабаром збирається й сам Зеленський). Глава німецького уряду підтвердила, що обговорюватиме газову тематику з американським президентом Джо Байденом.

«Північний потік – 2»: гарантії без конкретики

Останнім часом Володимир Зеленський не втомлювався наголошувати, що запуск «Північного потоку – 2» несе загрозу з боку Росії для всієї Європи, що цей проєкт не тільки позбавляє Україну статусу країни-транзитера, але й розв’язує руки Кремлю щодо посилення агресії проти України. Проте в Берліна власна логіка і заважати завершенню проєкту там не збираються. Хоча про людське око Ангела Меркель запевнила Зеленського, що Україна залишатиметься транзитером російського газу до Європи навіть після запуску «Північного потоку – 2». «Ми цього досягнемо. Ми це обіцяли. Я дотримуюся своїх обіцянок. І це стосується кожного канцлера Німеччини», – заявила вона.
На її думку, підписаний за сприяння Німеччини контракт між Україною та Росією щодо транзиту газу до 2024 року це доводить. Однак Зеленський вкотре підкреслив, що домовленостям з Кремлем не варто довіряти, і йому хотілося б отримати більш конкретні гарантії від ЄС, зокрема Франції та Німеччини. 
«Президенту України хотілося почути більше конкретики. Після анексії Криму та початку війни на сході Україна не вірить у дотримання Росією будь-яких угод. Доказом тому можуть слугувати нещодавні висловлювання господаря Кремля Володимира Путіна, згідно з якими Україна має продемонструвати «добру волю», якщо хоче в довгостроковій перспективі залишатися транзитною країною для російського газу», – пише видання Süddeutsche Zeitung.
Також президент України висловив бажання порушити питання «Північного потоку – 2» на наступній зустрічі в «нормандському форматі». Пані канцлер такої можливості не виключила, утім, відкинула ідею прив’язувати питання газогону до основної проблематики цього формату. Хоча, здається, зупинити газогін вже не вдасться. Майстер пропаганди Путін акурат у день візиту українського президента до Берліна заявив, що Газпром може завершити будівництво труби вже до кінця літа.

Робота на перспективу

До речі, візит українського президента де-факто виявився дводенним, а не одноденним, як попередньо анонсувала німецька сторона. Володимир Зеленський прибув до Берліна увечері в неділю, 11 липня (офіційні перемовини з Меркель та Штайнмаєром відбувалися 12 липня). 
Причина була серйозною – зустріч з прем’єром федеральної землі Північний Рейн-Вестфалія Арміном Лашетом, кандидатом у канцлери Німеччини від союзу ХДС/ХСС, у якого зараз найбільші шанси обійняти цю посаду після виборів восени. Якщо Лашет очолить новий німецький уряд, то саме він замінить Меркель у «нормандському форматі». Попри те, що під час цієї зустрічі не досягнуто жодних офіційних домовленостей, вона стала важливим кроком до налагодження зв’язків з ймовірним новим лідером Німеччини, повідомляє Радіо Свобода.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4629 / 1.59MB / SQL:{query_count}