Операція «Паспортизація»

Росія різко активізувала агресивні дії проти України на дипломатичному фронті

Після зустрічі в Женеві президентів США Джо Байдена та Російської Федерації Володимира Путіна Кремль вдався до кількох потужних інформаційних атак проти України. Причому робилося це зі залученням поважних міжнародних структур – Організації Об’єднаних Націй (ООН) та Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ). Крім того, у двох авторитетних західних медіа з’явилися скандальні публікації, в яких згадувалася Україна.

Паспортний наступ

Костянтин Затулін, перший заступник голови комітету держдуми РФ у справах СНД та затятий українофоб, вніс на розгляд парламенту РФ законопроєкт про право на репатріацію для іноземців, які належать до співвітчизників та вільно володіють російською мовою. «Співвітчизниками» пропонується вважати представників народів, які «історично проживають на території РФ», зокрема, росіян, білорусів та… українців. Процедура отримання російського громадянства максимально спрощена, при цьому відмовлятися від паспортів інших держав «співвітчизники» не зобов’язані.
На думку Павла Клімкіна, ексміністра закордонних справ України, це неминуче призведе до появи лояльної до Москви «п’ятої колони». «Фактично створюється загроза втручання в наші справи в будь-який момент», – заявив він. Ексміністр додав, що таким чином РФ створить «тест на державність» України, а сценарій з роздачі паспортів стане основним у протидії політиці Києва. «Нас, як країну, Кремль хоче залишити в «сірій» зоні, а потім дестабілізувати окремі регіони, де їхніх паспортів буде більше», – упевнений Павло Клімкін.
Досі спрощене отримання російських паспортів передбачалось тільки для жителів ОРДЛО. Відповідний указ президент РФ Путін підписав рівно через три дні після другого туру президентських виборів в Україні навесні 2019-го. З того часу процес російської паспортизації в ОРДЛО набирає обертів. 
Наприкінці квітня омбудсменка Людмила Денісова заявила, що на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей російські паспорти отримали 583 тис. громадян. «Із них 67 тисяч паспортів оформили неповнолітні. Електронна черга на отримання паспорта розписана до 2024 року. За нашими оцінками, до того часу російські паспорти отримають понад 2 мільйони жителів цих територій», – написала вона на своїй фейсбук-сторінці.
Натомість Сергій Гармаш, член Тристоронньої контактної групи, на пресконференції в Укрінформі заявив, що Кремль наказав до 2025 року вилучити всі українські паспорти в ОРДЛО. «Видача російських паспортів там прогресує. За моєю інформацією, до 2025 року ставиться завдання, щоб там не було тих, хто матиме українські паспорти, тобто їх ще можуть вилучати. І тоді виникне проблема можливості для наших громадян в’їхати на підконтрольну територію України за відсутності українських документів. Проблема дуже серйозна», – сказав він.
Олексій Резніков, віцепрем’єр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, наголосив, що масова роздача російських паспортів є небезпечною для України, адже формально дає підстави Путіну організувати повномасштабне вторгнення для нібито «захисту своїх громадян», адже в конституції РФ прописано, що Москва зобов’язана захищати своїх громадян незалежно від того, на території якої країни вони перебувають.

ООН + ПАРЄ

Уже наступного дня після зустрічі Байдена та Путіна представництво РФ при ООН закликало Раду Безпеки цієї організації засудити «напад українських диверсантів» на блок-пост бойовиків «ЛНР». Заява майже слово в слово повторює «офіційне повідомлення» «ЛНР». Особливо там бідкалися, що всі п’ятеро загиблих були начебто не професійними військовими, а звичайними «народними міліціонерами» (щоправда, кожен був озброєний автоматом Калашникова), один «прослужив усього півтора дня», а стріляли в них зі зброї зразка НАТО.
«У Кремля не вийде виставити Україну винною перед Радбезом ООН. Для підтвердження таких фактів потрібен хтось більш автономний і незалежний, наприклад, місія ОБСЄ. Але проросійські проксі-сили не допускають ОБСЄ і постійно заважають її роботі, не допускаючи до місць дислокації цих проксі-сил. Тому зі самого початку цей факт не підтверджено, найімовірніше, це маніпуляція», – заявив Радіо Свобода Олександр Хара, експерт Центру оборонних стратегій. Також він наголосив, що самій Україні не вигідні такі провокації: російські війська продовжують залишатися біля державних кордонів країни. Тому використання диверсійно-розвідувальних груп може спровокувати серйозну ескалацію на Донбасі.
Ще одним міжнародним майданчиком, де Кремль різко активізував інформаційні атаки на Україну, стала ОБСЄ, що розпочала літню сесію у Страсбурзі, яка триватиме до 24 червня. Російська делегація вимагає розгляду питання про постачання води в окупований Крим і санкції проти Медведчука. Про це у своєму телеграм-каналі повідомив Олексій Гончаренко, член української делегації в ПАРЄ, народний депутат від партії «Європейська солідарність».
«Письмові листи з вимогою висловити свою позицію з цих питань подав Комітету міністрів Ради Європи глава російської делегації в ПАРЄ, українофоб, єврофоб і антисеміт Петро Толстой», – написав Гончаренко. За його інформацією, Толстой звинуватив Україну в тому, що перекриття води з Дніпра для АРК – це «колективне покарання кримців за їхню політичну позицію».
«Що ще більш цинічно, Толстой посилається на низку міжнародних конвенцій, які начебто порушує Україна, а також на складність становища… кримських татар! Слід нагадати, що РФ прямо зараз проводить репресії проти кримських татар? І чому Толстой не згадав про Четверту Женевську конвенцію, яка покладає відповідальність за населення окупованих територій на державу-окупанта? І низку міжнародних документів, які визначають РФ як окупанта Кримського півострова?» – обурився депутат від «Євросоліданості».
Також Толстой вимагає розглянути питання запровадження санкцій проти Медведчука та його телеканалів. За словами Гончаренка, Толстой назвав це рішення української влади «наступом на свободу слова». «Взагалі смішно, бо РФ і свобода слова – слова-антоніми», – додав український нардеп.

Війна на газетних шпальтах

Великий «історик» Путін розродився великою статтею, присвяченою річниці вторгнення нацистської Німеччини в СРСР 22 червня 1941 року. Щоправда, в матеріалі, опублікованому в німецькому часописі Die Zeit, йдеться не стільки про події 80-річної давнини, як про проблеми сьогодення, принаймні так, як їх бачить Путін.
Революцію гідності він назвав «державним переворотом, який організували США». «Багато країн поставили перед штучним вибором – бути або з колективним Заходом, або з Росією. Фактично це був ультиматум. До яких наслідків призвела така агресивна політика, ми бачимо на прикладі української трагедії 2014 року. Європа активно підтримала антиконституційний збройний переворот в Україні. З цього все і почалося. Навіщо потрібно було це робити? Тоді чинний президент Янукович вже погодився з усіма вимогами опозиції. Навіщо США організували переворот, а країни Європи безвольно його підтримали, спровокувавши розкол в самій Україні та вихід Криму з її складу?» – пише президент РФ.
У Києві відреагували швидко. «Було б наївно очікувати від керівництва Російської Федерації визнання, що кожен народ має право на повноцінний протест проти антидержавних дій тих, хто займає найвищі державні посади. Але факти дуже чіткі. І беззаперечні. Пан Янукович у 2014 році втік до Росії не від конкретних лідерів тодішньої опозиції, не від міфічного впливу Держдепу США, а від народного гніву... Якби керівництво Росії не намагалось тримати під контролем Україну, інші сусідні держави та не виставляло ультиматумів, події 2013 року могли б розвиватися інакше», – заявив Михайло Подоляк, радник керівника Офісу президента України.
На жаль, не було реакції на інтерв’ю британському часопису Financial Times Владислава Суркова, експомічника президента РФ та автора концепції «русского міра», в якому він згадував Україну. Мінські угоди він назвав актом, який «узаконив перший розділ України». «Я пишаюся тим, що брав участь у цьому поверненні території, в її відвоюванні. Це було першим відкритим геополітичним контрнаступом Росії проти Заходу, та ще й таким рішучим. Для мене це було честю. Чи можна було зробити краще? Звичайно, можна, але вийшло так, як вийшло», – заявив Сурков.
На його думку, Україну треба перетворити на конфедерацію з великою свободою для окремих регіонів (Тобто «впихнути» «ДНР» і «ЛНР» в Україну та записати для них у Конституції можливість блокувати будь-які прозахідні ініціативи уряду в Києві.«Львівська Пошта»). Тим паче, що в Москві досі мріють про повернення України в російську зону впливу під машкарою «нейтралітету». «Між двома кістками повинна бути м’яка тканина. Україна перебуває безпосередньо між Росією та Заходом, і їхня геополітична сила тяжіння розірве цю країну», – каже Сурков.
За його словами, він позиціює себе як людину, яка… прагне допомогти Україні, а не розділити її! «Українці прекрасно розуміють, що на цей момент їхньої країни насправді… не існує. Я говорив, що вона може існувати в майбутньому. Національне ядро збереглося. Я просто ставлю запитання: якими мають бути кордони? І це повинно стати предметом міжнародного обговорення, – каже він. – Поки ми не досягнемо такого результату, боротьба за Україну не припиниться. Вона може згасати, вона може спалахувати знову, але вона обов’язково продовжуватиметься».
На жаль, мусимо констатувати, що попереду на українців чекає важка та виснажлива боротьба з сусідом-агресором. Хоча Сурков зараз офіційно не обіймає жодної державної посади, всі чудово розуміють, що озвучені ним меседжі є маніакальними ідеями, що намертво засіли в голові колишнього підполковника КДБ, який правитиме Росією довічно.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4895 / 1.63MB / SQL:{query_count}