Конфлікт на Близькому Сході – російський слід

Кількість загиблих і поранених з обох сторін вже налічує сотні

Ізраїль та населений палестинцями сектор Газа не припиняють обмін ракетними ударами та обстрілами. Експерти ООН з прав людини вже заявили, що вбачають ознаки воєнних злочинів, скоєних обома сторонами конфлікту. Як пише Німецька хвиля, вони навіть наполягають на тому, щоб ці інциденти розслідував Міжнародний кримінальний суд (МКС) у Гаазі. Тим часом агенція AFP, з посиланням на представників радикально-ісламістського руху ХАМАС, повідомила, що в того є достатньо ракет, щоб продовжувати обстріли протягом ще двох місяців.

Усе почалося нібито з дрібниці 

На початку травня ізраїльський суд остаточно затвердив рішення про примусове виселення кількох палестинських родин з їхніх будинків у районі Шейх-Джаррах – це східна частина Єрусалиму. По-перше, на їхні ділянки мали заселитися єврейські родини. Згідно з ізраїльським законодавством, євреї, які можуть підтвердити свій статус до війни 1948 року (Збройний конфлікт між низкою арабських держав – Єгиптом, Йорданією, Іраком, Сирією, Ліваном, Саудівською Аравією, Єменом та державою Ізраїль, в результаті якої 14 травня 1948-го проголошено незалежність держави Ізраїль. – «Львівська Пошта»), можуть зажадати назад свою власність в Єрусалимі (араби такої можливості не мають).
По-друге, сам статус Єрусалима з майже мільйонним населенням залишається спірним. Ізраїль та Палестинська автономія офіційно вважають місто своєю столицею й не визнають таке право за іншою стороною, хоча в Єрусалимі перебувають всі урядові заклади держави Ізраїль. Східну частину міста, де, власне, й збиралися вигнати з їхніх будинків арабські родини, ООН досі вважає «окупованою територією», яку Ізраїль захопив з порушенням міжнародного права. Світові лідери довго уникали заяв про визнання Єрусалиму ізраїльською столицею. Але 6 грудня 2017 року тодішній президент США Дональд Трамп офіційно визнав Єрусалим столицею Ізраїлю та віддав наказ перенести посольство США з Тель-Авіва до Єрусалиму.
Зрозуміло, що за таких обставин примусове виселення арабських родин стало спусковим гачком для акцій протесту. Можливо, все й би обмежилося звичайними вуличними демонстраціями, але тут втрутилися ватажки ХАМАСу – палестинської організації, яка з 2007 року втримує владу в секторі Газа (Територія на березі Середземного моря, разом із Західним берегом річки Йордан утворює Палестинську автономію. – «Львівська Пошта»).
Бойовики ХАМАСу, який визнаний терористичною організацією в ЄС, Ізраїлі, Канаді та США, почали гатити ракетами по території Ізраїлю. Оскільки боєприпаси були переважно, як-то мовиться, «зроблені на коліні», а Ізраїль давно має потужну систему протиповітряної оборони «Залізний купол», мало що долетіло до житлових кварталів. Проте жертв, на жаль, уникнути не вдалося. Причому більше постраждалих з палестинського боку, оскільки Ізраїль традиційно жорстко відповідає на будь-яку агресію. Дані різняться і мало не щогодини змінюються. Станом на 19 травня Ізраїль повідомив про 10 загиблих (серед них двоє дітей), за даними палестинської сторони, в секторі Газа загинули понад 200 осіб, серед яких понад 50 неповнолітніх. Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), унаслідок ударів Ізраїлю по сектору Газа загинули 222 палестинці, ще близько 6046 травмовані. Як зазначається, установи охорони здоров’я в секторі Газа зазнали понад 90 нападів упродовж бойових дій.

«Корнети» від Путіна

У часи «холодної війни» СРСР всіляко підтримував Організацію звільнення Палестини на чолі з Ясіром Арафатом, оскільки в Москві вважали Ізраїль союзником США. Нинішній російський президент Володимир Путін, який просто марить відновленням СРСР, набутих ще за часів служби в КДБ вподобань не змінив. Під час нещодавніх обстрілів з’ясувалося, що на озброєнні палестинського ХАМАСу є протитанкові ракетні комплекси «Корнет» виробництва Тульського збройового заводу, які прийняті на озброєння армією РФ лише у 2000 році.
«Будь-який конфлікт, до вирішення якого буде залучено міжнародну громадськість, на руку Кремлю, оскільки в багатьох із них бере участь Росія, і вийти на позитивний трек врегулювання без її участі майже ніхто не може», – розповів LIGA.net Дмитро Золотухін, експерт з інформаційних технологій, ексзаступник міністра інформполітики України.
Він вважає, що «гарячішим» буде конфлікт на Близькому Сході, то більше в процес його врегулювання буде залучено США, і тоді Вашингтону доведеться зіткнутися з інтересами Кремля, який неодноразово демонстрував близькі стосунки з ХАМАСом. Це дає РФ два результати: по-перше, Путін підвищує ставки і стає гравцем, з яким доведеться домовлятися; по-друге, напруженість на Близькому Сході зменшує загальну увагу до агресії проти України: «Поки у Байдена та його адміністрації зв’язані руки ситуацією на Близькому Сході, Путін матиме більше козирів у ситуації з Україною», – впевнений Дмитро Золотухін.

Без авіасполучення

Через бойові дії на Близькому Сході авіакомпанія «Міжнародні авіалінії України» (МАУ) змушена скасовувати рейси до (та із) Тель-Авіва. Посольство України в Ізраїлі разом з міжнародними партнерами вживає заходів для організації евакуації громадян нашої держави зі сектора Газа. «Громадянам України, які опинилися в зоні конфлікту, а також потребують допомоги у поверненні додому, необхідно звернутися до відділення посольства України в Державі Ізраїль при Палестинській національній адміністрації за телефоном: + 972-59-969-95-61 або на електронну пошту pm_ps@mfa.gov.ua», – йдеться на сторінці диппредставництва у фейсбуці.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4568 / 1.59MB / SQL:{query_count}