Вакцинація у світі набирає обертів

Ізраїль серед лідерів, Польща готується виробляти вакцину за американською технологією, Греція планує відкрити кордони для українських туристів

Глобальна кампанія щеплення проти коронавірусу, на жаль, не обходиться без брудних політичних атак, критики влади окремих країн та виробників вакцин, які банально не встигають виготовляти таку величезну кількість препаратів. Водночас медики в усьому світі закликають мешканців не припиняти дотримуватись карантинних заходів, адже постійно з’являються нові штами, які можуть нести особливу небезпеку. Також лікарі солідарні в тому, що наразі головна зброя у війні з Covid-19 – це вакцинація.
У середу, 10 березня, заступник міністра охорони здоров’я Ігор Іващенко повідомив, що МОЗ України зареєструвало вакцину китайського виробництва Sinovac – CoronaVac. Вона стала третьою – після Pfizer та AstraZeneka (Covishield, яку виготовляє інститут Serum в Індії) – щодо яких ухвалене рішення про державну реєстрацію.

Ізраїль: подальше послаблення карантину

Безперечно, найшвидшими темпами просувається кампанія з вакцинації в Ізраїлі. У країні, де проживає 8,8 млн людей, майже 5 млн зробили щеплення першою дозою вакцини, а понад 3,7 млн отримали вже дві дози, повідомляє Німецька хвиля. Для порівняння: у Німеччині з населенням понад 83 млн людей 4,9 млн отримали першу дозу і близько 2,4 млн – дві дози вакцини проти коронавірусу.
Як писала «Львівська Пошта», такий успіх пояснюють кількома факторами: відносно невеликі населення та розмір країни, наявність вакцини й надсучасна цифрова система охорони здоров’я. Кожен громадянин Ізраїлю має медичну страховку в одній із чотирьох недержавних лікарняних кас. Зіграла свою роль й політика. Напередодні позачергових парламентських виборів, призначених на 23 березня, прем’єр-міністр Беньямін Нетаньягу спромігся укласти з компанією Pfizer спеціальну угоду, в межах якої Ізраїль став «міжнародною моделлю швидкої вакцинації цілої країни». Також варто зауважити, що тутешній МОЗ активно бореться з дезінформацією, спрямованою проти вакцинації. Фахівці з кібербезпеки щодня й різними мовами моніторять соціальні мережі, вимагаючи від них блокування повідомлень про нібито шкідливість щеплення.
Тож не дивно, що від 7 березня в Ізраїлі набули чинності нові послаблення карантину. Свої двері для відвідувачів за дотримання певних умов змогли відкрити кафе та ресторани. Зокрема, всередині закладів харчування можуть обслуговувати лише власників «зелених паспортів», тобто тих осіб, які вже отримали дві дози щеплення проти коронавірусу щонайменше тиждень тому або вже перехворіли Covid-19. Решті людей дозволено перебувати за столиками на вулиці.
Крім того, дозволена робота конференц-залів і закладів харчування в готелях, а стадіони зможуть приймати до 1500 відвідувачів. Послаблення стосуються також сфери освіти: в країні відкрилися середні школи, а студенти зі «зеленими паспортами» можуть відновити навчання у стінах університетів. Водночас невакциновані студенти змушені будуть поки й надалі навчатися лише онлайн.
Тим, хто прибуває з-за кордону, все одно потрібно буде пройти самоізоляцію, але тепер їм буде дозволено робити це вдома, а не, як раніше, в спеціальних «карантинних готелях». Також власники «зелених паспортів» зможуть вільно виїжджати з Ізраїлю. На додаток до тих авіарейсів, що вже функціонують, (рейси до Нью-Йорка та Франкфурта), відновлюється авіасполучення з Парижем, Лондоном, Києвом, Торонто та Гонконгом.
За словами Беньяміна Нетаньягу, Ізраїль – на шляху до зняття більшості коронавірусних обмежень. Однак прем’єр закликає ізраїльтян й надалі дотримуватися правил для запобігання зараженню коронавірусом. «Ми все ще повинні бути обережними, носити маски та дотримуватися дистанції», – сказав він у коментарі агентству Reuters під час відвідування кафе в Єрусалимі.
До речі, як заявив у вівторок, 9 березня, посол України в Державі Ізраїль Євген Корнійчук, українське диппредставництво веде активні переговори з ізраїльською владою про взаємне визнання паспортів вакцинації проти Covid-19. «Сьогодні мова не йде про назви вакцин та їх виробників. Мова йде про діалог між двома країнами. Ці переговори вже можна назвати успішними, оскільки вони наразі активно тривають», – написав Євген Корнійчук на сторінці посольства у фейсбуці.
За словами посла, ініціатором цих переговорів є ізраїльська сторона. «Україна є однією з перших серед європейських країн, яка має можливість досягти реальних домовленостей. Ми можемо говорити, що в цьому зацікавлена й ізраїльська сторона в контексті забезпечення щорічного паломництва хасидів до Умані. Натомість Україна отримує можливість відкрити кордони з Ізраїлем. Це дозволить відновити насамперед бізнес-туризм, оскільки нашій країні потрібні інвестиції, а також дозволить розвивати медичний туризм в обох напрямках», – наголосив Євген Корнійчук.

Польща: ліцензія на власну вакцину

У сусідній Польщі з населенням 38 млн осіб зробили вже понад 4 млн щеплень. Першу дозу вакцини одержали 2,57 млн людей, а дві дози – приблизно 1,4 млн. Однак, за словами віцеміністра охорони здоров’я Польщі Вальдемара Краски, стурбованість викликає кількість нових заражень, яка зростає, та кількість інфікованих осіб, яким необхідна госпіталізація, повідомляє «Польське радіо».
Утім, як наголосив урядовець, у лікарнях нині перебуває менше старших осіб, ніж раніше, і це результат вакцинації серед людей похилого віку. «Ми бачимо, що цей вірус дедалі частіше зачіпає молодших. Середній вік госпіталізованих нині осіб – це 62 роки. Група літніх людей, яку вакцинують, як ми бачимо, вже не хворіє, натомість хворіють молодші особи. Я закликаю не лікуватися самостійно, контактувати зі своїм лікарем та використовувати пульсоксиметри», – пояснив Вальдемар Краска.
Водночас темпи вакцинації в Польщі, очевидно, серйозно пришвидшаться з другого кварталу цього року. Біотехнологічна компанія Mabion SA (Лодзинське воєводство) уклала угоду з американською компанією Novavax на виготовлення в Польщі вакцини проти коронавірусу NVX-CoV2373. Інвестиції на створення технологічної лінії розміром 40 млн злотих (понад 10 млн USD) виділив державний Польський фонд розвитку. Його керівник Павел Борис повідомив, що передача технології має відбутися в другому кварталі. «Польща приєднається до групи країн, де виробляється вакцина проти Covid-19», – наголосив він.
За словами міністра охорони здоров’я Адама Нєдзєльського, Польща вже уклала контракт на 8 млн вакцин виробництва Novavax. Нагадаємо, що наприкінці січня американська компанія повідомила, що її вакцина на 89,3% ефективна у профілактиці Covid-19 і майже така ж ефективна у захисті від так званого британського штаму (тут ефективність була на рівні 85,6%). Дослідження охопило 15 тис. людей віком від 18 до 84 років (приблизно 27% людей, які брали участь у дослідженні, становили люди віком від 65 років). Для порівняння: препарати Pfizer/BioNTech та Moderna були ефективними на рівні приблизно 95% у разі двох доз.
Також уряд Польщі розглядає можливість закупівлі китайської вакцини. Про це в телефонній розмові говорили президент Анджей Дуда та лідер Китаю Сі Цзіньпін. Щоправда, про який саме препарат йшлося, сторони не уточнили.
Натомість професор Кшиштоф Пирць, який керує програмою дослідження коронавірусу в Малопольському центрі біотехнології Ягеллонського університету, в розмові з «Польським радіо» наголосив, що насправді всі доступні нині на ринку вакцини ефективно захищають від важкого перебігу Covid-19. «Усі вакцини майже на 100% захищають від важкого перебігу коронавірусу, госпіталізації чи смерті пацієнта. І це дуже важливо, адже не йдеться про те, щоби не мати нежиті чи легкого кашлю, але щоби не опинитися в лікарні. Поки що все вказує на те, що всі ці вакцини захищають від такого фіналу», – наголосив професор Кшиштоф Пирць.

Гарні новини для туристів

Схоже на те, що цьогорічний сезон відпусток нарешті потішить українських поціновувачів закордонних подорожей. Одразу кілька популярних серед наших відпочивальників країн оголосили про наміри послабити карантинні обмеження на період туристичного сезону. У вівторок, 9 березня міністр туризму Греції Харіс Теохаріс заявив, що його країна з 14 травня планує приймати туристів з «третіх» країн, до яких належить й Україна. За словами міністра, для поїздки туристи повинні відповідати трьом умовам: пройти вакцинацію, мати антитіла або негативний результат тесту на Covid-19.
Цього року туристи також зможуть пройти експрес-тест і не перебувати на ізоляції 24 години після прильоту. Якщо у туриста виявлять коронавірус, його відправлять на карантин. За словами міністра, всі витрати візьме на себе влада Греції, додаткових витрат для іноземних гостей не буде. Водночас санітарні правила, запроваджені для жителів Греції, будуть поширюватися і на гостей країни. «Наприклад, маска обов’язкова в громадських місцях. Це стосується всіх», – сказав Теохаріс.
Туристи, які приїжджають у Таїланд, тепер зможуть провести обов’язковий двотижневий карантин на яхтах. В уряді країни вважають, що це допоможе відродити туристичну галузь, а також принесе близько 58 млн USD доходу яхтовому бізнесу, пише BBC. Туристів до Таїланду наразі пускають з негативним тестом на Covid-19, але це не звільняє їх від необхідності провести два тижні в самоізоляції після прибуття в країну. Для тих, хто не зможе орендувати окрему яхту, будуть запропоновані каюти на невеликих круїзних судах біля берегів Пхукета.
У цій програмі візьме участь близько 100 яхт. Гостям видадуть спеціальні браслети, які фіксують температуру тіла та тиск. Також вони оснащені GPS-трекерами, що унеможливить зійти на берег завчасно. Дані з браслетів можуть зчитуватися наземними службами на відстані 10 кілометрів.
Раніше влада Таїланду запропонувала туристам іншу цікаву схему – карантин у гольф-клубах. Зазвичай поля для гольфу розташовані далеко від густонаселених районів, займають великі території, і клуби пропонують орендувати приватні будиночки. Туризм є основним джерелом доходу тайської економіки, велика частина населення працює в туріндустрії. До пандемії Таїланд щодня приймав 40-50 тис. осіб. Але в березні минулого року країна повністю закрила кордони й почала потроху відкриватися лише в жовтні. Але дотепер туристів, які щодня прибувають до країни, рахують всього лише сотнями, що вкрай мало для підтримки туристичної індустрії.
З квітня або травня місцева влада також планує ввести систему карантину в готелях, але так, щоб постояльці могли залишати свої номери й проводити час з комфортом. Подробиці цього плану оголосять пізніше.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4776 / 1.64MB / SQL:{query_count}