Європу закрили через локдаун

Польща продовжила жорсткий карантин до кінця січня. Перший випадок коронавірусу зафіксували в Італії ще в листопаді 2019-го

У світі вже зареєстрували 91,3 млн випадків коронавірусу, 1,9 млн людей померли. Лідером антирейтингу за кількістю інфікованих залишаються США (23 млн випадків, з них 385 тис. летальних), на другому місці – Індія (10,5 млн хворих, 151,3 тис. смертей), третя – Бразилія (8,1 млн інфікованих, 203,6 тис. загиблих).
Намагаючись збити пік захворюваності, більшість країн Європи запровадили жорсткий локдаун, одночасно розпочавши вакцинацію населення. Тим часом вчені повідомили нову сенсацію: перший документально підтверджений випадок коронавірусу зафіксували в Італії у листопаді 2019 року – ще до початку епідемії в Китаї.

Україна: новий перелік «червоних» зон

Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) оприлюднило оновлений перелік країн «червоної» та «зеленої» зон за рівнем поширення Covid-19. До «червоної» зони увійшли 78 країн, що випереджають Україну за рівнем захворюваності. Туди ж віднесли країни, підтверджених даних щодо яких немає. В переліку, зокрема, є Болгарія, Боснія і Герцеговина, Угорщина, Румунія, Канада, Франція, Туреччина, Іспанія, Білорусь, Польща, Німеччина, Італія, Російська Федерація, Латвія, Словаччина, США, Великобританія та інші. Водночас у «зеленій» зоні опинилися Єгипет, Фінляндія, Мальдіви, Греція, Лівія, Куба та інші. У МОЗ нагадали, що після повернення з країн «червоної» зони українці повинні піти на самоізоляцію зі застосуванням додатку Дій вдома.
Незважаючи на складну епідеміологічну ситуацію, із 9 січня прикордонники фіксують збільшення пасажиро-транспортного потоку, причому виїзд з України переважає над в’їздом, особливо на ділянках кордону з країнами ЄС. «На початок різдвяних свят пасажиропотік був на рівні 40 тисяч осіб. Вже дев’ятого числа ми почали фіксувати його фактично різке збільшення, що пов’язано з бажанням українців виїхати або до місць роботи, або проживання, особливо в країнах Європейського Союзу», – заявив речник Державної прикордонної служби України Андрій Демченко. Загалом за вихідні та святкові дні 7 – 10 січня кордон перетнули понад 150 тис. осіб та близько 30 тис. автомобілів.
За словами прикордонників, нині значних черг перед пунктами пропуску на державному кордоні України немає. Найбільш завантаженими залишаються «Грушів», «Шегині» та «Ужгород». Прикордонники рекомендують особам, які планують перетинати кордон, враховувати можливість тимчасового накопичення пасажирів та транспорту перед пунктами пропуску, а актуальну ситуацію в пунктах пропуску відстежувати на фейсбук-сторінці Західного регіонального управління, яка оновлюється кожні три години (https://is.gd/kuOUHn) та на інтерактивній мапі на сайті ДПСУ (https://is.gd/qr33p0). Крім того, необхідно вивчати актуальні карантинні обмеження в тих країнах, які плануєте відвідати.

Польща: учні – до школи, решта – на карантині

Уряд Польщі продовжив жорсткий локдаун, який запровадили на різдвяні свята через загострення ситуації з поширенням захворюваності на Covid-19, до 31 січня. Раніше він мав тривати з 28 грудня до 17 січня.
«Складна ситуація в Європі щодо Covid-19 та все ще велика кількість людей у лікарнях та під апаратами ШВЛ у Польщі означають, що необхідно продовжити чинні обмеження, пов'язані з пандемією, до 31 січня. Завчасне зняття обмежень може призвести до різкого збільшення захворюваності», – повідомили на сайті уряду Польщі 11 січня.
Під час локдауну полякам заборонено проводити масові заходи та конференції. Закритими залишаються ТРЦ, ресторани, гірськолижні курорти, готелі, заклади культури та фітнес-центри. Натомість працюватимуть аптеки і продуктові магазини, а кафе зможуть працювати на доставку та винос. У транспорті та церквах діятимуть обмеження на кількість людей. Як і раніше, обов’язковим залишається дотримання дистанції та масковий режим.
Водночас, попри жорсткий локдаун, школярі 1-3 класів повернуться до навчання, але з жорстким дотриманням санітарних правил та графіком ПЛР-тестування для вчителів.
У Польщі на коронавірус захворіли майже 1,4 млн мешканців, із яких 31,5 тис. померли, а понад 1,1 млн – видужали. Вже понад 200 тисяч поляків вакцинувалися від Covid-19 американською вакциною Moderna.
Як повідомив голова канцелярії глави польського уряду Міхал Дворчик, до Польщі вже доставлено 1 млн 51 тис. доз вакцини. До кінця цього тижня в країні щеплять понад 450 тис. осіб. Також Міхал Дворчик повідомив, що в Польщі зросла кількість осіб, які хочуть зробити щеплення: якщо в листопаді їх було 43%, то за останніми даними – 68%. Значною мірою цьому сприяла ініційована урядом інформаційна кампанія в ЗМІ та соцмережах. Із 15 січня у Польщі розпочинається запис усіх охочих на вакцинацію. Після медиків найперше щеплення зможуть зробити старші особи віком понад 80 років.

Чехія: жодних послаблень

Уряд країни може посилити обмежувальні заходи до кінця поточного тижня в разі, якщо епідеміологічна ситуація в республіці не покращиться, заявив у понеділок, 11 січня, міністр охорони здоров’я Ян Блатни.
Наразі в країні діє комендантська година із 21.00 до 05.00, не працюють заклади культури, спорту, гастрономія та більшість магазинів; у школи фізично ходять лише учні 1-го та 2-го класів. Надзвичайний стан поки що оголошено до 22 січня.
Як Блатни відкинув можливість дострокового послаблення локдауну, насамперед з огляду на те, що лікарні по всій країні переповнені, а деякі крематорії не можуть впоратись з навантаженням (із 12 по 22 січня застосовуватиметься кризовий захід, який максимально збільшить пропускну здатність крематоріїв, зокрема, їм заборонили приймати тіла, привезені з-за кордону).
Глава МОЗ запевнив, що країна замовила достатньо вакцин для того, щоб зробити щеплення всім жителям. Метою, за його словами, є вакцинувати до кінця літа половину населення – близько 5 млн людей. Чеський уряд також схвалив низку економічних «коронавірусних» рішень. Зокрема, затверджена програма компенсації для гірськолижних курортів, на підтримку яких в умовах заборони працювати виділять загалом до мільярда крон. Також ухвалено рішення звільнити від сплати податків студентів, які надають допомогу в лікарнях та соціальних службах.
Станом на вівторок, 12 січня, в Чехії (населення – 10,7 млн осіб) з початку епідемії інфікувалося майже 845 тис. людей, 13,5 тис. померли.

Німеччина: система «подвійного захисту»

Із понеділка, 11 січня, на всій території країни почали діяти ще більш жорсткі карантинні правила, які передбачають максимальне обмеження контактів. Локдаун триватиме щонайменше до кінця місяця.
Зокрема, зустрічатися відтепер дозволено лише людям з одного домогосподарства плюс одна стороння особа. Вперше у регіонах, де кількість нових інфікувань перевищує 200 осіб на 100 тис. населення протягом тижня, в межах усієї країни запроваджується обмеження на пересування – в радіусі 15 км від місця проживання. Для тих, хто повертатиметься додому з районів ризику, вводиться система «подвійного захисту», що означає і обов’язковість тесту, і 10-денний карантин, який можна перервати, здавши тест, але не раніше, ніж через п’ять днів після приїзду. Діти шкільного віку навчаються дистанційно, хоча в деяких землях, приміром, у Берліні, дозволено відвідання занять для випускних класів. Готелі, ресторани, заклади культури та спорту залишаються закритими. Суворо заборонені й туристичні подорожі.
У різних федеральних землях є несуттєві відмінності, залежно від ситуації, а також термін дії карантину. Зокрема, в Саксонії, де наразі є найбільше хворих, він триватиме до 7 лютого. Різняться також і штрафи за порушення, наприклад, у Тюрингії сума покарання сягає 25 тис. EUR.
Нові заходи мають на меті досягти показника у 50 нових випадків інфікування на 100 тис. населення протягом семи днів. «Ситуація є критичною», – заявив на брифінгу 11 січня речник уряду Німеччини Штеффен Зайберт.
У Німеччині (населення – 83 млн осіб) від початку пандемії захворіло 1,9 млн людей, зафіксовано 42 тис. летальних випадків.

Італія: 25-річна пацієнтка №1

Вчені з Міланського державного університету на чолі з Раффаеле Джанотті спільно з Італійським діагностичним центром дійшли висновку, що першим офіційно підтвердженим пацієнтом з Covid-19 в Італії була 25-річна мешканка Мілану – вона заразилася ще 10 листопада 2019 року – раніше, ніж дитина, яку до цього вважали пацієнтом №1 у країні (у дитини коронавірус зафіксували в грудні 2019-го).
Дослідники повторно вивчали зразки біопсії шкіри пацієнтів з атиповим дерматозом, яким восени 2019 року не змогли поставити точний діагноз. Раніше вони встановили, що були випадки, коли Covid-19 вражав лише шкіру хворих. «Виходячи з того, що спостерігалося протягом останніх місяців у пацієнтів з Covid, які мали ураження шкіри, я поставив собі питання, чи не вдасться знайти щось подібне до офіційного початку пандемії. І ми насправді знайшли це в гістологічних дослідженнях, проведених у деяких пацієнтів восени 2019 року», – сказав Раффаеле Джанотті.
«У наших роботах, вже опублікованих у міжнародних журналах, ми показали, що в цій пандемії були випадки, коли єдиною ознакою інфекції Covid-19 є патологія шкіри», – додав він. І так само було у випадку з молодою жінкою, в якої були лише ураження шкіри (і спочатку підозрювали червоний вовчак) та легкий біль у горлі.
Її біопсія, проведена 10 листопада, показала наявність послідовностей генів РНК вірусу SARS-CoV-2, «відбитків пальців» Covid-19 на шкірі. Пацієнтка, з якою вчені пізніше зв’язалися, повідомила про відсутність симптомів інфекції Covid-19, про зникнення уражень на шкірі в квітні та позитивний тест на антитіла в червні 2020 року. «Отже, це – найстаріший науково задокументований випадок коронавірусу. Але, мабуть, продовжуючи пошук, ми також знайдемо його на зразках з жовтня 2019 року», – сказав Раффаеле Джанотті.
Восени минулого року в науковому журналі Tumori Journal з’явилася стаття вчених з Національного інституту раку (INT) у Мілані, в якій йшлося, що коронавірус SARS-Cov-2 поширювався в Італії ще з вересня 2019 року. За даними італійських дослідників, антитіла до коронавірусу виявили в 11,6% із 959 здорових добровольців, які пройшли скринінгове дослідження на рак легенів між вереснем 2019-го та березнем 2020 року. Однак нинішнє дослідження вчених з Міланського державного університету дозволило точно встановити особу 25-річної мешканки Мілану, яку наразі вважають пацієнтом №1 в Італії. 
В Італії (населення – 60,3 млн осіб) загальна кількість інфікованих із початку епідемії становить майже 2,3 млн, 79,2 тис. людей померли (найвищий показник у Європі).
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5191 / 1.65MB / SQL:{query_count}