У ніч на неділю, 20 вересня, американські видання The New York Times, The Wall Street Journal та телеканал CNN синхронно повідомили сенсаційну новину – під час стандартної перевірки поштової кореспонденції, що надходить на ім’я Дональда Трампа, було перехоплено лист з Канади, що містив білкову отруту рослинного походження рицин, яку отримують з касторових бобів, і яка набагато отруйніша за знаменитий ціаністий калій. Якщо людина вдихнула або проковтнула рицин, смерть настає протягом 36-72 годин, у залежності від отриманої дози.
Незабаром арештували і підозрювану, яка намагалася в’їхати з Канади на територію США. Низка ЗМІ повідомила, що на момент затримання жінка мала при собі вогнепальну зброю. Цікаво, що в березні 2019 роки її вже затримувала поліція Техасу. Її віза була прострочена, в машині знайшли незареєстровану зброю, а водійські права виявилися підробленими. Того разу справа обмежилася депортацією в Канаду. Тепер усе набагато серйозніше, і жінка ризикує потрапити за грати на тривалий термін.
Похмурий спадок КДБ
Якщо йдеться про отруєння, то відразу на згадку приходить Олексій Навальний. Нагадаємо, що 20 серпня головному російському опозиціонеру стало погано в літаку рейсу Томськ - Москва. Повітряне судно екстрено посадили в аеропорту Омська, а політика у стані коми доставили до місцевого шпиталю, а потім перевезли до берлінської клініки Charite.
Пізніше федеральний уряд Німеччини поширив заяву, в якій поінформував, що сліди нервово-паралітичного речовини з групи «Новачок» в біологічних матеріалах Навального незалежно підтвердили окрім лабораторії Бундесверу також ще дві лабораторії – у Франції та Швеції. Тим часом журнал Die Zeit з посиланням на неназвані джерела написав, що Навального отруїли новим різновидом «Новачка», доступ до якого може бути тільки у російських спецслужб. «Це залишає тільки один правдоподібний висновок: саме Кремль віддав наказ прибрати з дороги небажаного політика», – пише Die Zeit.
У березні 2018-го «Новачком» у британському Солсбері намагалися отруїти 66-річного уродженця Києва Сергія Скрипаля, відставного полковника Головного розвідувального управління (ГРУ) РФ. Йому та його 33-річній доньці Юлії дивом вдалося вижити. Замах скоїли два діючих полковники ГРУ.
Варто наголосити, що спецслужби сучасної Росії успадкували від радянського КДБ знамениту «спецлабораторію №12», що займалася виготовленням малопомітних отрут та хитромудрих методів убивства «ворогів народу». Саме тут був зроблений пристрій, з якого агент КДБ Богдан Сташинський в 1957 році убив Лева Ребета, а за два роки – Степана Бандеру. Пістолет вистрілював струмінь розчину ціанистого калію, що спричиняв миттєву зупинку серця. Характерно, що в обох випадках первісною причиною смерті назвали серцеві напади. Про отруту стало відомо лише після того, як Сташинський втік на Захід.
Ще в оригінальніший спосіб був знищений болгарський дисидент Георгій Іванов Марков. 7 вересня 1978 року на мосту Ватерлоо в Лондоні він відчув ледь помітний укол у ногу. Ввічливий незнайомець з парасолькою в руках вибачився і швидко зник. За кілька днів болгарин помер, однак встиг розказати про дивний укол. Експерти встановили, що за допомогою голки на вістрі парасольки жертві ввели в організм мікроскопічну грудку цукру, всередині якої був смертельний рицин. За задумом убивць, цукор та отрута рослинного походження повинні були повністю розчинитися у крові, не залишивши жодних доказів убивства. За твердженням колишнього генерала КДБ Олега Калугіна, вбивство було санкціоноване особисто комуністичним керівником Болгарії Тодором Живковим. Убивство Маркова лягло в основу сюжету знаменитої французької комедії «Укол парасолькою» з П’єром Рішаром у головній ролі.
А в 2006 році колишнього офіцера ФСБ РФ Олександра Литвиненка спровадили зі світу в Лондоні за допомогою радіоактивного полонію-210. Причому отруту йому в чай підмішав – ви лише вдумайтеся – чинний депутат Державної думи РФ Олександр Луговий. До речі, один із найближчих друзів Литвиненка під час його служби у ФСБ.
Отруєння Віктора Ющенка
Звичайно, не можна оминути увагою один із нерозкритих злочинів новітньої історії України, що стався під час президентських виборів 2004 року. Суперник Януковича Віктор Ющенко був отруєний діоксинами, вміст яких у його крові перевищував допустиму концентрацію у тисячі разів.
Сам постраждалий вважає, що його отруїли увечері 5 вересня 2004 року на дачі тодішнього заступника голови СБУ Володимира Сацюка. Уже на ранок наступного дня політик почав скаржитися на нудоту, страшні головні і шлункові болі. Через кілька годин від болю Віктор Ющенко не міг встати з ліжка, а 10 вересня доставлений в австрійську клініку «Рудольфіннергаус», де йому встановлено діагноз «гострий панкреатит» з ускладненнями, викликаними отруєнням токсинами. На думку професора-хірурга Микола Корпана, якщо б Ющенка не доставили до клініки ще протягом 24-72 годин, ризик смерті сягав би 80%. Відповідно до висновку лікарів австрійської клініки, погіршення здоров’я кандидата в президенти України було спричинено «важкою вірусною інфекцією і хімічними речовинами, що зазвичай не містяться у продуктах харчування».
Незважаючи на величезний резонанс в українському суспільстві та в світі, справа про отруєння Віктора Ющенка так і залишилася нерозкритою.
«Рицинова» історія США
Перший «рициновий лист» у США виявили у листопаді 2003 року в центрі обробки пошти в Вашингтоні. Лист був адресований в Білий дім. Автор, який підписався як Fallen Angel, погрожував президенту США: «4 січня 2004 року я перетворю Вашингтон на місто-привид. У листі - порошок рицину. Гарного дня». У конверті дійсно знайшли білу порошкоподібну речовину, яка, згідно з проведеними тестами, виявилася рицином. Приміщення негайно піддали спеціальній обробці, а персонал обстежили лікарі. Ознак отруєння ні в кого не виявили.
За допомогу в затриманні Fallen Angel була оголошена нагорода в 100 тис. USD, проте вирахувати зловмисника так і не вдалося. Відправник, який стверджував, що є власником транспортної компанії, висловлював невдоволення з приводу змін в федеральних правилах вантажоперевезень.
Історія повторилася через десять років. У квітні 2013 року були виявлені відразу три «рицинові листи». Один адресувався президенту США Бараку Обамі, другий - в офіс сенатора-республіканця від штату Міссісіпі Роджера Вікер, третій - Седі Холланд, судді округу Лі. Було встановлено, що два листи відправили зі штату Теннессі, третій - з Міссісіпі.
Через десять днів правоохоронці вийшли на 41-річного інструктора з бойових мистецтв Еверетта Дучке. В його будинку в місті Тупело, штат Міссісіпі, була зібрана доказова база, яка чітко вказувала на те, що отруєні листи розсилав саме господар приміщення. 3 червня 2013 року Дучке був звинувачений за п’ятьма пунктами, йому загрожувало довічне ув’язнення, проте навесні 2014 року чоловік погодився визнати себе винним, завдяки чому отримав лише 25 років в’язниці.
У тому ж 2013 року ще два листи з рицином виявили в пошті Барака Обами і мера Нью-Йорка Майкла Блумберга. Незабаром до Федерального бюро розслідувань (ФБР) зателефонувала жінка, яка розповіла, що в комп’ютері свого чоловіка вона знайшла інструкцію з виготовлення рицину, дані про Обаму і Блумберга, а в холодильнику виявила контейнер з підозрілим білим порошком.
Далі історію розвивалася за неймовірним сценарієм, якому міг би позаздрити навіть Голлівуд. За доносом власної дружини був затриманий механік військового складу Натаніель Річардсон. Але більш ретельна перевірка дозволила встановити, що отруйником насправді є не він, а… сама «чесна» жінка, яка й здала чоловіка агентам ФБР. Далі – ще цікавіше. Шеннон Річардсон була актрисою, вона знімалася в серіалах «Щоденники вампіра», «Компаньйони», «Хочу як ти» і «Ходячі мерці».
Після чергової серйозної сварки Шеннон вирішила позбутися чоловіка, підставивши його ФБР. Хитромудрий, з її точки зору, спосіб виліз телезірці боком. 16 липня 2014 року за рішенням Федерального суду США вона була засуджена до 18 років ув’язнення.
2013-й запам’ятався ще одним інцидентом. ФБР викрило спробу отруїти через поштове відправлення Барака Обаму, яке планував… двійник Елвіса Преслі, який вважав, що розкрив змову щодо підпільної торгівлі людськими органів. На різних сайтах і форумах Пол Кевін Кертіс розповідав історію про те, як, працюючи в 1998 році в шпиталі знайшов холодильник з відрізаними людськими кінцівками і чомусь вирішив, що цей біоматеріал призначений для нелегального продажу. Крім того, він звернувся до ФБР, заявивши, що холодильник встановили в госпіталі, щоб зруйнувати його кар’єру імперсонатора (людини, яка імітує знаменитостей), якій він на той момент присвятив уже понад два десятиліття.
Зрозуміло, що в чоловіка відчутно бракувало клепок у голові. Ув’язнення він уникнув, вийшовши на свободу після відповідної психічної експертизи. Крім того правоохоронці не виявили слідів рицина чи обладнання, за допомогою якого можна було б виготовити будь-яку отруту, ні в будинку, ні в автомобілі Кертіса. В його комп’ютері також не знайшли пошукових запитів, які б стосувалися методів виготовлення та застосування отрути. Чоловік просто планував злочин, але не скоїв його.
Останній рициновий скандал трапився в 2018 році, коли ветеран військово-морських сил США Вільям Клайд Аллен був затриманий після того, як відправив листи з отрутою президенту США Дональду Трампу, главі Пентагону Джеймсу Меттісу і керівнику військово-морськими операціями США адміралу Джону Річардсона. За непідтвердженими даними, Аллен також відправив отруйні листи королеві Великобританії Єлизаветі II і президенту РФ Володимиру Путіну. Зловмиснику пред’явили звинувачення за сімома пунктами.
Й, нарешті, історія поштових терористів у США буде неповною без розповіді про Брюса Едвардса Айвінса, який працював мікробіологом в Армійському інституті вивчення інфекційних хвороб (United States Army Medical Research Institute of Infectious Diseases, USAMRIID) у місті Фредерік (штат Меріленд). Батько двох дітей і активний член Червоного хреста зажив сумної слави після того, як після терактів 11 вересня 2001-го якогось дідька взявся розсилати на різні адреси, зокрема, в редакції кількох газет і офіси двох сенаторів від Демократичної партії, листи зі спорами сибірської виразки. Тоді загалом захворіли 22 людини, щонайменше п’ятеро померли.
ФБР вирахувало Айвінса лише в 2007-му, але арештувати не встигло. Відчувши, що за ним стежать, 29 липня 2008 року він покінчив життя самогубством. Мотиви його вчинків залишилися так і залишилися невідомими.