У Білорусі з’явилися «зелені чоловічки» з Донбасу

Бойовики ПВК «Вагнер» «засвітилися» за 2 км від заміської резиденції Олександра Лукашенка

У ніч проти 29 липня співробітники Комітету державної безпеки (КДБ) Білорусі затримали на базі відпочинку поблизу Мінська 32 громадян Російської Федерації (РФ) та ще одну людину на півдні країни. У Мінську заявили, всі вони є бойовиками російської приватної військової компанії (ПВК) «Вагнер». Керівництво КДБ повідомило, що загалом на територію Білорусі прибуло не менше 200 російських бойовиків, чиє завдання - дестабілізація обстановки напередодні виборів президента Білорусі, що призначені на 9 серпня.

Україна вимагатиме екстрадиції бойовиків

З’ясувалося, що принаймні частина затриманих брала участь у бойових діях на Донбасі на боці самопроголошених ДНР та ЛНР, деякі внесені в базу даних «Миротворець». Найвідомішим із затриманих російська «Новая газета» називає 42-річного снайпера Андрія Бакуновіча. За даними видання, в 2014 році він воював у складі ПВК «Вагнера» на території самопроголошеної ЛНР, в січні 2015-го був серйозно поранений, після одужання неодноразово літав у «відрядження» до Сирії та, ймовірно, Лівії.
Ще в день затримання МЗС Білорусі звернулося до України із запитом про надання додаткової інформації щодо деяких затриманих, які, ймовірно, мають українське громадянство (очевидно, йдеться про мешканців окупованих районів Донецької та Луганської областей, які на додаток до українських отримали ще й паспорти громадян РФ«Львівська Пошта»). «З урахуванням підтверджених відомостей про участь деяких затриманих у бойових діях на території Донецької та Луганської областей України, українське походження та наявність також українського громадянства у деяких із них, запрошено інформацію, яка може бути використана для всебічного аналізу й оцінки причин їхньої присутності в Білорусі», - заявили в білоруському МЗС.
«Список затриманих громадян ми отримали. МЗС Білорусі звернулось до нас з прохання передати цей документ компетентним органам України для перевірки на предмет скоєння цими особами злочинів у нашій державі», - заявив на онлайн-брифінгу 31 липня глава МЗС Дмитро Кулеба. Він не назвав точну кількість громадян України, які фігурують у цьому списку, але сказав, що «їх не семеро», як раніше писали ЗМІ.
«Ми одразу передали список українським компетентним органам для вивчення... Щодо кількості громадян України, можу сказати точно, що їх не семеро. Ми маємо перевірити весь список, бо можуть бути різні ситуації. Наприклад, хтось при затриманні представив себе як громадянин України, а хтось як громадянин РФ, але це не виключає, що в цієї людини може бути паспорт України. Нагадаю, що відповідно до чинного законодавства України ми не визнаємо другого громадянства», - сказав міністр.
У Службі безпеки України (СБУ) заявили, що будуть звертатися із запитом щодо екстрадиції затриманих у Білорусі бойовиків. «Служба безпеки України переконана, що бойовики приватної військової компанії «Вагнер», яких 29 липня 2020 року затримали у Республіці Білорусь, мають бути екстрадовані до України. СБУ виступає з відповідною ініціативою та через Офіс Генпрокурора України, як це передбачено правовими процедурами, звернеться з клопотанням щодо екстрадиції зазначених осіб… Служба безпеки України зібрала достатньо доказів про військові злочини ПВК «Вагнер» на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей. Всі ці особи, як і будь-хто, хто брав участь у захопленні українських територій та інших військових злочинах, мають постати перед судом та отримати покарання, передбачене законодавством України», - йдеться в повідомлені пресцентру СБУ.

Усе почалося в 1999-му?

Сам Олександр Лукашенко, в гості до якого власне й завітали російські «зелені чоловічки» (мало хто в українських ЗМІ зауважив, що база відпочинку «Білорусочка», де їх затримали, розташована лише за 2 км від президентської заміської резиденції «Дрозди» - «Львівська Пошта») впевнений, що російські бойовики прибули з метою дестабілізувати ситуацію напередодні виборів 9 серпня, щоб завадити йому вшосте стати президентом Білорусі.
Цікаво, що наприкінці червня «бацька» публічно скаржився на іноземне втручання в передвиборну кампанію з боку «зарубіжних ляльководів» з Польщі та Росії. Лукашенко попереджав при цьому, що республіка може втратити частину своєї території і повернутися до кордонів 1921 року.
Те, що стосунки Лукашенка і Путіна давно зіпсувалися, не є таємницею. Одразу після перемоги Революції Гідності наляканий подіями в Україні експідполковник КДБ почав усіляко тиснути на Лукашенка щодо практичної реалізації проєкту створення такої собі Союзної держави Білорусі та РФ, придуманої в далекому 1999-му. Договір передбачає утворення єдиного політичного, економічного, військового, митного, валютного, юридичного, гуманітарного і культурного простору. Крім того, передбачається уніфікація законодавства, державної символіки і валюти, а також створення єдиного парламенту та інших органів влади.
Дотепер більшість положень документу залишаються на папері. Але тепер Путін, схоже, вирішив зробити все, щоб остаточно «прив’язати» Мінськ до Москви. «Проєкт поглибленої інтеграції, на яку покладали велику надію в Кремлі, зайшов у глухий кут. Він привів до нафтової війни на початку року, яка болісно відобразилася на білоруській економіці. І ось до виборів 9 серпня Путін і Лукашенко підійшли з великим багажем взаємних образ, роздратувань і претензій», – розповів журналіст ресурсу «Белсат» Ігор Ільяш.
Наразі офіційне пояснення Кремля – затримані «вагнерівці» просто збиралися відлетіти до Стамбула (але чомусь не з Москви, а з Мінська), «запізнилися» на рейс і тому поперлися в санаторій «Білорусочка», де «не планували перебувати тривалий час». Таку версію озвучив посол Росії в Білорусі Дмитро Мезенцев.
«Підсумок такий: з відома Путіна ПВК зайшла в Білорусь, або це була приватна ініціатива - наявне неприкрите втручання Москви у вибори в сусідній незалежній державі, про що голосно і давно заявляє Захід. І, незалежно від того, хто стане президентом Білорусі, ця історія матиме для Путіна вкрай неприємні наслідки», - пише в блозі на «Эхо Москвы» відомий журналіст та громадський діяч, уродженець Львова Матвій Ганапольський.

Загадковий Вагнер - це 50-річний підполковник запасу Головного розвідувального управління (ГРУ) міністерства оборони РФ Дмитро Уткін. До 2013 року був командиром дислокованого в Псковській області РФ 700-го окремого загону спецпризначення ГРУ. Після звільнення в запас працював у Moran Security Group, приватній компанії, що спеціалізується на охороні морських суден у районах, де діють морські пірати. Із 2014 року - власник ПВК, яка, за його позивним, отримала умовне найменування «Вагнер». Відомо, що Уткін є великим шанувальником ідей Гітлера, тому позивний узяв на честь улюбленого композитора фюрера.
Існування ПВК «Вагнер» офіційні особи в РФ заперечують. Кремль лише визнає, що «в приватному порядку росіяни можуть брати участь у бойових діях за кордоном». Головними джерелами фінансування ПВК називають секретні статті витрат міноборони РФ, а також бізнесмена Євгена Пригожина, наближеного до Путіна.
Кар’єра головного російського найманця почалася під час анексії Криму. «Його групи працювали спільно з армійськими частинами - роззброювали українську армію та брали під контроль об’єкти на території півострова. ПВК ідеально підходила для нової гібридної війни - вишколені бійці, ніяк при цьому формально не пов’язані зі збройними силами РФ», - писав свого часу журнал російських націоналістів «Спутник и погром».
Після анексії півострова «вагнерівцям» швиденько знайшлася робота на Донбасі. Звісно, кілька сотень професійних бійців не могли переламати хід конфлікту, але стали стрижнем для недосвідчених «шахтарів і трактористів». Завдяки цій підтримці сепаратисти зуміли стрімко дестабілізувати українські силові структури на території двох областей, паралізувати роботу місцевої влади та захопити склади зі зброєю. Далі була війна в Сирії на боці військ президента Башара Асада, Лівія, Судан та Центрально-Африканська республіка.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4916 / 1.61MB / SQL:{query_count}