Нині режим повноцінного надзвичайного стану (не надзвичайної ситуації) через пандемію коронавірусу вже ввели понад 20 країн, зокрема Італія, Франція, Угорщина, Чехія, Португалія, США, Японія тощо. Італія та Іспанія залишаються лідерами за кількістю летальних випадків. Третє місце за кількістю підтверджених випадків захворювання, після Китаю та Італії, посіли США. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) попередила, що Сполучені Штати Америки, схоже, стануть новим епіцентром пандемії.
Італія: наближення моменту істини
У Ломбардії, яка стала епіцентром епідемії, кількість нових хворих продовжує зменшуватися. У низці інших регіонів захворюваність зросла, але у жодному з них наразі немає пікових значень, подібних до ломбардійських.
ВООЗ заявила, що епідемія коронавірусу в Італії може досягти свого піку найближчими днями. «Уповільнення темпів зростання є надзвичайно позитивним фактором. У деяких регіонах я вважаю, що ми близькі до точки випадання кривої. Тому пік може бути досягнутий на цьому тижні, а потім впасти», – заявив заступник директора ВООЗ Раньєрі Гуерра, повідомляє ANSA. У ВООЗ зазначили, що цей тиждень і перші дні наступного будуть вирішальними, оскільки вже повинні бачити результат із моменту, коли італійський уряд вжив карантинні заходи 15-20 днів тому.
Водночас італійський бренд Prada оголосив, що організував пошиття медичного спецодягу та масок для лікарів італійського регіону Тоскана. На сайті Prada повідомляється, що заплановано виготовити 80 тис. захисних комбінезонів і 110 тис. медичних масок. Balenciaga та Yves Saint Laurent також запускають виробництво медичних масок.
Франція: залучення армії
Еммануель Макрон у середу, 25 березня, відвідав військово-польовий шпиталь для хворих на COVID-19 у місті Мюлуз і оголосив про проведення операції «Стійкість» за участю армії для боротьби з поширенням коронавірусу. «Ми перебуваємо в стані війни, і перед обличчям піку епідемії я вирішив, за пропозицією начальника генштабу, розпочати операцію Résilience («Стійкість»), окрему від операції Sentinelle («Вартовий»), під час якої триває боротьба військових із тероризмом», – сказав французький президент.
У межах нової операції вертольотоносець Mistral буде відправлений у південну частину Індійського океану, а вертольотоносець Dixmude – у зону Антильських островів – Гвіани на підтримку французьких заморських територій. Завдання французької армії Макрон змалював поки тільки у загальних рисах, зауваживши, що військові будуть виконувати «санітарні, логістичні та захисні» функції. Макрон підкреслив, що нова операція за участю армії «буде присвячена наданню допомоги і підтримки населенню, а також державним службам у галузі матеріально-технічного забезпечення і захисту в боротьбі з епідемією».
Німеччина: звільнення в’язнів
У країні діють жорсткі обмежувальні заходи задля стримування поширення коронавірусу. Зокрема, скасовані усі масові заходи, заклади харчування працюють лише на доставку чи на винос, а жителям країни заборонено збиратися у громадських місцях групами більше ніж двоє людей. Винятки передбачено лише для членів сімей та осіб, що проживають в одному помешканні. У громадських місцях громадянам необхідно дотримуватися мінімальної відстані 1,5 метра один від одного. Втім жителям дозволено виходити на вулицю, щоб здійснити покупки в магазинах, аптеках, відвідати лікаря, добратися до роботи, займатися спортом на відкритому повітрі тощо.
Для підтримки німецької економіки Бундестаг 25 березня схвалив антикризовий пакет на понад 750 млрд EUR. Для допомоги невеликим фірмам та громадянам буде виділено 156 млрд EUR, а великі підприємства зможуть отримати кредити – на це передбачені кошти загальною сумою 600 млрд EUR.
У землі Північний Рейн-Вестфалія звільнили з-за ґрат понад тисячу засуджених, щоб знизити ризик інфікування коронавірусом. Про це пише Reuters із посиланням на указ мін’юсту Німеччини. Рішення поширюється на ув’язнених зі залишковим тюремним терміном до 18 місяців і повністю виключає звільнення будь-яких осіб, котрі вчинили сексуальне насилля.
Іспанія: продовження надзвичайного стану
Парламент Іспанії підтримав пропозицію уряду продовжити надзвичайний стан через поширення коронавірусу до 12 квітня, пише El Pais. Прем’єр-міністр Педро Санчес під час виступу перед депутатами наполягав на тому, що країна вживає найжорсткіших обмежувальних заходів в умовах епідемії, яка не вщухає, і вимагає «часу, єдності та лояльності». «Продовжувати надзвичайний стан непросто. Я переконаний, що єдиний ефективний варіант проти вірусу – соціальна ізоляція», – сказав Санчес.
Британія: захворів принц Чарльз
Тест 71-річного принца Вельського показав позитивний результат. Він має легкі симптоми хвороби, але загалом почувається добре. У його дружини, 72-річної герцогині Корнуольської Камілли, коронавірус не виявили. Подружжя самоізолюється у резиденції Балморал.
Як засвідчили результати моделювання, проведеного вченими Оксфордського університету, СOVID-19 могли заразитися набагато більше людей, ніж вважалося спочатку, можливо, інфікована вже половина населення Британії, повідомляє Financial Times. За словами епідеміологині Сунетри Гупти, яка очолювала дослідження, якщо результати моделювання підтвердяться, це означатиме, що лише один хворий коронавірусом із тисячі переносить хворобу достатньо важко, щоб потребувати госпіталізації. Абсолютна більшість хворих, як передбачається, переносять хворобу з мінімальними симптомами або зовсім без них. Гупта вважає, що у країні необхідно почати масштабне тестування на антитіла, щоб дізнатися, на якій стадії епідемія перебуває зараз. Моделювання вчених показує, що COVID-19 досяг Великої Британії не пізніше середини січня. Як і багато нових інфекцій, він поширювався непомітно понад місяць, поки його офіційно не виявили в лютому.
Польща: посилення обмежень
Уряд країни вирішив обмежити свободу вільного пересування, нові заходи діятимуть до 11 квітня. «Те, що у нас менше захворюваності, ніж ми очікували, не повинно нас приспати. Необхідно ввести в Польщі додаткові заходи для обмеження поширення коронавірусу», – заявив прем’єр-міністр Матеуш Моравецький, повідомляє RMF24.
Він повідомив про введення додаткових обмежень на пересування. «Ці обмеження торкнуться кожного з нас, це рішення необхідне для того, щоб максимально обмежити нашу діяльність. Винятки – піти в магазин, в аптеку, вивести собаку на прогулянку», – сказав прем’єр. Він додав, що будуть введені обмеження і в громадському транспорті для забезпечення дистанції між пасажирами. Також Польща обмежує зібрання людей, поряд не можуть перебувати більше двох осіб.
США: трильйони на стимулювання економіки
Сенат США ухвалив законопроєкт про виділення 2,2 трлн USD для стимулювання економіки через епідемію коронавірусу. Зокрема, передбачена допомога сумою 1200 USD для кожного дорослого американця та по 500 USD на неповнолітніх. Окрім того, передбачена програма кредитування на 500 млрд USD для підприємств, штатів та міст. Також для малих підприємств буде виділено 367 млрд. 130 млрд підуть на лікарні та розширення страхування з безробіття. За словами міністра фінансів США, законопроєкт допоможе підтримувати економіку три місяці.
Як зазначає The Guardian, прийнятий пакет стимулювання економіки на 800 млрд USD більше, ніж затверджений у 2009 році закон, яким мав полегшити економічний тягар після економічної кризи. Водночас сенатори вже заявили про необхідність почати роботу над наступним пакетом економічних стимулів.
Тим часом у штаті Техас заборонили проведення абортів, оскільки на тлі поширення коронавірусу ці операції не є процедурою першої необхідності. Порушникам генеральний прокурор штату Техас пригрозив штрафами розміром 1 тис. USD та потенційним позбавленням волі на строк до 180 днів. Раніше аналогічне рішення також схвалили у штаті Огайо.
Ізраїль: закриті всі святині
Уряд країни розпорядився закрити всі синагоги, мечеті та церкви. Вірянам дозволили молитись лише на вулиці – не більше 10 осіб на відстані не менше двох метрів один від одного. Закрили й храм Гробу Господнього в Єрусалимі – одну з головних християнських святинь, оскільки вважається, що він стоїть на тому ж місці, де був похований, а потім воскрес Ісус Христос. Щороку напередодні Великодня в храмі відбувається чудо сходження благодатного вогню. Чи відбудеться церемонія цього року – невідомо.
Інші обмеження: заборона відходити від дому більш ніж на 100 метрів (за виключенням походу по продукти чи ліки), також перебувати в автомобілі можна лише двом людям одночасно.
Канада: 200 солдатів застрягли на Яворівському полігоні
Канадський часопис National Post пише, що через пандемію 200 солдатів Канади в Україні, а також їхні сім’ї вдома, опинилися в підвішеному стані. Командування зараз розмірковує над тим, що робити: провести для них ротацію, залишити на українській території чи повністю вивести канадський контингент до спаду пандемії. Нагадаємо, що з літа 2015 року триває навчальна тренувальна місія UNIFIER. Канадські військовослужбовці на умовах ротації навчають українських на базі Міжнародного навчального центру Національної академії Сухопутних військ ім. гетьмана Петра Сагайдачного (Яворівський полігон).
Нинішній канадський контингент прибув в Україну минулого жовтня. У квітні його повинна була замінити нова група військових. Але тепер ці плани під питанням через пандемію COVID-19, повідомляє УНІАН.
Посол України в Канаді Андрій Шевченко вказав на важливість канадської тренувальної місії через продовження російської агресії на Донбасі. Водночас, він наголосив, що українська влада працює над порозумінням щодо ротації військ наступного місяця. «Гадаю, це завдання канадських колег і їхніх українських друзів знайти найкращий формат», – сказав він. «Вочевидь, будуть внесені правки в заплановану ротацію. Але ми очікуємо, що ця ротація відбудеться в квітні, як і було заплановано», – додав посол.
Організація Об’єднаних Націй (ООН) виділить 2 млрд USD для допомоги у боротьбі з коронавірусом у найбідніших країнах. Із них 33 млн USD буде надано Україні, повідомив прессекретар постійного представництва України при ООН Олег Ніколенко. «Мовиться про реалізацію гуманітарних проєктів у східних регіонах по обидва боки від лінії розмежування за такими напрямами: заклади охорони здоров’я, продовольча безпека та товари першої необхідності, особи похилого віку та люди з інвалідністю, дистанційна шкільна освіта», – написав він на своїй сторінці у фейсбуці.