Донбас і Крим у Нью-Йорку

Рада Безпеки і Генеральна асамблея ООН обговорили виконання мінських угод та ситуацію на тимчасово окупованих територіях України

Сергій Кислиця під час виступу на Радбезі ООН продемонстрував фото 22-річного Максима Хітайлова, який загинув на Донбасі зранку 18 лютого, фото: UKR Mission to UN
Учора, 20 лютого, у Нью-Йорку відбулися дебати Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй (ООН), присвячені ситуації на тимчасово окупованих територіях України. Через різницю в часі в цьому числі «Львівської Пошти» не було можливості подати подробиці, але стислий анонс озвучив напередодні очільник Міністерства закордонних справ (МЗС) України Вадим Пристайко.
«Під час дебатів буде порушено тему війни, яка триває вже шість років. Ми не можемо дозволити, аби ця тема зійшла з обговорення. Росія має не лише визнати свою провину в розв’язанні цієї війни, а й понести відповідальність», – зазначив головний український дипломат. За його словами, перед дебатами він мав зустрічі з представниками Німеччини та Франції, «на допомогу й підтримку яких ми розраховуємо».

Радбез: повна підтримка України

Якщо дебати Генасамблеї ООН 20 лютого були ініційовані Україною, то засідання Ради Безпеки 18 лютого стосовно аналізу виконання мінських угод було скликане Російською Федерацією (РФ). Як пояснили напередодні в МЗС України, це «очікуваний, традиційний та перевірений трюк російської дипломатії, спрямований на розпорошення уваги світової спільноти, зміщення акцентів, формування паралельних політичних реальностей».
Тим не менше засідання Радбезу 18 лютого виявилося для РФ невдалим. Заступниця генерального секретаря ООН із політичних питань Розмарі Дікарло, відкриваючи засідання, висловила стурбованість щодо загострення на Донбасі і закликала сторони «виявити політичну волю, щоб змусити зброю замовкнути», повідомляє UN News. Також вона зазначила: «Тривожне повідомлення про серйозні порушення припинення вогню вздовж лінії зіткнення в районі Золотого, а також, як стверджується, застосування важкої техніки викликають тривогу і нагадують про те, що за відсутності постійної політичної волі існує реальна небезпека сповзання назад до насильства».
Нагадаємо, що 18 лютого російсько-терористичні війська атакували позиції українських військових поблизу Золотого на Луганщині, неподалік від ділянки, на якій восени минулого року відбулося розведення сил і засобів. Ворог застосував міномети калібру 120 мм, гранатомети, великокаліберні кулемети та спробував просунутися через лінію розмежування. Бій тривав близько п’яти годин. Як повідомив начальник Генштабу Збройних сил України (ЗСУ) Руслан Хомчак, внаслідок цієї ворожої атаки загинув один український військовий, троє отримали поранення, ще двоє – контузію.
В. о. заступника постійного представника США в ООН Шеріт Норман Шале порівняла цю атаку із підступним нападом на Дебальцеве п’ять років тому. «Зараз, як і тоді, очолювані РФ сили продовжуються порушувати обіцянки, дані президентом Путіним та російськими посадовцями, й вбивати українців на українській території», – зазначила вона. Шеріт Норман Шале наголосила, що замість конструктивної участі, РФ «поширює дезінформацію, аби відволікти увагу від її ключової, безпомилкової та невиправданої участі в роздмухуванні цього конфлікту». «РФ також продовжує вести свої гібридні дії проти України, використовуючи економічний та політичний тиск», –  зауважила представниця США.
«Позиція США чітка: ми й надалі підтримуємо мінські угоди як шлях до досягнення прогресу в східній Україні. Ми сповна підтримуємо процес у «нормандському форматі». Вирішення цього конфлікту повинно бути дипломатичним й ми продовжуватимемо залучати союзників та партнерів до підтримки суверенітету й територіальної цілісності України», – сказала в. о. заступника постійного представника США в ООН.
Також вона заявила, що США не мають наміру скасовувати накладені на РФ санкції до повного повернення Україні контролю за усією її територією. «США наголошують на своїй непорушній позиції стосовно України. Ні зараз, ні в майбутньому ми не визнаємо анексію РФ Криму. Наші санкції проти РФ залишатимуться чинними до того часу, поки Україна не поверне контроль над своєю територією», – наголосила Шале.
Вона закликала РФ «поважати суверенітет й територіальну цілісність України в межах її міжнародно визнаних кордонів, що поширюються і на територіальні води. Ми засуджуємо зловживання, що мають місце під російською репресивною окупацією та закликаємо РФ звільнити понад 80 утримуваних нею українських політичних бранців, а також припинити кампанію залякування кримських татар й опонентів окупації», – зазначила дипломатка. Шале наголосила, що США «ніколи не погодяться ні на що інше, ніж повне відновлення контролю України над її територією, чи йдеться про східну Україну, чи про Крим, чи про територіальні води».
Також із заявою на підтримку України виступили п’ять країн-членів Європейського Союзу (ЄС), що нині входять до складу Ради Безпеки ООН (крім п’яти постійних, до Радбезу входять ще 10 непостійних країн-членів, які змінюються кожних два роки). «Країни ЄС – нинішні члени Ради Безпеки ООН – Бельгія, Естонія, Франція, Німеччина та Польща цілковито підтримують незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України в її міжнародно визнаних кордонах», – наголошується в заяві.

Віршик для агресора

Яскравим був виступ голови делегації України на засіданні Сергія Кислиці, який заявив, що внаслідок спроби РФ анексувати Крим, півострів «перетворився на гетто з порушеннями прав людини та величезну військову базу, яка використовується Москвою навіть для війни в Сирії», повідомив пресцентр Постійного представництва України при ООН. За словами Сергія Кислиці, у Криму зросла кількість політичних заручників та репресованих українців і кримських татар. «Навколо півострова побудовано «стіну мовчання», яка не допускає жодної міжнародної перевірки щодо порушення резолюцій ООН», – наголосив він.
Відповідно до звіту генерального секретаря ООН та доповідей Місії з моніторингу прав людини в Україні, РФ проводить приховані демографічні зміни, в результаті яких в Крим переселено понад 130 тис. військових і державних службовців, котрі витісняють місцеве населення, зазначив Сергій Кислиця. «Мілітаризація окупованого Криму йде на повну силу, оскільки РФ доставляє додаткові війська та зброю, зокрема й призначені для доставки ядерних зарядів (підводні човни, військові кораблі, бойові літаки)», – сказав він. Загальна кількість російських військових у Криму, за його словами, зросла майже утричі. «Такі дії становлять серйозну загрозу для Чорноморського регіону та далеко за його межами», – додав Сергій Кислиця.
Одним з кульмінаційних моментів його виступу стала демонстрація фото 22-річного Максима Хітайлова, який загинув зранку 18 лютого в ході атаки російсько-терористичних військ у районі Золотого. Після цього український дипломат звернувся до представника РФ в ООН Василя Небензі, зазначивши, що українського військовослужбовця вбили «кулями, які постачають росіяни».
Також Сергій Кислиця повідомив, що «РФ продовжує забезпечувати свої окупаційні сили озброєнням, регулярними військами і найманцями в такому обсязі, що вони тепер затьмарюють малі розміри багатьох європейських армій». За його словами, йдеться про близько 500 танків, приблизно тисячу бронетанкових бойових машин, і майже 800 артилерійських систем. Також Сергій Кислиця зазначив, що тільки в минулому році РФ направила на окуповану територію Донбасу більше 4 тис. тонн озброєння і боєприпасів.
Він назвав «дорогою в нікуди» і «дорогою в пастку» пропозиції Кремля вести прямі переговори з окупантами, які перед цим на засіданні Радбезу ООН повторив представник РФ в ООН Василь Небензя. «РФ намагається виставити жертву агресії агресором, що є однією з відмінних рис інформаційної війни, яку вона розв’язала проти України. Ці марні спроби спотворити правду можна було б сприймати як безпорадні та навіть смішні, якби це не було цинічною образою пам’яті тисяч моїх співвітчизників, які віддали життя, захищаючи землю», – додав Сергій Кислиця.
Він зазначив, що від початку 2020 року на Донбасі бойовики більше ніж 400 разів обстріляли позиції українських військових, було вбито 13 військовослужбовців ЗСУ, ще 60 дістали поранення. «Чи може хто-небудь назвати це замороженим конфліктом? Це війна. Єдина війна, що триває в Європі», – констатував український дипломат.
Сергій Кислиця звернув увагу і на те, що керівником окупаційного «уряду» в Донецьку став колишній віцегубернатор Іркутської області РФ Володимир Пашков. У цьому зв’язку дипломат нагадав, що свого часу в Іркутській області народився відомий радянський поет Євген Євтушенко, який написав відомий вірш «Чи хочуть росіяни війни?» і процитував його російською.
Потім український дипломат звернувся до представника РФ при ООН: «І знаєте що, Василю Олексійовичу? Я тут подумав, що відповіддю на питання «чи хочуть росіяни війни?» в умовах сьогоднішньої Росії стане парад 9 травня на Червоній площі, коли ми побачимо, чи винесуть його учасники портрети Сталіна? Того самого Сталіна, якого свого часу було винесено з мавзолею, але, як видається, не з розумів… Сьогодні, коли в РФ набирає оберти прославлення Сталіна, коли його ім’я відбілюється, коли ростуть як гриби пам’ятники цьому диктаторові й убивці, автора геноциду українського народу 1930-х років, я хочу закінчити свій виступ питанням російському представникові: так чи хочуть росіяни війни?», – підсумував Сергій Кислиця.

Колишній спецпредставник США з питань переговорів щодо України Курт Волкер у великому інтерв’ю Європейській правді дав кілька порад Україні щодо відносин з РФ. «Важливо не допустити, щоб на переговорах у «нормандському форматі» ви опинилися у ситуації «всі проти України», – зауважив Волкер. На його думку, зараз цього, на щастя, немає: Німеччина і надалі твердо підтримує Україну, але з Францією складніше – вона шукає можливості розвинути свої відносини з РФ. «Україні треба весь час переконуватися у тому, що її позиція має підтримку. Інакше переговори будуть надто складними», – сказав він. Також, на думку Курта Волкера, важливо, щоб українська влада постійно наголошувала на тому, що саме РФ відповідальна за імплементацію мінських домовленостей, і просила партнерів продовжувати нагадувати про це. «Третій украй важливий елемент – ви маєте твердо наполягати на тому, що для проведення виборів на Донбасі мають бути виконані умови, про які ми говорили», – сказав Волкер, підкресливши, що Україні потрібно працювати над тим, щоби санкції зберігались, доки РФ не виконує свої зобов’язання за мінськими угодами. Також Курт Волкер наголосив на тому, що важливо пам’ятати про Крим – тримати його «на виду», нагадувати, що Крим окупований, що там порушення прав людини. «Світ повинен пам’ятати, що Україна прагне повернути Крим», – підкреслив американський дипломат, хоча й зауважив, що не чекає жодного прогресу щодо Криму. «Москва неймовірно агресивна у питанні утримання Криму, і тому доти, доки Путін зберігає владу в РФ, я не бачу шансу, що це зміниться», – додав Курт Волкер, закликавши українців бути готовими до тривалої боротьби.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4914 / 1.65MB / SQL:{query_count}