Авіакатастрофа рейсу PS752: питань багато

Поки іранська влада наполягає на технічній несправності літака, що належав “Міжнародним авіалініям України”, в РНБО заявили про сім версій причин трагедії, три з яких назвали “поки що закритими”…

Трагедія із літаком Boeing 737-800, що належав “Міжнародним авіалініям України” стала найбільшою авіакатастрофою в історії української цивільної авіації. 8 січня борт рейсу PS752, що мав летіти з іранської столиці до української, розбився невдовзі після вильоту з аеропорту Імама Хомейні в Тегерані. Усі 176 пасажирів та членів екіпажу загинули. Серед жертв громадяни семи країн. Зокрема, 11 українців (дев’ять членів екіпажу та два пасажира). Найбільше серед жертв громадян Ірану – 82 людини та Канади – 63. Також загинуло 10 громадян Швеції, 4 – Афганістану, 3 – Німеччини, 3 – Великої Британії.
Поки з’ясовують причини катастрофи, в інформпросторі з’являються безліч версій. Те, що катастрофа з рейсом PS752 сталася на тлі військового загострення між Іраном та США і після ракетного обстрілу Іраном американських військових баз в Іраку (виліт літака МАУ затримався) породили версії щодо того, що цивільний літак міг бути збитий ракетою, випадково чи ні. Однак представники іранської влади дуже швидко після падіння літака заявили, що розглядають лише технічні причини катастрофи, одразу відкинувши версії теракту чи ракетної атаки.

Версії від РНБО

Водночас секретар Ради національної безпеки й оборони України Олексій Данилов вранці 9 січня на своїй сторінці у Facebook зазначив, що “фахівці вивчають усі можливі версії причин катастрофи літака”.
“Серед основних: ураження літака зенітною ракетою ЗРК, зокрема ЗРК “Тор”, бо інформація про виявлення уламків російської ракети поблизу місця катастрофи вже з’явилася в мережі інтернет; зіткнення з БПЛА або іншим літаючим об’єктом; руйнування і вибух двигуна з технічних причин; вибух всередині літака внаслідок терористичного акту”, – написав Данилов. У коментарі Радіо Свобода він заявив, що це чотири версії “у відкритому доступі”, але ще “три версії є поки що закритими”.
Українські експерти та рятувальники прибули до Тегерана в ніч на 9 січня. В Офісі президента України повідомили про те, до Ірану полетіли представники ДСНС, Міноборони, МЗС, МВС, СБУ, РНБО, Державної авіаційної служби, Нацбюро з розслідування авіаційних подій та інцидентів з цивільними повітряними суднами та МАУ.
Потрібно звернути увагу на дивну поведінку нашого посольства в Ірані. Після авіакатастрофи 8 січня посольство поширило заяву, в якій відкинуло версії теракту чи ракетної атаки. Втім, згодом змінило це повідомлення, зазначивши: “Інформація щодо причин авіакатастрофи з’ясовується комісією. Будь-які заяви щодо причин аварії до рішення комісії не носять офіційного характеру”.

Перші висновки іранських слідчих

Як уже зазначалося, іранська сторона одразу заявила про технічні причини катастрофи. І зараз виглядає так, що саме цю версію Іран хоче дуже швидко довести. Для з’ясування всіх обставин може знадобитися не один місяць, але комісія, що вивчає обставини катастрофи літака МАУ 9 січня вже оприлюднила перші висновки.
Як повідомляє Європейська правда з посиланням на іранське агенство Irna, у попередньому звіті Управління цивільної авіації Ірану щодо катастрофи йдеться про те, що очевидці на землі, а також екіпаж іншого літака, що летів на великій висоті, бачили, як літак горів у повітрі. За їхніми словами, масштаб пожежі різко збільшився після зіткнення судна із землею, після чого стався вибух. “Напрямок зіткнення вказує, що літак, який спочатку прямував на захід, щоб покинути зону аеропорту, після проблеми повернув направо і попрямував у бік аеропорту в момент аварії”, – заявив глава Управління цивільної авіації Ірану Алі Абедзаде. При цьому іранські слідчі зазначають також, що екіпаж українського літака не звертався з проханням по допомогу через радіозв’язок. Ще раніше повідомлялося, що від початку польоту екіпаж не мав зв’язку з авіавежею. Також Алі Абедзаде заявляв. що йому невідома причина затримки вильоту рейсу.
Тут зазначимо, що Федеральне управління авіації США через іранську ракетну атаку заборонило цивільним літакам літати  в районах повітряного простору Ірану та Іраку за годину до катастрофи рейсу PS752. Авіакомпанії інших країні одна за одною припинили польоти над Іраном та Іраком вже після трагедії з літаком МАУ. Україна з 9 січня заборонила нашим авіакомпаніям польоти в повітряному просторі Ірану та Іраку.
“Починаємо позапланову перевірку забезпечення льотної діяльності, підтримання льотної придатності повітряних суден, виконання технічного обслуговування авіаційної техніки та системи управління безпекою польотів ЗАТ “Міжнародні авіалінії України”. Також будуть проведені додаткові перевірки стану безпеки польотів інших авіакомпаній”, – повідомив прем’єр-міністр Олексій Гончарук.
Повертаючись до розслідування катастрофи, яке веде іранська сторона, зазначимо, що тут виникало багато запитань. Зокрема, спочатку іранські ЗМІ повідомляли про те, що їхня країна не співпрацюватиме з представниками американської компанії-розробника літака Boeing у розслідуванні катастрофи і не передаватиме “чорні скриньки”. Та зрештою, в Управлінні цивільної авіації Ірану це спростували, заявивши, що журналісти їх раніше неправильно зрозуміли. “Абедзаде заявив, що слідча група, відповідно до стандартів, викладених у додатку 13 до Чиказької конвенції, запропонувала всім державам, визнаним бенефіціарами згідно з цим документом, представити своїх представників у процесі розслідування катастрофи і призначити власну команду фахівців”, – зазначили  в Управлінні цивільної авіації Ірану 9 січня, презентуючи перші висновки слідства. Йшлося про те, що Іран одразу після катастрофи спрямував повідомлення про інцидент до України як країни, де зареєстрований літак, та США – як країни, де розміщена штаб-квартира Boeing. Також Іран проінформував Швецію і Канаду, чиї громадяни перебували на борту.
Запитання викликає й те, що іранські слідчі повідомили, що знайшли обидві “чорні скриньки” з літака, але заявили, що внаслідок ушкоджень частина записів на них втрачена. Загалом зрозуміло, що чим більше буде політичного контексту у цьому розслідуванні, тим важче воно проходитиме.

Позиція МАУ

Представники “Міжнародних авіаліній України” 8 січня провели брифінг, на якому заявили, що не потрібно коментувати різні версії катастрофи, а дочекатися офіційних висновків слідства. Водночас у компанії наголошують на тому, що “літак був справним, а його екіпаж одним із найкращих”.
“Маючи сьогодні дані, що літак набрав 2400 метрів висоту, помилка екіпажу мінімальна, ми її просто не припускаємо. З огляду на їх досвід, дуже складно сказати, що там могло бути щось з екіпажем… Знаючи, що Тегеран не є простим аеропортом, наші всі підготовки всього льотного складу на 737 останні кілька років проводяться виключно в аеропорту Тегерана”, – заявив віце-президент МАУ з льотної роботи Ігор Сосновський.
“Літак 2016 року випуску, отриманий безпосередньо із заводу “Боїнга”, до цього не експлуатувався ніде. Зауважень до матчастини на було, останню перевірку проходив 6 січня. Зауважень жодних не було. Літак був справний. Від екіпажу ні по прильоту до Тегерану, ні перед вильотом ніяких зауважень не було”, – розповів технічний директор МАУ Олександр Шафієв.
“Це був один з кращих наших літаків з прекрасним, надійним екіпажем. Повітряне судно було справне. Ми гарантуємо льотну справність всіх наших літаків і високу кваліфікацію наших екіпажів”, – зазначив президент МАУ Євгеній Дихне.

Протистояння версій

Зараз ЗМІ різних країн світу обговорюють різні версії катастрофи літака МАУ. Агентство новин Reuters вже повідомило про попередні дані від західних спецслужб. “П’ять джерел у сфері безпеки – три американських, одне європейське та одне канадське, які попросили їх не називати, повідомили Reuters, що первісна оцінка західних спецслужб полягала в тому, що літак зазнав технічної несправності і його не збивала ракета”, – йдеться у матеріалі Reuters. Також повідомляється, що канадський співрозмовник заявив про те, що один з двигунів літака перегрівся.
Водночас журнал  Newsweek пише про те, що представник Пентагону, представник американської розвідки та іракська розвідувальна служба повідомили це видання про те, що літак МАУ збила іранська ракета. Йдеться саме про вироблену в Росії систему протиповітряної оборони “земля – повітря” Тор-М1. Повідомляється про те, що оцінка Пентагону полягає в тому, що інцидент був випадковим. Іранські зенітні системи могли, ймовірно, діяти після ракетного нападу країни на бази в Іраку. Але Центральне командування США відмовилося коментувати це питання.
На жаль, традиційно, після таких трагічних подій в інформпросторі з’являється багато спекулятивних повідомлень. Ситуація ускладнюється і тим, що як уже зазначалося, позиція іранської сторони щодо розслідування, принаймні з його початку, викликала багато запитань. Зараз залишається сподіватися на те, що зрештою правда таки стане відомою.
“Є сайт, який фіксує інформацію, що її передають вторинні відповідачі, які є на борту повітряних суден. Вторинний відповідач передає інформацію про рейс, про тип повітряного літака і те, куди він прямує, а також про курс, висоту і швидкість. Річ у тім, що показники літака обриваються на висоті 8 тисяч футів, це 2400 метрів. Видно, що швидкість є постійною, висота польоту – нормальною, але раптом передача цієї інформації обривається. Найбільш імовірним у такій ситуації є те, що раптово вимкнулася вся електрика (на борту літака). Чи могло це бути спричинено аварією та пожежею на борту – досить сумнівно… Загалом треба дивитися на факти. Але це дійсно виглядає аномально. Якби спершу було видно етап падіння чи зниження висоти – це одна річ. Якщо ж передача даних обривається на цілком нормальній висоті – теоретично це може означати імовірний одномоментний вплив якогось фактору. Це єдиний факт, про який я можу і хочу говорити. Щодо решти – замало інформації. І говорити про інше було би непрофесійно”, – зазначив 8 січня в інтерв’ю Радіо Свобода експерт з міжнародного авіаційного права Андрій Козлов.

Президент був в Омані

Коли сталася катастрофа рейсу PS752 в Ірані, президент України Володимир Зеленський відпочивав/працював у ще одній близькосхідній країні Оман. І це ще одна незрозуміла історія. Від моменту поїздки Зеленського в Оман (про це пресслужбі гаранта довелося повідомляти вже після того, як це зробили ЗМІ) до справжньої мети його перебування там і “термінового” повернення в Україну. Пресслужба президента так і не змогла пояснити, чому глава нашої держави полетів у цей регіон на тлі загострення між Іраном та США.
Повернувся Зеленський в Україну майже через добу після катастрофи з літаком МАУ. Хоча його прессекретарка Юлія Мендель вранці 8 січня повідомляла про термінове повернення президента. У ніч на 9 січня в Офісі президента провели робочу нараду з питань, пов’язаних із катастрофою літака МАУ. І на цій нараді були відсутні керівник Офісу президента Андрій Богдан та голова СБУ Іван Баканов.
“Президент екстрено повернувся в Україну і о 03.27 розпочав нараду щодо однієї з найгостріших криз – катастрофи “Боїнга” в Тегерані. Дивлюся на фото і дивуюся – на нараді відсутній голова комітету з розвідки при президенті Андрій Богдан, який також є і главою Офісу президента, курує дії силових і правоохоронних органів, і відсутній голова Служби безпеки України Іван Баканов. Тобто ключові люди в цій ситуації. Президент через 18 годин після катастрофи зумів дістатися на службу з Оману, а його підлеглі посміли бути відсутніми на нараді й не повернулися з відпочинку. Дивовижні відносини і порядки в команді президента. Його найближчі підлеглі, які відповідають за безпеку, можуть навіть у такий момент бути відсутніми на робочому місці”, – написав на своїй сторінці у Facebook головний редактор Цензор.НЕТ Юрій Бутусов.
Журналіст програми “Схеми: корупція в деталях” (спільний проєкт Радіо Свобода і телеканалу “UA:Перший”) Михайло Ткач повідомив про те, що Іван Баканов 8 січня перебував на гірськолижному курорті Мерібель у Франції. Журналіст оприлюднив фото Баканова на курорті.
Щодо довгого повернення Зеленського в Україну, то в інформпросторі поширювали повідомлення про те, що маршрути пересування приватних літаків можуть свідчити про те, що в Омані президент України Володимир Зеленський зустрічався з делегацією з Москви. “Чартерний літак Bombardier з номером 9H-VJN прилетів у столицю Оману Маскат зі Стокгольма з посадкою в Москві майже одночасно з таємничим польотом літака Медведчука, який також був у Маскаті в той час, а саме 7 січня ввечері. Через це стає очевидним, що чартер для Зеленського був замовлений ще до катастрофи літака МАУ в Тегерані. Однак замість того, щоб після звістки про трагедію відразу полетіти з Оману ще вранці 8 січня (на той момент літак уже був на місці, і мав кілька годин на підготовку для польоту), Зеленський чогось чекав. Наша версія – він чекав зустрічі з кимось, хто прилетів до Оману з Москви на тому ж літаку Bombardier (9H-VJN), який потім повіз Зеленського в Київ”, – йдеться у матеріалі на порталі texty.org.ua.
Після повернення Зеленського в Україну оприлюднили його відеозвернення з приводу катастрофи літака МАУ. “Безперечно, пріоритетом для України є встановлення причин авіакатастрофи. Ми обов’язково дізнаємося правду. Для цього проведено детальне і незалежне розслідування у відповідності з нормами міжнародного права. Розслідування авіакатастрофи здійснить комісія, створена Організацією цивільної авіації Ісламської Республіки Іран. Зараз наш інформаційний простір повно численними теоріями і домислами щодо трагедії. Зрозуміло, що всі ми хочемо якомога швидше дізнатися правду. Але в таких справах швидкість може заважати істині. Потрібно дочекатися хоча б попереднього звіту роботи комісії з розслідування. І я прошу всіх, особливо коли Україна перебуває в умовах інформаційної війни, утриматися від маніпуляцій, спекуляцій, теорій змови, поспішних категоричних оцінок і неперевірених версій. Це не тема для хайпу, лайків в соцмережах, сенсацій і конспірологічних теорій. Нам потрібні терпіння, витримка і мудрість. А ще ця страшна історія має навчити усіх нас – кожного громадянина України, кожного світового лідера – цінувати людські життя”, – заявив Зеленський.
Впродовж 9 січня Зеленський також провів телефонні перемовини з лідерами Британії, Швеції та Афганістану, запропонувавши цим країнам долучитися до розслідування катастрофи рейсу PS752.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4069 / 1.69MB / SQL:{query_count}