Від початку цього тижня Палата представників Конгресу США, де більшість належить Демократичній партії, певним чином нагадує Верховну Раду України, в якій монобільшість із «слуг народу» видає на-гора нові закони, як гарячі пиріжки. Натомість демократи одна за одною публікують повні стенограми закритих слухань, що пройшли минулого місяця в контексті розслідування імпічменту президента Дональда Трампа, не забуваючи при цьому додавати в’їдливі коментарі.
«У той час, як ми наближаємося до нової публічної фази розслідування з імпічменту, американська громадськість почала ознайомлюватися з доказами, які збирали наші комітети. З кожним новим інтерв’ю ми дізнаємося все більше про спроби президента Трампа маніпулювати важелями влади для його особистої політичної вигоди», – йдеться в офіційній заяві глав трьох комітетів нижньої палати Конгресу, які ведуть розслідування.
Емоційний Трамп: «Полювання на відьом!»
У середу, 6 листопада, була оприлюднена повна стенограма слухань за участю тимчасово повіреного у справах США в Україні Вільяма Тейлора. «Свідчення посла Тейлора, випускника академії Вест-Пойнт, ветерана В’єтнаму та позапартійного дипломата, розкривають те, як президент Трамп зупинив військову допомогу Україні та обумовлював її поновлення – так само, як і важливу для президента України зустріч у Білому домі – публічним оголошенням про початок розслідування розвінчаної теорії змови щодо Байденів та виборів 2016 року», – наголосили представники Демократичної партії в Палаті представників.
Як підкреслили конгресмени, свідчення посла Тейлора викрили «тіньовий зовнішньополітичний канал» за участю адвоката президента Руді Джуліані та за сприяння посла США в ЄС Гордона Сондленда і колишнього спецпредставника в справах України Курта Волкера. «Це чинило неабиякий тиск на український уряд для досягнення поставленої президентом Трампом мети», – наголошується у заяві.
Водночас, згідно оприлюдненої стенограми слухань за участю самого Волкера, минулого місяця він заявив, що новина про затримку військової допомоги Україні стала для нього справжньою несподіванкою. «Новина про затримку допомоги Україні заскочила мене зненацька. Я не знав причину. Жодної причини мені ніколи не надав», – розповів він на закритих слуханнях у Палаті представників.
За словами Волкера, він не міг повірити в те, що затримка допомоги Києву могла статися через політику адміністрації в Білому домі. Він також наголосив, що коли спілкувався, зокрема, з чиновниками з Пентагону, Державного департаменту, Ради нацбезпеки США, то всі вони вважали дуже важливим надання військової допомоги Україні.
Сам фігурант розслідування щодо імпічменту був дуже втішений свідченнями Волкера. «Дякую Курту Волкеру, американському представнику в Україні, який заявив у своїх нещодавно опублікованих свідченнях Конгресу: «Ви запитали, які розмови я вів про «послуга за послугу» тощо. Ніяких, тому що я не знав, що існувала «послуга за послугу». Полювання на відьом!» – сумбурно, але емоційно написав Трамп на своїй сторінці у Twitter.
Також у Палаті представників уперше оприлюднили лист, який президент США Дональд Трамп надіслав президенту України Володимиру Зеленському 29 травня 2019 року із запрошенням до Білого дому. Тут, щоправда, нічого цікавого – звичайний дипломатичний документ. «У той час, коли Ви, пане Зеленський, готуєтеся зіштовхнутися з викликами в Україні, знайте, що американський народ Вас підтримує та готовий допомогти Україні реалізувати весь її потенціал. Аби підтвердити свої зобов’язання, я хочу Вас запросити на зустріч зі мною у Білому домі у Вашингтоні якнайшвидше, як тільки зможемо знайти зручний час для обох сторін», – написав Трамп у листі.
«Справа гелікоптерів»
Тим часом Україна фігурує не лише в питанні імпічменту Трампу, але і в глобальному протистоянні США та Китайської народної Республіки (КНР). Так, днями видання The Wall Street Journal повідомило, що неофіційний радник президента США Дональда Трампа Ерік Прінс веде переговори про можливість придбання Публічного акціонерного товариства (ПАТ) «Мотор Січ» (головний офіс – м. Запоріжжя), щоб перешкодити укладенню контракту на купівлю українського аерокосмічного гіганта китайцями. Нагадаємо, що ПАТ – один із найбільших світових виробників двигунів до літаків, гелікоптерів, рушійних установок для крилатих ракет і промислових газотурбінних установок. Виготовляє і супроводжує в експлуатації 55 типів і модифікацій двигунів для понад 60 видів літаків і гелікоптерів, а також газотурбінних силових установок для крилатих ракет.
У 2016 році українське ПАТ підписало угоду про продаж КНР 250 двигунів для навчально-бойових літаків JL-10 на загальну суму 380 млн USD. Тоді ж розпочалися й перші поставки. А в квітні 2018 року працівники СБУ провели в офісі ПАТ обшуки, заявивши, що розслідують кримінальну справу за підозрою в незаконному продажі 56% акцій підприємства інвесторам із КНР. «Існує обґрунтована підозра, що іноземці викупили контрольний пакет ПАТ «Мотор Січ», аби заволодіти унікальними технологіями та перенести виробництво за межі України. Компанія Beijing розбудовує сучасний завод із виробництва авіадвигунів, на який планується перенести українське виробництво та передати технології. Для реалізації цих намірів, усупереч українському законодавству, іноземці здійснили опосередковану концентрацію контрольного пакету акцій «Мотор Січ», який оформлено на шість офшорних компаній і фізичну особу», – зазначили тоді в СБУ. Це, на думку правоохоронців, може становити пряму загрозу обороноздатності України, оскільки ПАТ займається виробництвом і ремонтом комплектуючих і двигунів для військової авіації. Водночас у самій компанії від усіх звинувачень запекло відхрещувалися.
У Білому домі вважають, що купівля українського підприємства суттєво підвищить бойовий потенціал Народно-визвольної армії КНР, чому Вашингтон усіляко намагається перешкодити, зокрема, шляхом введення ембарго на продаж товарів військового призначення та подвійного використання. «Це все є частиною стратегії національної безпеки та національно-оборонної стратегії США. Це стратегічна конкуренція з КНР», – пояснив The Wall Street Journal на правах анонімності високопоставлений чиновник адміністрації президента США.
За даними американського видання, 24-25 жовтня Ерік Прінс відвідав Україну, де зустрічався з представниками уряду та особисто побував на підприємстві в Запоріжжі. Від коментарів він відмовився, але підтвердив, що хоче «інвестувати в Україну». Його представник заявив, що ділова діяльність Еріка Прінса «незалежна від будь-якого уряду».
Нагадаємо, що наприкінці вересня «Мотор Січ» відвідували тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор і старший радник міністерства оборони США з України Дональд Вінтер. Наприкінці серпня під час візиту до української столиці тодішній (звільнений з посади у вересні цього року) помічник президента США з національної безпеки Джон Болтон також намагався переконати офіційний Київ не продавати «Мотор Січ» китайцям. Візитер із Вашингтона застеріг Київ від «шкідливої економічної співпраці» з Китаєм, яка може призвести до крадіжки військових технологій. «Йдеться про зусилля КНР використати позитивний торговельний баланс країни для того, щоб отримати економічні важелі у різних країнах, щоб отримати зиск від оборонних технологій, розроблених іншими країнами. Ми в США маємо важелі, щоб захистити наші механізми, які стосуються національної безпеки. Україна теж мала б розглянути таку можливість», – наголосив тоді Джон Болтон.
Судячи з усього, адміністрація США таки має намір домогтися свого. Ерік Прінс не просто неофіційний радник Трампа, він є власником приватної військової (ПВК) компанії Academi (колишнія назва – Blackwater), яка багато разів отримувала контракти на десятки мільйонів USD від уряду США на виконання різноманітних бойових та охоронних завдань в гарячих точках світу, зокрема, в Іраку та Афганістані. Залучення озброєних загонів ПВК давало можливість офіційній адміністрації Білого дому заперечувати свою причетність до цих операцій. Також Ерік Прінс є виконавчим директором приватної компанії в сфері безпеки Frontier Services Group. Тож його залучення до «справи гвинтокрилів» може означати, що адміністрація Дональда Трампа хоче офіційно усунутися від оборудки, списавши все на «приватну ініціативу» Еріка Прінса.
P. S. Перші відкриті слухання у справі розслідування імпічменту відбудуться наступного тижня. Як заявив голова комітету з питань розвідки Палати представників Конгресу США Адам Шифф, 13 листопада публічні свідчення дадуть тимчасовий повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор та заступник помічника держсекретаря США у справах Європи і Євразії Джордж Кент, а 15 листопада – колишній посол США в Україні Марі Йованович.
Раніше сенатор-республіканець від штату Північна Дакота Кевін Крамер повідомив журналістам про проведення інструктажу лідером республіканської більшості у верхній палаті Конгресу США Мітчем Макконнеллем, що стосується процедури імпічменту. «Є підстави вважати, що ми отримаємо затверджений повним складом Палати представників обвинувальний висновок про імпічмент до канікул на День подяки, 25 грудня», – повідомив він.
Тим часом більшість зареєстрованих у США виборців вважають як мінімум імовірним, що президент країни Дональд Трамп буде переобраний на другий термін на виборах наступного року. Про це повідомляє Politico з посиланням на результати власного опитування.
«Згідно з підсумками опитування, 56% американських виборців очікують, що президент Трамп буде переобраний на другий термін у 2020 році», – йдеться в повідомленні. При цьому серед виборців, які поділяють цю думку, 85% республіканців та 51% незалежних. Водночас перемогу Трампа вважають реальною лише 35%.
Опитування було проведене 1-3 листопада в режимі онлайн. Вибірка становила 1983 зареєстрованих виборців. Межа похибки – до 2%.