“Три амігос” і Україна

На тлі процесу імпічменту Дональда Трампа подав у відставку міністр енергетики США Рік Перрі

Володимир Зеленський і Рік Перрі на церемонії інавгурації президента України (Київ, 20 травня 2019 р.); фото: U.S. Embassy Kyiv Ukraine
Запущений Демократичною партією США маховик розслідування ймовірного тиску адміністрації Дональда Трампа на президента України Володимира Зеленського набирає обертів. Палата представників Конгресу США мало не щодня допитує важливих свідків, ФБР здійснює арешти пов’язаних із особистим адвокатом Трампа Рудольфом Джуліані американських бізнесменів, які є вихідцями з колишнього СРСР, мас-медіа всього світу пишуть про напряму пов’язаний із Україною скандал. Черговим його виявом стала відставка міністра енергетики США Ріка Перрі, який був одним із відповідальних за політику Білого дому щодо України.

Американський міністр спростовує “український слід”

“Міністр енергетики США Рік Перрі, який потрапив під пильну увагу щодо своєї ролі в суперечливих зусиллях президента Трампа натиснути на українських чиновників відкрити розслідування проти сина його політичного суперника, заявив президенту, що піде у відставку”, – так прокоментувало подію видання The New York Times. Натомість сам Рік Перрі заявив, що скандал, пов’язаний із Україною, не має жодного відношення до його рішення. “Це не має жодного відношення до України”, – заявив він у інтерв’ю Fox News.
І додав, що ще не знає, чи співпрацюватиме зі слідством щодо можливого імпічменту Дональда Трампа в Палаті представників Конгресу США.
Минулого тижня три комітети Палати представників, які ведуть розслідування, виписали на ім’я Перрі повістку з вимогою передати документи, які мають відношення до його участі у спробах президента Трампа чинити тиск на Україну для розслідування щодо Джо і Хантера Байденів. Відповідаючи на питання про те, чи виконає він вимогу демократів, Перрі послався на юристів Білого дому. “Наш головний юрист розглядає це питання, і коли мені надішлють відповідь, я виконаю її, якою б вона не була”, – цитує міністра енергетики Голос Америки.
Перрі повідомив, що попросив Трампа зателефонувати Володимиру Зеленському 25 липня цього року і поговорити про корупцію та можливість надати Україні альтернативу російського газу у вигляді поставок зі США скрапленого природного газу (СПГ, англ. LNG – liquefied natural gas) через Польщу. Ім’я Байдена ніколи не згадувалося в розмовах, які він мав із Зеленським або представниками Білого дому, додав міністр. Перрі також заявив, що не бачить жодної проблеми в консультаціях з приводу України з Руді Джуліані, особистим адвокатом Трампа. “Я працював із ним. Я довіряю йому”, – сказав Перрі.

“Зметикували на трьох”

Тим часом ексзаступник помічника держсекретаря США у справах Європи і Євразії Джордж Кент під час свідчень 15 жовтня перед комісією з імпічменту заявив, що в травні цього року Білий дім призначив команду з трьох осіб, завданням яких було “обійти” офіційну політику США щодо України. До неї ввійшли посол США у Європейському Союзі Гордон Сондленд, тодішній спеціальний представник з питань України Курт Волкер (подав у відставку 28 вересня цього року. – “Львівська Пошта”) і міністр енергетики США Рік Перрі. Як повідомляє The Washington Post, Кент заявив, що ініціатором створення цієї групи (або “трьох амігос”, як вони самі себе називали) був глава апарату Білого дому Мік Малвейні.
Мік Малвейні у відповідь зібрав пресконференцію, на якій став заперечувати зв’язок між розслідуванням українськими правоохоронцями справи компанії Burisma і заморожуванням 400 млн USD військової допомоги Україні цього літа. Однак Малвейні започаткував новий скандал, заявивши, що припинення фінансування було пов’язане з бажанням Трампа розслідувати можливу участь України в президентській кампанії 2016 року на боці демократів, повідомляє CNBC. Малвейні згодом довелося робити ще одну заяву, що його неправильно зрозуміли, і Білий дім жодного тиску на Україну не чинив.
Ще один високопоставлений американський дипломат Майкл Маккінлі, який донедавна був радником держсекретаря Майка Помпео, дав свідчення в Конгресі 16 жовтня, заявивши про те, що його відставка була пов’язана, зокрема, із незгодою щодо політики, яку Білий дім проводить щодо України. Маккінлі сказав, що “був стурбований” тим, що уряд США звертався по отримання негативної інформації про політичних опонентів до інших урядів, передає його слова джерело агентства AP. Також Маккінлі розповів, що після телефонної розмови Дональда Трампа з Володимиром Зеленським, у якій президент США негативно відгукнувся про роботу колишньої амбасадорки в Україні Марі Йованович, він звертався до Майка Помпео з проханням виступити на підтримку Йованович. На думку Маккінлі, Йованович заслужила це своєю багаторічною чесною службою в дипкорпусі. Однак Помпео на прохання Маккінлі ніяк не зреагував.
Сама Марі Йованович також давала свідчення в Конгресі 11 жовтня. Із того, що стало доступно пресі, вона заявила конгресменам, що Трамп чинив тиск на Держдеп із метою її звільнення, повідомляє CNN.

Арешт в аеропорту імені Кеннеді

Тим часом агенти ФБР заарештували американського бізнесмена Девіда Корреа. Підприємець прилетів до Нью-йоркського аеропорту імені Кеннеді спеціально для того, щоб добровільно здатися владі, передає ВВС. Разом із діловими партнерами Ігорем Фруманом, Левом Парнасом та Андрієм Кукушкіним (усі – вихідці з колишнього СРСР, усіх трьох раніше теж заарештувало ФБР. – “Львівська Пошта”) Корреа звинувачують у порушенні законів про фінансування виборчих кампаній, фінансовому шахрайстві та незаконному лобіюванні інтересів іноземної держави в США. Як мовиться в обвинувальному висновку, всі вони залучали гроші підприємця з російським громадянством, чийого імені не розголошують.
Одним із бізнес-партнерів арештантів був особистий адвокат президента США Рудольф Джуліані, який отримав “за консультаційні послуги” від компаній, що належать Фруману і Парнасу, понад 1 млн USD. Серед бізнес-проєктів групи – зміна керівництва української компанії  “Нафтогаз”, а також лобіювання відставки посла США в Україні Марі Йованович. Американська влада вважає, що саме Фруман і Парнас були одними з організаторів скандальної телефонної розмови між Трампом і Зеленським 25 липня цього року.

Газова небезпека

Відставка Ріка Перрі може негативно позначитися на енергетичній безпеці України. На початку листопада в Україну має надійти перша партія американського СПГ через LNG-термінал у порту м. Свіноуйсьце (Польща). Відповідний тристоронній меморандум підписали в серпні цього року в рамках візиту Володимира Зеленського до Варшави тепер уже колишній секретар Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) Олександр Данилюк, уповноважений уряду Республіки Польща з питань стратегічної енергетичної інфраструктури Пйотр Наїмський і міністр енергетики США Рік Перрі (теж ніби колишній, хоча де-юре виконуватиме свої обов’язки до кінця року).
Угода про постачання американського СПГ украй важлива для України. 31 грудня цього року закінчується термін контракту між Національною акціонерною компанією (НАК) “Нафтогаз України” та російським “Газпромом” про транспортування газу з Російської Федерації (РФ) до Європи через українську газотранспортну систему (ГТС). Це означає не просто втрату близько 3 млрд USD, які РФ сплачувала за послуги ГТС, але й можливість серйозного газового дефіциту. “Наприкінці 2019-го РФ може почати черговий “газовий шантаж” уже нового політичного керівництва України. Це дуже зручний час року для шантажу з метою капітуляції національних економічних інтересів України”, – розповіла “24 каналу” Марина Багрова, експертка Інституту національної політики.
Україна щороку споживає близько 30 млрд куб. м газу, 20 млрд із яких видобуває сама, решту імпортує через реверсні поставки. Фактично це означає, що західні покупці “Газпрому” перепродають Києву частину палива, отриману від російського постачальника. Якщо РФ відмовиться від транзиту українською територією, в Києва з’являться проблеми з імпортом через реверс. Наростити внутрішній видобуток не так просто, адже це потребує серйозних інвестицій.
У такій ситуації пошук альтернативних джерел постачання є питанням стратегічним. Варіант із американським СПГ цілком вірогідний. Участь у проєкті Польщі також необхідна: поляки не пошкодували грошей, аби свого часу спорудити в порту Свіноуйсьце LNG-термінал, де привезений спеціальними танкерами СПГ проходить процес регазифікації (перетворення скрапленого газу з рідкого стану в газоподібний, після чого він стає придатним для транспортування звичайними газогонами. – “Львівська Пошта”)
Перша “газова” ластівка вже є. Польська нафтогазова компанія PGNІG та “Енергетичні ресурси України” (група приватних компаній з іноземними інвестиціями, яка спеціалізується на реалізації проєктів в українській енергетиці) домовилися про постачання в Україну через Польщу американського СПГ. Очікується, що перша партія прибуде на початку листопада. Її обсяги не розголошують, але тут важливо відпрацювати суто технічні моменти. Зараз Польща може постачати в Україну приблизно 1,5 млрд куб. м газу. За два роки потужність LNG-термінала в Свіноуйсьце збільшиться на 50% – до 7,5 млрд куб. м. Тоді ж завершиться будівництво газогону Baltic Pipe, що з’єднає Польщу та Норвегію (ця країна забезпечує газом приблизно 25% від загального споживання ЄС. – “Львівська Пошта”). Уповноважений уряду Польщі з питань стратегічної енергетичної інфраструктури Пйотр Наїмський заявив, що 2021 року його країна зможе постачати Україні 6 млрд куб. м газу.
Але не варто забувати, що договір між польською PGNiG і компанією “Енергетичні ресурси України” підписаний лише на листопад – грудень цього року. Отриманий газ планують використати для забезпечення українських споживачів у зимовий період. Виникає питання: чи вдасться продовжити контракт на наступний рік? Одним із головних ініціаторів його укладення був власне Рік Перрі. Тепер усе залежатиме від його наступника. Хоча експерти кажуть, що шанси на пролонгацію договору високі, адже в 2020 році у Польщі очікують щонайменше 40 поставок СПГ із Атлантичного узбережжя США.
P.S. Сенатор-республі­канець від штату Північна Дакота Кевін Крамер повідомив журналістам про проведення інструктажу лідером республіканської більшості у Верхній палаті Конгресу США Мітчем Макконнеллем, що стосується процедури імпічменту президента Трампа, передає телеканал CNN. “Є підстави вважати, що ми отримаємо затверджений повним складом Палати представників обвинувальний висновок про імпічмент до канікул на День подяки, 25 грудня”, – повідомив він.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4587 / 1.64MB / SQL:{query_count}