Андрій Палюх, прокурор Львова, про міліцейський "футбол", підліткову злочинність, перевірки та робочі стосунки з однокласником
Злочинам можна запобігти, якщо правоохоронці проводитимуть належну профілактичну роботу. Ця робота стосується і неповнолітніх, й колишніх засуджених, переконаний прокурор Львова Андрій Палюх. Профілактику мають проводити й комунальники, щоби згодом не було вибухів, як це сталося торік на вул. Костюшка. "Буде вчасна й адекватна профілактична робота - зможемо запобігти незаконним діям, вчинкам чи злочинам", - наголошує прокурор. Спілкуємося з паном Палюхом (до речі, він є однокласником мера Львова Садового) й про прокурорські протести й резонансні справи.
- Як оцінюєте криміногенну ситуацію у Львові? Місто є спокійним чи, навпаки, надто криміналізованим?
- Називати Львів украй криміногенним не личить. Тим паче, у місті є спад злочинності, порівняно з минулими роками. Зараз криміногенна ситуація в обласному центрі є набагато спокійнішою, аніж у містах сходу чи центру держави. У Львові переважають корисливі злочини - крадіжки, зокрема квартирні, чи викрадення авто. Тут неналежна профілактична робота з боку міліції. Досить часто ці злочини скоюють колишні засуджені чи особи, які перебували на обліку. За вчасної реакції міліції чи їх спільної з органами влади допомоги з працевлаштування, можливо, таких випадків не було б. Утім злочинності сприяє й соціально-економічний стан та безробіття.
- Конкретизуйте, будь ласка, зауваги до міліціонерів.
- Не бути байдужими до львів'ян! Перед тим, як набрати номер телефону "102", особа вагається: робити це чи ні? Набирає - їй потрібна допомога. Можливо, це сімейний конфлікт, вчинений злочин чи чиєсь хуліганство. Добре, якщо вчасно з'являється дільничний чи авто з чергової частини й на місці все з'ясовують. Байдужість є тоді, коли за цим номером кажуть: "Прийдіть завтра до дільничного..." Починається "футбол". Саме з цього приводу у мене претензії. Несвоєчасна реєстрація злочину, несвоєчасні перевірки, що загалом впливає на розкриття злочинів. Якби дебошира чи хулігана затримали одразу й застосували до нього всі надані законом повноваження, він би задумався - робити це вдруге чи ні. У випадку звернення, міліціонери зобов'язані прийняти та зареєструвати заяву! Якщо цього немає - дзвоніть на телефон довіри. Тобто фіксуйте свої звернення. Врешті-решт, пишіть заяву до прокуратури на бездіяльність міліціонерів.
- Із Вашої ініціативи у квітні відбулася міська нарада директорів шкіл, бо зросла злочинність серед неповнолітніх.
- Зібрав нараду, бо директори шкіл не володіють інформацією про учнів, яких привозять у райвідділи за вчинення правопорушень. Рівень підліткової злочинності завжди турбує - це ж майбутнє покоління. Якщо підлітків нічим не зайняти, не убезпечити від впливу вулиці, згодом пожинатимемо тяжкі наслідки. Забороняти дискотеки чи інші розваги немає сенсу, але потрібен контроль (як-от, чим там займаються). Важливою є робота УДЮМКів, спортивних та художніх секцій. Енергію дітей варто кудись скеровувати, зайняти їх у вільний час. Вагомою є й профілактична робота дільничних. Відповідальні за неповнолітніх передусім батьки, а далі уповноважені органи - кримінальна міліція у справах неповнолітніх та служба у справах дітей.
- Власне Ви колись розповідали "Пошті" про недостатню роботу цих служб. Висновки вони зробили?
- Так. Працівників кримінальної міліції у справах неповнолітніх притягнули до дисциплінарної відповідальності. А профілактику підліткової злочинності варто проводити щоденно, аби не пожинати гірких плодів опісля.
- Ваш рецепт зменшення злочинності серед малолітніх?
- Батькам із дітьми варто більше спілкуватися, займатися, працювати. Важливо, щоби дитина відверто розповідала їм про свої проблеми і потреби. Вчителі ж мають до кожного учня знайти підхід.
- Завдяки втручанню прокуратури міста, яку суму заборгованих коштів вдалося повернути городянам?
- За документами прокурорського реагування цьогоріч вдалося повернути понад 2,5 млн грн заборгованої зарплати. Порушення кримінальної справи - це останній крок, після того як інші заходи вже не впливають. Спочатку йдуть приписи про погашення боргів. Не реагують - позови. Якщо під час перевірки бачимо системність, порушуємо кримінальну справу. Щодо підприємств, які відповідають за життєдіяльність міста (як-от "Львівтеплоенерго", "Львівводоканал", "Львівсвітло"), то там боргів з виплати зарплати немає.
- Які перспективи резонансної "справи ЛАЗу", яку вже передано до суду?
- 2 червня був її попередній розгляд у суді. Доказова база справи ґрунтовна. Дії директора заводу підпадають під кваліфікацію статей Кримінального кодексу. Спочатку кримінальна справа була у провадженні Сихівської районної прокуратури. Згодом міська прокуратура прийняла її у своє провадження. За дорученням обласної прокуратури створили слідчо-оперативну групу. Досліджували питання господарської та фінансово-бухгалтерської діяльності. Висновок: на підприємстві були кошти для виплати зарплати. Були всі умови та передумови, щоб не допускати заборгованість працівникам та Пенсійному фонду. Це безвідповідальність керівника. Він, можливо, керувався іншими засадами фінансово-господарської діяльності заводу, нехтуючи інтересами працівників. Під час слідства порушено ще дві кримінальні справи. Перша - щодо попереднього керівника ТзОВ "ЛАЗи" за ст. ст. 175 ч.1, 212-1 ч.3 КК України. Друга (за ст. 212 ч. 3) - за фактом ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.
- Про які ще резонансні справи нам розкажете?
- За фактом порушена кримінальна справа проти керівника одного з відділень банків, який, порушуючи свої службові повноваження, підписав документи, які надавали відповідну іпотеку. Також порушено кримінальну справу щодо кредитної спілки "Центр фінансових послуг", де троє осіб шахрайським методом, підробляючи довідки про доходи, оформляли кредити на підставних осіб. Сума збитків - майже 200 тис. грн. До суду вже скерована кримінальна справа щодо працівника карного розшуку міліції, який прикривав двох кишенькових злодіїв. Порушено кримінальну справу відносно директора "Спецбуд-УТОГ", який перевищивши службові повноваження, умисно всупереч встановленому порядку використав нецільово 2,5 млн грн бюджетних коштів.
- Скільки і стосовно чого саме Ваших протестів цьогоріч задовольнила Львівська міська рада? Наведіть кілька прикладів.
- У 2009-му міськрада задовольнила чотири протести прокуратури Львова. Ці протести були внесені на ухвали щодо земельних питань городян, а також одного з ТзОВ, яким ухвалами міськради погодили місце розташування земельних ділянок та надано дозволи на виготовлення відповідних проектів землеустрою. Підстава внесення протестів - міськрада, погоджуючи розташування ділянок та надаючи дозволи на виготовлення проектів землеустрою про їх відведення, порушила вимоги ст. 151 Земельного кодексу України, яка регулює порядок погодження питань, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок. Нині на розгляді міськради перебувають ще п'ять протестів, чотири з яких теж стосуються земельних питань, а також один - методики розрахунку орендної плати за користування майном територіальної громади Львова.
- Прокурор області нещодавно зазначив "Пошті", що міська прокуратура недостатньо активно працює у здійсненні нагляду за додержанням законності в діяльності міськради і її виконавчих органів. Прокурор має претензії, що "вносите документи прокурорського реагування вже навздогін, а не по гарячих слідах, коли прийнято незаконне рішення". Ваші аргументи на таку критику боса?
- Погоджуюся з критикою шефа. Дійсно, ще є недостатньо активна робота прокуратури міста. Працюємо над цим. Ефективність та своєчасність реагування - головна вимога до моїх підлеглих. Так, скажімо, оперативно спрацювали щодо автостоянки на вул. Вороного, 4. Депутати прийняли ухвалу, але не було узгоджено перенесення дитячого майданчика. Внесено протест прокурора, який мають розглянути на найближчій сесії міськради.
- Зрозуміло, що питання тих чи інших земельних ділянок - це ж чиїсь приватні справи. Немає якогось конфлікту інтересів?
- У будь-якому питанні, яке розглядає міськрада, є конфлікт інтересів. Маємо непростий депутатський корпус, який керується партійним сьогоденням. Прокуратура ж міста не втручається у політику і цього ніколи не робитиме! Завжди відстоюватимемо позиції закону, незалежно від якої б партії йшли порушення. Є незаконне рішення - реагуємо. Скажімо, якщо б одразу було задоволено протест прокурора, то евакуатори не працювали б у місті. Але протест відхилили, і лише на виконання припису прокурора згодом діяльність евакуаторів припинили. Важко сказати, чим керувалися депутати міськради. Є частина депутатів, які чітко розуміють глобальність того чи іншого питання. Дехто ж керується певними політичними домовленостями.
- Часто ЗМІ та громадські організації зазначають про нецільове використання бюджетних коштів. Що у 2009-му зробила прокуратура для розкриття економічних злочинів у місті?
- Розкривати та виявляти економічні злочини треба спільно з фахівцями КРУ чи інших фінансових органів. Щодо міськради, то такі ревізії переважно проводить КРУ області. Зараз перевіряємо цільове використання коштів на ремонт доріг, де угоди укладало управління інженерного господарства. Мова йде про ремонти на вул. Шпитальній, Мирного, Ярославенка та Кривій Липі. Перевірка завершиться 10 - 15 червня. Чекатимемо висновків КРУ: були чи ні порушення. Якщо так, то в чому вони полягали.
- У Львові законно використовують бюджетні кошти чи їх розтринькують?
- Є факти, що бюджетні кошти використовують неефективно та з порушеннями. Скажімо, ми вносили подання на керівництво міськради про незадовільну роботу управління капбудівництва. Винних притягнено до відповідальності.
- Якими є стосунки прокуратури міста з керівництвом Львова, зокрема мером Садовим?
- Робочими. Якщо є вимога прокурора, документи реагування, вони адекватно реагують і розуміють проблематику. Є в цій роботі і позитивні зрушення. Низка керівників звільняється за власним бажанням чи їх звільняють. Торік прокуратура міста склала протокол про корупцію на директора департаменту Бабака (щодо автостоянки на вул. Тершаківців). Останній звільнився. Загалом висновок такий: мер не прикриває людей, які порушують законодавство.
- Знаю, що Ви є однокласником Андрія Садового. Це не заважає в роботі?
- Ні. У нас лише робочі стосунки. Чи це якісь перевірки, чи документи реагування.
- Якщо у міськраді будуть якісь серйозні порушення, то Ви б не допомогли однокласникові?
- Насамперед - позиція закону. Порушить закон - нестиме відповідальність.
- Прокурор області теж зазначив, що у тому, що "досі не встановлені особи, винні у вибуху на вул. Костюшка, є й провина прокурора міста". Що скажете на цю критику?
- Я погоджуюся. У цій справі проведено 12 складних експертиз, дві з яких - у Харкові. У документах реагування неодноразово прокуратура міста акцентувала міліції на тривалому розгляді справи. Констатували, що є неналежна робота слідчого міліції та слідства загалом, немає наступальності та активності у розслідуванні. Згідно з харківською експертизою, вибух стався через неналежне утримання газової мережі власниками квартири, які загинули. Шланг, під'єднаний до газової плитки, був невідповідної категорії і мав дефекти.
- ...І що, тепер нікого так і не буде покарано?
- Слідчий міського управління міліції закрив кримінальну справу через смерть власників квартири. Проте прокуратура скасувала це рішення і зараз триває слідство. Окрім цього, ми внесли подання на працівників "Львівгазу", що під час перевірок вони до кінця не вивчають усі питання. Скерували листи меру та головам райадміністрацій про підвищення відповідальності ЛКП. Зокрема, щоб вони вживали профілактичних заходів там, де проводять ремонтні роботи, адже самовільне переобладнання тих чи інших систем недопустиме! Особливу увагу на це питання повинні звернути самі городяни, які про всі несправності у мережах мають негайно повідомляти аварійні служби. І категорично не намагатися самостійно усувати їх, бо від цього залежить життя людей.