Українські політв’язні Кремля: з’явилася надія на їх звільнення

Путін може обміняти бранців на можливість повернення Росії до клубу G8. Але Олега Сенцова у списку на обмін немає

Володимир Балух, Павло Гриб, Микола Карпюк, Станіслав Клих та Олександр Кольченко… П’ятеро українських патріотів, яких Російська Федерація (РФ) незаконно засудила до різних термінів ув’язнення за вигадані злочини можуть уже найближчим часом повернутися на Батьківщину. За даними інформаційного агентства Інтерфакс-Україна, всіх п’ятьох доставили в московський слідчий ізолятор “Лефортово” і наразі нібито вирішується формат процедури передачі українців Києву.
Якщо хтось вирішив, що таким чином експідполковник КДБ Путін вирішив “привітати” президента України Володимира Зеленського із Днем Незалежності, то він глибоко помиляється. Колишні “чекісти” ніколи нічого не роблять просто так. Насправді історія почалася у далекому Вашингтоні, де Дональд Трамп заявив, про підтримку ідеї повернення РФ у групу G7 (яка, відповідно, мала б стати G8, чи, може G7 +1) . Ця заява прозвучала напередодні зустрічі лідерів країн-членів G7 – Франції, Німеччини, Великої Британії, Італії, Канади, США та Японії, яка відбудеться 24-26 серпня в Біарріці (Франція).

7 чи 8: згоди немає

Схожу заяву Трамп озвучував і рік тому – в червні 2018-го на попередньому саміті G7 в Канаді – президент США уже пропонував повернути РФ в G7, однак лідери низки інших країн ”Групи семи” тоді не підтримали цю ідею. Але й після канадського саміту Трамп знову наголошував, що хотів би бачити РФ в складі клубу найвпливовіших держав світу. ”Ви запитали, чи хотів би я бачити РФ у складі групи. Я кажу, що хотів би бачити Росію в складі G8”, – говорив Дональд Трамп в ефірі телеканалу CNN.
Рік тому Трампа підтримав лише прем’єрміністр Італії Джузеппе Конте, але проти виступили інші учасники групи. Тепер усе може змінитися. Адже про ідею повернення РФ до групи G7 (чи тепер G8) заговорив й президент Франції Еманнуель Макрон. Щоправда, в Парижі швидко схаменулися, і пояснили, що повернення РФ у G7 ”залежить від прогресу в мирних переговорах щодо України”. Принаймні так заявило агентству Reuter джерело з міністерства закордонних справ (МЗС) Франції. За словами джерела, Париж узяв до відома, що Вашингтон хоче реінтегрувати РФ у групу G7 2020 у році, водночас ”Україна життєво важлива”. Співрозмовник додав, що ”є контекст, який може бути сприятливим для певного прогресу”.
Категорично проти ідеї повернення РФ виступила Велика Британія. ”Умови для приєднання Росії до ”Групи семи” промислово розвинутих держав світу наразі не виконані”, – заявив прем’єрміністр країни Борис Джонсон. Після зустрічі з канцлером Німеччини Анґелою Меркель 21 серпня в Берліні Джонсон наголосив, що поділяє її думку про те, що Москва має виконати свої міжнародні зобов’язання для того, щоб повернутися в групу. Британський прем’єр згадав, зокрема, про застосування РФ хімічної зброї на території Британії під час отруєння Скрипалів у Солсбері, агресію Росії в Україні, російські провокації ”не лише в Україні, а й у багатьох інших місцях”.

”Із березня 2014 року нічого не змінилося”

Реакція українських політиків уже відома. Президент Володимир Зеленський озвучив три умови, після виконання яких РФ, на його думку, змогла б повернутися в G8: вихід із Криму і окупованої частини Донбасу, а також звільнення українських політв’язнів. ”Із березня 2014 року, коли РФ захопила частину України (за що і була вигнана з міжнародного клубу G8), нічого не змінилося: український Крим і далі окупований, український Донбас досі страждає від війни”, – написав Володимир Зеленський на своїй сторінці у Facebook, але лише через кілька днів після того, як інші політики вже на повну коментували тему ймовірного повернення Росії до G8. Глава держави підкреслив, що повернення Криму Україні, припинення бойових дій на Донбасі і звільнення понад 100 політичних в’язнів і 24 українських моряків, незаконно захоплених у Керченській протоці, ”буде справжнім серйозним сигналом світові про те, що РФ готова знову зайняти своє місце в порядку денному високої дипломатії”. ”Вдячний тим країнам, які послідовно підтримують Україну у відстоюванні нашої територіальної цілісності і суверенітету”, – резюмував він.
Україна поінформувала усі ключові столиці світу, що підстав для повернення РФ у G8 немає. Про це в коментарі УНІАН повідомила речниця українського МЗС Катерина Зеленко. ”Знаючи, що тема України буде важливою темою порядку денного саміту ”Групи семи” у французькому місті Біарріц, ми на всіх рівнях працювали у ключових столицях світу, інформуючи партнерів про відсутність будь-яких зрушень у позиції РФ щодо припинення агресії проти України”, – наголосила Катерина Зеленко. При цьому дипломатка нагадала, що ”РФ було виключено з ”Великої вісімки” саме через початок агресії проти України та окупацію українських територій”. ”І ви вже бачите першу реакцію партнерів: повернення РФ до лав ”Групи восьми” є можливим лише за умов відновлення суверенітету і територіальної цілісності України в рамках міжнародно визнаних кордонів. На цьому наголосив президент України і таку позицію підтримують наші міжнародні партнери”, – заявила речниця МЗС.
”РФ була відсторонена від участі в самітах країн G7 після окупації Криму та розв’язання війни на Донбасі. Незважаючи на цей крок, введення санкцій та засудження дій РФ провідними країнами світу, жодних позитивних змін в агресивній політиці Росії не відбулося. Посилюється мілітаризація анексованого Криму, на сході України ллється кров та триває окупація частини Донбасу. Додайте до цього загибель пасажирів збитого РФ ”Боїнга”, безкарне вбивство цивільного населення в Сирії, хімічну атаку в Солсбері, системну кіберагресію та намагання втручатися в політичні процеси в багатьох країнах світу, а також жорстоке придушення демократичної опозиції всередині самої Росії. Що ще повинна зробити РФ, щоб цивілізований світ посилив тиск на країну, де війна і терор стали невід’ємними складовими зовнішньої та внутрішньої політики?” – написав у своєму блозі на ТСН екссекретар Ради національної безпеки та оборони (РНБО) Олександр Турчинов.
Своєю чергою колишній представник України на переговорах у Мінську Роман Безсмертний вважає, що Макрон йде на зближення з Путіним, бо хоче отримати лідерство в Європі, а також прагне за допомогою РФ вирішити свої проблеми в Африці. ”Звучала фраза, що повернення РФ до G7 залежить від вирішення української кризи. Але йшлося не про війну, а про ”українську кризу”… Ви знаєте, я слухав Макрона, і було таке враження, ніби слухаю похоронну процесію щодо санкцій”, – сказав він в ефірі каналу ”UA:Перший”.
Віцеспікерка Верховної Ради України (ВРУ) Ірина Геращенко спрогнозувала на своїй сторінці у Facebook, що найближчим часом можуть відбутися певні гуманітарні рухи, наприклад звільнення заручників, щоби поставити ”галочку” в питанні прогресу Мінська. ”Далі Україну спробують примусити до голосувань політичного блоку. Без вирішення безпекового блоку і питання кордонів. Далі в січні з РФ знімуть санкції, бо ж Європа – ”від Лісабона до Сибіру”. Правда, Україна за право бути частиною Європи заплатила життями тисяч найкращих наших героїв. І десятки наших найкращих сидять у тюрмах Сибіру. Але Європі то мало цікаво. Цим на повну скористається Путін. Україна – не остання його жертва”, – написала вона.

фото: Радіо Свобода

Офіційних підтверджень наразі немає…

Поза тим в усій цій ситуації є й позитивний момент. Йдеться власне про можливість звільнення принаймні частини політичних в’язнів Кремля. За даними російського видання ”Коммерсант”, між Україною та РФ до кінця серпня може відбудитися важливий обмін затриманими та засудженими. ”Серед них будуть і 24 українські моряки, яких РФ незаконно захопила біля Керченської протоки. Україна та Росія вийшли на фінальну стадію узгодження обміну ув’язнених. Попри це, конкретні списки поки уточнюються”, – написало видання. Джерело видання в Офісі президента України (ОПУ) Володимира Зеленського повідомило, що домовленості про обмін полонених були досягнуті під час його телефонної розмови з Путіним 11 липня.
”Повернення українських військовополонених моряків та інших політв’язнів – предмет торгу за повернення РФ до G7”, – повідомила ”5 каналу” заступниця міністра МЗС України Олена Зеркаль. Вона зауважила, що українське посольство в РФ готове в будь-який момент включитися до процесу звільнення бранців Кремля, але, за словами дипломатки, станом на вечір середи, 21 серпня, жодної офіційної інформації російська сторона не надала. ”Розмова – на рівні президентів. І це питання знаків і кроків. Якщо сьогодні пролунали заяви про те, що президент Трамп і президент Макрон розглядають можливість повернення РФ до клубу великих держав, то звичайно, це вимагає від президента Путіна також якихось кроків, про які йшлося на зустрічах із президентом Трампом або президентом Макроном. І повернення наших полів’язнів і моряків, звичайно, завжди обговорюється на всіх політичних рівнях”, – заявила Олена Зеркаль.
Окрім моряків, в Україну можуть повернутися й інші політв’язні Кремля. На жаль, прізвище Олександра Сенцова в жодному списку не фігурує. В свою чергу Україна може передати РФ ексголовного редактора ”РИА Новости Україна” Кирила Вишинського, якого арештували у 2018 році за звинуваченням у державній зраді та низку інших громадян РФ, засуджених в Україні.
На момент підготовки цього матеріалу до друку, офіційного підтвердження інформації про обмін не надходило. Після чергового засідання Тристоронньої контактної групи щодо врегулювання ситуації на Донбасі 21 серпня в Мінську речниця представника України Леоніда Кучми Дарка Оліфер дуже обтічно заявила, що ”триває конструктивна робота над взаємним звільненням утримуваних осіб”. Про якісь терміни обміну ані вона, ані посередник на переговорах від Організації з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) Мартін Сайдік сказати не змогли.
Міністр МЗС РФ Сергій Лавров закликав ”не гнатися за сенсацією, а терпляче працювати на результат”. За словами прессекретаря президента РФ Дмитра Пєскова, Путін і президент Франції Еммануель Макрон у ході нещодавніх переговорів у Парижі обговорили російсько-українські відносини, в тому числі питання обміну утримуваними особами, але без конкретних прізвищ. Відповідаючи на уточнювальне запитання про можливі зрушення в обміні полоненими, Пєсков у звичному для себе стилі відповів: ”Певні контакти з цього приводу здійснюються”. Розумій, як хочеш.
P. S. У будь-якому разі й про ймовірне повернення РФ до G8, і – що набагато важливіше – про звільнення українських бранців довідаємося лише після саміту 24-26 серпня в Біарріці.

Російсько-терористичні бойовики обмежили виїзд студентів та випускників за межі окупованих територій Донбасу для запобігання ухиленню юнаків від ”призову”, повідомив на брифінгу речник Міністерства оборони України (МОУ) Дмитро Гуцуляк з посиланням на повідомлення Головного управління розвідки (ГУР) МОУ. За його словами, російське окупаційне командування намагається запобігти зниженню укомплектованості особовим складом підрозділів з’єднань і частин 1 (Донецьк) та 2 (Луганськ) збройних сил (ЗС) РФ. Дмитро Гуцуляк зазначив, що із початку серпня стрімко зросла кількість російських військовослужбовців, які бажають звільнитися з військової служби, зокрема через запровадження командуванням ЗС РФ жорсткого контролю проведення заходів бойової підготовки та призупинення виплат додаткових коштів за виконання бойових завдань в умовах ”режиму припинення вогню”.
Водночас, за даними української розвідки, у населених пунктах на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях вчергове розпочато масштабну агітаційну кампанію з призову на військову службу місцевих чоловіків. ”При цьому, для запобігання ухиленню юнаків від цього ”призову”, російські окупаційні адміністрації обмежили виїзд за межі окупованих територій студентів та випускників загальноосвітніх навчальних закладів”, – зазначив речник МОУ.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4729 / 1.66MB / SQL:{query_count}