Люди і події 2018. Світ

Рішення року

12 грудня Палата представників Конгресу США одностайно схвалила резолюцію, в якій Голодомор 1932 – 1933 років визнається геноцидом українського народу. “Таким чином, на сьогодні обома палатами Конгресу США ухвалено рішення, в яких Голодомор визнано геноцидом українського народу”, – повідомило Посольство України у США на своїй сторінці у Facebook. Зазначається, що постановча частина документа містить визнання висновків урядової комісії США щодо Голодомору в Україні (від 22 квітня 1988 року) про те, що “Йосиф Сталін та його оточення вчинили у 1932 – 1933 роках геноцид проти українців”. Як і аналогічна резолюція, що була ухвалена Сенатом США 3 жовтня цього року, документ засуджує систематичні порушення прав людини, у тому числі права на самовизначення та свободу слова, вчинені радянським урядом проти українського народу.
Фото: vkieve.net

Арбітраж року

28 лютого було оголошене рішення щодо наймасштабнішого розгляду в історії Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма. Стокгольмський арбітраж задовольнив вимоги НАК “Нафтогаз України”, зобов’язавши РАО “Газпром” виплатити українській компанії 4,6 млрд USD компенсації за недопоставлені російським державним концерном обсяги блакитного палива для транзиту. А оскільки арбітраж розглядав одразу два позови між компаніями, в підсумку “Газпром” повинен доплатити НАК “Нафтогаз України” 2,56 млрд USD. Але при цьому арбітраж зобов’язав “Нафтогаз України” в 2018 – 2019 роках закуповувати у російської компанії по 5 млрд куб. м газу на рік (до цього обсяг закупівель був нульовий). Зараз “Нафтогаз України” звертається в суди різних країн з вимогами арештувати майно російського газового монополіста, щоб забезпечити виконання рішення Стокгольмського арбітражу.
Фото: informator.news

Антизакон року

1 лютого польський Сенат ухвалив нову редакцію закону про “Інститут національної пам’яті – Комісію з переслідування злочинів проти польського народу і деяких інших законів”. Відтепер тих, що публічно вживатимуть термін “польські концтабори”, визнаватимуть співучасть Польщі чи поляків у Голокості чи заперечуватимуть “злочини українських націоналістів”, можуть оштрафувати або ув’язнити терміном на три роки. Причому до відповідальності можуть притягнути і тих, що перебувають не на території Польщі. У Верховній Раді України заявили, що категорично відкидають політику подвійних стандартів та нав’язування ідей колективної відповідальності українського народу, а “також спроби польської сторони прирівняти дії всіх борців за незалежність України до злочинів двох тоталітарних режимів ХХ століття – нацистського та комуністичного”.
Фото: EPA

Скандал року

10 травня на першому інавгураційному засіданні оновленого уряду Угорщини був ухвалений документ під назвою “Меморандум: ініціатива створення нової політики НАТО щодо України”. В цьому документі Україна представлена як failed state – держава, що не відбулася. Таким чином справдилися прогнози щодо активізації проросійської політики Віктора Орбана, котрий учетверте поспіль був обраний прем’єр-міністром Угорщини. Будапешт і далі блокує офіційні заходи між Україною і НАТО, заявляючи, що готовий відмовитися від усіх своїх звинувачень, якщо Україна не застосовуватиме мовну норму прийнятого торік закону “Про освіту” для національних меншин країн-членів НАТО (зокрема угорської меншини на Закарпатті). Крім того, великого розголосу набула роздача угорськими консулами паспортів своєї країни жителям Закарпатської області. 
Фото: transkarpatia.net

Депортація року

12 лютого до престижного ресторану “Сулугуні” в центрі Києва забігла група кремезних чоловіків у камуфляжах із написом “Державна прикордонна служба”. Спецпризначенці скрутили солідного чоловіка, котрий якраз смакував фірмову страву, і, посадивши його в білий мікроавтобус, хутко зникли. За кілька годин в аеропорту ім. Шопена Варшави приземлився чартерний літак, яким до Польщі доправили екс-президента Грузії, екс-голову Одеської ОДА, лідера опозиційної української партії “Рух нових сил”, а “за сумісництвом” – людину без громадянства Михеїла Саакашвілі. Нагадаємо, що він 10 вересня 2017-го незаконно прорвався через українсько-польський кордон, після чого оскаржував у суді рішення про позбавлення його українського громадянства, однак усі зусилля виявилися марними. Зараз Саакашвілі проживає в Нідерландах та мріє повернутися або в Україну, або в рідну Грузію.
Фото: hromadske.ua

“Шпілі-вілі” року

4 березня в парку англійського міста Солсбері в стані коми знайшли 66-річного екс-полковника ГРУ Сергія Скрипаля та його 33-річну доньку Юлію. Британські слідчі встановили, що їх отруїли нервово-паралітичною речовиною “Новачок”. Замах здійснили два чинні полковники ГРУ Анатолій Чепіга та Олександр Мішкін, які потім на одному з російських пропагандистських телеканалів заявили, нібито чи не з дитинства мріяли помилуватися шпилем собору в Солсбері, що спричинило безліч дошкульних коментарів у соцмережах. Цей замах став першим випадком застосування бойових отруйних речовин на території країни-члена НАТО від часу створення Альянсу. Реакція виявилася жорсткою – 28 країн оголосили персонами нон ґрата 145 російських дипломатів. Україна опинилася на третьому місці після США та Британії за кількістю висланих – нашу країну примусово покинули 13 росіян.
Фото: rbc.ru 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4226 / 1.58MB / SQL:{query_count}