Російська Федерація (РФ) усупереч міжнародному праву і далі чинить перешкоди на шляху руху кораблів через окуповану нею Керченську протоку. Про це учора, 7 грудня, повідомили в прес-центрі Державної прикордонної служби України (ДПСУ). Через це поблизу Керченської протоки, яка, відповідно до Конвенції ООН з морського права 1982 року, використовується для міжнародного судноплавства, спостерігається значне накопичення кораблів. За наявними в ДПСУ даними, станом на 7 грудня на якірних стоянках і рейдах в очікуванні проходу Керченською протокою перебувало понад 140 суден, 98 з яких із боку Чорного моря.
“Зазначимо, що наприкінці листопада кількість суден в Керченській протоці становила більш ніж 400. І хоча в перші дні грудня ситуація дещо стабілізувалася – декілька днів тому їхня кількість зменшилася до 105, зараз знову фіксується збільшення. Країна-агресор навмисно порушує норми Конвенції ООН із морського права 1982 року та Договору між Україною і РФ про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки від 2003 року, змушуючи українські та іноземні торгові судна тривалий час очікувати проходу”, – зазначили в ДПСУ.
Загроза для НАТО
“Ці останні події безпосередньо впливають на безпеку всього НАТО. Зараз РФ має загрозливу кількість морських кораблів у Чорному морі, що може загрожувати членам НАТО – Румунії, Болгарії та Туреччині. І це може бути лише початком”, – написав Президент України Петро Порошенко у своїй статті в The New York Times, повідомляє прес-служба глави держави. “Оскільки Крим і Донбас під окупацією, наше спільне завдання – не допустити, щоб РФ вилила свою агресію в Азовське море. І “Азовський пакет санкцій” проти РФ був би найменшою відповіддю світу на цей час. Поки Захід говорить, Путін діє. Настав час відповісти”, – вважає Петро Порошенко.
Президент також нагадав, що в 2014 році уперше за сім десятиліть одна країна намагалася перекроїти карту Європи військовою агресією. “Крадіжка Кримського півострова РФ спричинила засудження та економічні санкції всього світу. Але оскільки з’являлися інші новини, про Москву забули, і вона почала розробляти новий напад: міст завдовжки 12 миль між материковою частиною РФ та Кримом”, – зауважив глава держави. “Український народ не буде дивитися, як РФ продовжує свою повзучу анексію нашої країни. Чотири роки тому, після нашої Революції, Україна не спромоглася самотужки витримати російську військову авантюру. Але сьогодні ми сповнені рішучості й готові виступити проти РФ”, – запевнив Петро Порошенко. “Але нам також потрібна підтримка міжнародного співтовариства у вигляді подальших санкцій проти Москви за її останній напад!” – наголосив він.
Захід нам допоможе
Зрештою, світ справді не перестає висловлювати підтримку Україні. Спецпредставник США по Україні Курт Волкер зазначив Голосу Америки, що європейські союзники США можуть заборонити російським кораблям, які прибувають з Криму або Азовського моря, заходити в європейські порти. З його слів, із такою пропозицією нещодавно виступила Аннегрет Крамп-Карренбауер – генеральний секретар правлячого Християнсько-демократичного союзу Німеччини, яка може стати наступницею канцлера Німеччини Ангели Меркель. “Це дуже сильний і дуже оригінальний крок, – заявив Курт Волкер. – Подивимося, чи підуть вони на це”.
Також спецпредставник США по Україні наголосив, що Вашингтон вимагає від РФ звільнити українських моряків, захоплених у Керченській протоці, до Різдва або до Нового року. Зазначивши, що води Азовського моря є предметом двосторонньої угоди між Україною і РФ, Курт Волкер сказав: “Ми не згодні з тим, що територіальні води навколо Криму є російськими. Вони українські. Тому ми не згодні з тим, що Керченська протока є повністю російською. Ми вважаємо, що мовиться про спільний суверенітет”.
На його думку, дії РФ у ході конфронтації 25 листопада є явним порушенням міжнародного права і порушенням двосторонньої угоди між Україною та Росією. Крім того, він заявив, що РФ можуть відключити від міжнародної системи передачі фінансової інформації SWIFT через напади на українські кораблі в Керченській протоці: “Люди називають це “ядерною” опцією. Це призведе до витрат для всіх учасників. Великих витрат для РФ, але й великих витрат для союзників”.
Курт Волкер зазначив, що SWIFT регулюється законами Бельгії і пришвидшує міжнародні транзакції, відправляючи платіжні доручення фінансових інститутів у різних країнах. “Зрештою, ми повинні зберігати можливість такого варіанта, тому що не можемо далі дивитися, як РФ робить нові агресивні кроки щодо сусідів!” – наголосив Курт Волкер.
Про те, що результатом нападу РФ на українські кораблі є юридично доведений статус Росії як сторони конфлікту, під час дискусії в рамках міністерської зустрічі ОБСЄ щодо мілітаризації окупованого Криму, Чорного та Азовського морів заявив міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович, повідомляє Європейська правда. “Тепер РФ не може говорити, що вона не є стороною конфлікту. Тепер вона не може сховатися за якимись “зеленими чоловічками”, – зауважив він. Також польський міністр запевнив, що заявлені росіянами мотиви їхнього нападу непереконливі. “Пояснення РФ про те, що вона має захищати критично важливий об’єкт інфраструктури, а саме незаконно побудований міст до незаконно анексованого Криму, це несерйозно”, – вважає польський дипломат.
Жодного відео, жодного підтвердження…
Проте найгіршим проявом Азовської кризи треба вважати перебування в російському полоні 24 українських військовослужбовців. Нагадаємо, що за рішенням Київського районного суду окупованого Сімферополя їх усіх заарештували на два місяці за обвинуваченням у “незаконному перетині кордону РФ групою осіб за попередньою змовою”. Максимальне покарання за статтею – шість років позбавлення волі. Одразу після рішення суду українців перевезли із Сімферополя до московських слідчих ізоляторів (СІЗО) “Лефортово” та “Матроська тиша”. Там їх змусили перевдягнутися у тюремний одяг, “оскільки перебувати у військовій формі іноземної держави в СІЗО заборонено”.
Досі залишається достеменно невідомим стан трьох українців, які були поранені в результаті гарматного обстрілу одним із кораблів РФ. Омбудсмен РФ Тетяна Москалькова відзвітувала, що особисто відвідала поранених Василя Сороку, Андрія Артеменка і Андрія Ейдера, але в коментарі журналістам розказала не про їхнє самопочуття, а ще раз повторила тези кремлівської пропаганди про “провокацію” Києва.
Однак стан поранених українців викликає тривогу. Як розповіла в ефірі телеканалу “Прямий” радник командувача ВМСУ Вікторія Христенко, одному з моряків, які потрапили в полон, ампутували пальці на руці. Також вона повідомила, що моряк, у якого дуже тяжке поранення ніг, пересувається на милицях. “На жаль, жодного відео, жодного підтвердження про характер поранень не отримали наші консули офіційно, крім того, що начебто поранених відвідав омбудсмен Москви”, – заявила вона.
ЦИТАТИ
“Краще будувати мости, аніж стіни – теза, яка стала мантрою в нинішні часи поділів. Але президент РФ Володимир Путін створив міст, який став справжньою стіною. Хоч будівництво виявилося дорожчим, ніж планувалося, і обійшлося Москві в 4 млрд USD, роботи були завершені вчасно. Лише це підкреслило, наскільки велику роль для Путіна відіграє цей міст, збудувати який він доручив своєму другу юності – олігархові Аркадію Ротенбергу. Роздута вартість проекту і його надзвичайне політичне значення для російського автократа пояснює те, чому всі спроби тиснути на РФ і змусити її повернути Крим під контроль України зазнають невдачі. Підтримка окупації українського півострова – єдина річ, в якій Путін і його запеклий ворог Олексій Навальний сходяться в думках… Немає жодного сумніву, що для РФ Кримський міст став важливим національним активом. Атака на нього буде атакою проти самого Путіна, його режиму і його престижу... Москва йде на дуже неординарні кроки, щоб захистити міст від ударів з повітря, моря чи з-під води… Саме тому російські військові зупиняють і обшукують будь-яке судно, яке прямує з України. Однак ці дії шкодять українським портам у Азовському морі. Держдепартамент США вже наголосив, що поведінка РФ – це “квазіблокада”, яка порушує міжнародні норми і націлена дестабілізувати Україну… Це черговий приклад гібридних тактик РФ, яка намагається не знищити ворога, а максимального ослабити його”. Globe and Mail
“Це було схоже на піратство. Берегова охорона РФ, яка входить до структури ФСБ, атакувала в Керченській протоці три українські кораблі, після чого захопила їх разом із 24 моряками… Сутичка в Керченській протоці на руку Путіну. Російський автократ втрачає популярність. Зараз вона нижча, аніж була до анексії Криму. Тож нова атака може освіжити його образ “великого захисника” росіян. Момент для нової атаки проти України теж обраний не випадково. Вона сталася на тлі річниці Революції Гідності, яка повалила проросійський режим Віктора Януковича. Це чудовий момент для Кремля, щоби пригадати різні божевільні теорії змови про ворожий Захід”. The Economist
“Поки західні чиновники з’ясували, де на планеті розташована Керченська протока, РФ влаштувала морську атаку, захопивши два десятки українських моряків і їхні кораблі. Непогано як для недільної прогулянки... Якщо до останньої російської атаки й існували якісь сумніви щодо ефективності західних спроб поставити Москву на місце, то після неї стало цілком очевидно, що спроби змусити Путіна піти на деескалацію у війні проти України провалилися. Жодні санкції, підтримуваний Німеччиною “діалог” чи навіть задобрювання не справили враження на російського автократа. Понад те, ситуація стала гіршою: що нахабнішим стає Путін, то безпораднішим видається Захід… Зважаючи на брак варіантів, лідери Європи взялися повторювати заяложені заяви про важливість діалогу і “кроки до деескалації з обох боків”, як сказав міністр закордонних справ Німеччини Гайко Маас. Останній більш жорстко ставиться до РФ, аніж його попередники… Але він при цьому натякнув, що нібито обидві сторони якоюсь мірою винні. Теза про те, що війна РФ проти України – це дипломатичний еквівалент сварки, дуже часто виникає в репортажах європейських ЗМІ, особливо німецьких”. Politico
“Керченська протока завжди була дуже вузьким проходом на шляху з Азовського в Чорне море. А з минулої весни вона стала напруженою геостратегічною точкою. Ситуація місяцями йшла до нинішніх подій. В травні Москва відсвяткувала відкриття новозбудованого моста, який сполучає російську материкову територію з українським півостровом Крим, який російська армія анексувала чотири роки тому... Міст ускладнив прохід через Керченську протоку кораблям, які йдуть у важливі для української економіки порти в Маріуполі та Бердянську. Загроза того, що ситуація щонайменше погіршиться, дуже висока, тому що для обох країн під знаком питання стоїть національний престиж”.Sueddeutsche Zeitung