Олексій Баганець, прокурор Львівщини, про хабарництво, ОЗГ та претензії до прокурора міста
За 31 рік роботи у правоохоронній системі твердить, що ніколи ні з ким не воював - ані з представниками правоохоронних органів, ані з керівниками від влади. Каже, що за його принципову позицію воювали з ним, зокрема й на Львівщині. Як-от, 2008-го методом прослуховування та збором компромату на оточення, що категорично засуджує. Натякає, що до цього мали стосунок "деякі керівники правоохоронних органів і криміналітету". Він вважав і вважає столицю Галичини криміналізованим містом, де дуже тісно переплелися криміналітет, політика, влада і бізнес. Цьогорічним плюсом називає те, що на Львівщині правоохоронні органи стали активніше працювати та краще документувати факти хабарництва.
А завдяки втручанню органів прокуратури у 2009-му вдалося погасити понад 34 млн грн заборгованих грошей працівникам Львівщини, порушено 55 кримінальних справ за невиплату зарплати. Спілкуємося з прокурором Львівщини Олексієм Баганцем.
- На Вашу думку, правоохоронні органи Львівщини нині реально борються зі злочинністю чи є випадки імітації діяльності?
- Робота правоохоронних органів Львівщини значно покращилася, адже усі стали працювати активніше. На нещодавній координаційній нараді Генеральний прокурор України позитивно оцінив роботу правоохоронних органів Львівщини. Не ідеалізую зроблене, але дійсно спрацювали краще і цьогоріч є позитивні тенденції. Значно покращилася робота щодо боротьби з корупцією та хабарництвом. Цьогоріч удвічі більше, ніж торік, виявили і закінчили розслідування кримінальних справ у цій сфері. Так, у 2009-му слідчі прокуратури скерували до суду 46 кримінальних справ за фактами корупції. Це третій результат у державі. Значно пожвавило роботу управління по боротьбі з економічною злочинністю ГУ МВСУ області як щодо боротьби з корупцією і хабарництвом, так економічною злочинністю. Фактично припинена негативна практика гонитви за кількісними показниками, а стала ефективнішою робота правоохоронців. Значно краще у 2008 - 2009 рр. працює управління податкової міліції, яке викрило злочинну діяльність трьох потужних конвертаційних центрів. Одна з цих справ про ОЗГ уже скерована до суду. У 2009-му покращилась робота УСБУ Львівщини, насамперед слідчого підрозділу. Якщо торік за три місяці слідчі УСБУ не завершили жодної кримінальної справи про контрабанду, то цьогоріч слідчі скерували до суду вже чотири такі кримінальні справи. Щоправда, удвічі більше закрили кримінальних справ, аніж торік. Окрім цього, посилено боротьбу з економічною злочинністю, зокрема організованою. Загалом в області налагоджується належна взаємодія між оперативними працівниками та прокуратурою. Також суттєво поліпшено документування фактів хабарництва. Практику так званих гоп-стопів припинено! За усіма фактами заводиться ОРС і проводиться оперативно-розшукова робота.
- А які маєте зауваження до діяльності правоохоронних органів?
- У 2008-му постійно критикував роботу спецпідрозділу боротьби з організованою злочинністю ГУ УМВС України. Останні два роки УБОЗ ГУ МВСУ майже бездіяв. Урешті-решт міністр МВС змінив керівника обласного УБОЗу, і з приходом нового керівника діяльність цього спецпідрозділу активізувалася. Прикладом цього є затримання під час отримання хабара начальника Дрогобицької виправної колонії та ін. Що ж до зауважень на сьогодні, то ще маю претензії до оперативників міліції, УСБУ, податкової міліції стосовно документування економічних злочинів, повноти зібраних матеріалів, якості оперативно-розшукової діяльності, незнання норм кримінального і кримінально-процесуального законодавства.
- Пересічного жителя Львівщини хвилюють квартирні крадіжки та викрадення авто. Як із розкриттям цих злочинів?
- У регіоні активізувалася діяльність підрозділів карного розшуку міліції з виявлення фактів викрадення машин та крадіжок із помешкань. Однак мене, як прокурора області, ці результати роботи не задовольняють. Так, у 2009-му закінчено розслідування 5 кримінальних справ про злочини, вчинені організованими злочинними групами (ОЗГ). Із них до суду скеровано лише одну кримінальну справу щодо ОЗГ, яка займалася викраденням авто. Також закінчено лише одну справу по ОЗГ, яка спеціалізувалася на крадіжках з квартир. Хоча всі знають, що нині на Львівщині викрадення авто - це є бізнес організованих злочинних груп. Разом з тим, цей недолік здебільшого покладаю не на плечі карного розшуку, а це результати бездіяльності УБОЗу!
- Скільки серйозних ОЗГ нині є в області?
- У прокуратурі немає спеціальних баз даних про ОЗГ. Суджу лише з того, про що мене інформують працівники карного розшуку та УБОЗу.
- А кримінальних авторитетів? Громадськість дізнається про них, коли їх уже вбивають.
- Такими даними насамперед мають володіти УБОЗ і карний розшук міліції, а також відділ "К" УСБУ. Ці підрозділи й створені для боротьби з ОЗГ, виявлення авторитетів та документування їх злочинної діяльності. Звісно, що кримінальні авторитети в регіоні є.
- Чи вносить хоча б якусь лепту міська та обласна влада у запобігання злочинності?
- На рівні регіону розроблена обласна Комплексна програма профілактики злочинності на 2005 - 2010 рр. За час, що тут працюю прокурором області, допомоги від місцевої влади не відчув. Зокрема, звертався до облради по допомогу у придбанні для прокуратури області криміналістичної лабораторії, у чому нам відмовили. Для прикладу, коли працював прокурором на Донеччині, то облрада нам виділила кошти для придбання такої лабораторії й комп'ютерної техніки... Загалом вважаю, що львівські міська та обласна ради більше зайняті політикою, аніж створенням належних умов для боротьби зі злочинністю. Загалом, будую такі стосунки із владою, які вкладаються в рамки закону. Не дозволяю втручатися у свою діяльність, а тим паче давати вказівки з якихось справ.
- ...А що такі були?
- На обласному рівні були інколи неадекватні вимоги, які не ґрунтуються на законі. Були й окремі звернення парламентарів. Але на мене тиснути неможливо...
- Вам належать слова, що на Львівщині влада та криміналітет переплелися. Все так є і надалі?
- Так. Але, якщо правоохоронні органи працюватимуть ще активніше, більш професійно та наступально, то ми цей клубок влади, бізнесу та криміналу значно послабимо! Хоча, ще раз підкреслюю, правоохоронні органи стали працювати активніше та професійніше.
- Вас знають як вимогливого, принципового, безапеляційного керівника. Ви незручний прокурор?
- Радше, що незручний. Та це допомагає у боротьбі зі злочинністю! Але не маю бажання дистанціюватися від влади. У мене нормальні службові стосунки як з губернатором, який не втручається у нашу діяльність, так і з головою облради.
- Ви критикували прокурора Львова стосовно справи про вибух на вул. Костюшка. Конфлікт вичерпаний чи невдовзі у Львові може бути новий прокурор?
-Я критикував прокурора міста Львова обґрунтовано. Він мій підлеглий і я маю право його критикувати. Висував йому конкретні претензії. Те, що досі не встановлені особи, винні у вибуху на вул. Костюшка, є й провина прокурора міста. Але не основна, адже справа була не у його провадженні, а у слідчих міліції міста. Проте прокурор міста неналежно здійснював нагляд за розслідуванням цієї кримінальної справи. За це він отримав догану... Нині я теж маю претензії щодо організації роботи прокуратури міста. Вважаю, що міська прокуратура недостатньо активно працює у здійсненні нагляду за додержанням законності в діяльності міськради і її виконавчих органів. Пред'являв прокурору міста претензії, що зазвичай він вносить документи прокурорського реагування вже навздогін, а не по "гарячих" слідах, коли прийнято незаконне рішення. Були і є до нього претензії у частині мізерних результатів з виявлення актуальних злочинів у пріоритетних сферах економіки. Часто громадські організації й ЗМІ стверджують, що є нецільове використання бюджетних коштів, незаконно виділяється земля, а прокуратура міста мовчить. Разом з тим, останнім часом прокурор міста зробив висновки, деякі позитивні зрушення в його роботі є. Тому, чи буде він і надалі на займаній посаді, все залежить від нього самого.
- Які з кримінальних справ вважаєте найбільш резонансними і перспективними ?
- Є низка таких справ. Зокрема, щодо директора ТзОВ "Львівські автобусні заводи", якого звинувачують у безпідставній невиплаті зарплати працівникам. Ця справа стала резонансною не лише на Львівщині, але й у всій Україні. Вона була предметом обговорення на колегії у Генпрокуратурі із запрошенням міністрів. Зараз директор ЛАЗу перебуває у СІЗО. Серед актуальних справ і скерованих до суду - про вже згаданий мною конвертаційний центр. Це ОЗГ у складі чотирьох осіб, яка від імені підприємців на товарних біржах укладала фіктивні угоди купівлі-продажу, а згодом отримані внаслідок таких операцій безготівкові кошти через фіктивні підприємства незаконно переводили у готівкові. Загалом легалізували 120 млн грн! Теж до суду вже скерована справа щодо чотирьох працівників управління боротьби з незаконним обігом наркотиків ГУ МВСУ області, яким інкримінують хабарництво, перевищення службових обов'язків та інше.
- На Львівщині мало не щодня затримують хабарників, але посадовці й надалі вимагають та беруть хабарі десятками-сотнями тисяч. Хтось недопрацьовує чи це жадібні чиновники вже просто не бачать країв і нікого не бояться?
- Викорінення корупції та хабарництва неможливо досягнути тільки завдяки роботі правоохоронних органів. Треба створювати хорошу законодавчу базу, думати про поліпшення соціально-економічної ситуації у суспільстві, як підвищити зарплату представникам влади, аби у них не було таких спокус. Гучно розписали законопроект, який вніс один із нардепів, про підвищення кримінальної відповідальності слідчих, прокурорів та суддів за одержання хабара. Цей законопроект оцінюю негативно.
По-перше, він виділив названих посадовців в окрему касту найбільших хабарників і для них передбачив окрему підвищену відповідальність. Хоч я думаю, що вони отримують хабарів не більше, аніж інші представники органів влади, як-от голови ОДА, керівники РДА, міністри чи їх заступники, які вирішують не менш меркантильні питання.
По-друге, перед розробкою цього законопроекту ніхто не з'ясував, яка зарплата у слідчого міліції чи прокуратури, який щойно закінчив ВНЗ, а таких більшість. Якби спочатку прийняли закон, як у Білорусії, Росії чи Казахстані, де їх силовикам дали значно більшу зарплатню, аніж іншим... Відтак вони і несуть більшу відповідальність за вчинення злочину, ніж інші представники влади.
Отож, спочатку варто дати нормальну зарплату, можливість отримати соціальне житло, а вже потім для них запроваджувати спеціальну міру відповідальності.
- Із Вашим поверненням удруге на Львівщину маєте більше ворогів чи друзів?
- Друзів у мене не додалося... У мене бракує вільного часу для якоїсь дружби з кимсь. Я б не сказав, що збільшилася кількість ворогів. Хоча є люди, які ставляться до мене неприязно. Це їх особиста справа. Прокурор не може усім подобатися...
- Знаю, що на Донеччині Ви мали бронежилет...
- ...І навіть ходив у ньому. У Львові не ходжу. На Донеччині емоційно в перші місяці після призначення піддався на попередження, бо мені рекомендували це робити. Одягав бронежилет, ходив із пістолетом. Але потім зрозумів, що це дурниці.