Сьогодні, 1 вересня, в Середземному морі розпочалися масштабні навчання військово-морського флоту ВМФ Російської Федерації (РФ), які триватимуть тиждень. У маневрах беруть участь кораблі Північного, Балтійського, Чорноморського флотів і Каспійської флотилії, літаки дальньої, військово-транспортної і морської авіації.
Для проведення навчань РФ розвернула біля узбережжя Сирії наймасштабніше угруповання кораблів за увесь час сирійського конфлікту, до складу якого увійшли 10 суден та дві субмарини.
Ситуцація в Чорному та Азовському морях залишається напруженою
РФ використала навчання для чергової провокації проти України. Під час переходу з анексованого Севастополя ракетні фрегати Чорноморського флоту РФ “Адмірал Григорович” і “Адмірал Ессен” виконали комплекс бойових тренувань в акваторії Чорного моря, відпрацювавши завдання зі злетів і посадок на палубу кораблів гелікоптерів, а також тренувалися в пошуку і стеженні за підводним човном.
Неспокійно і в Азовському морі. За даними Держприкордонслужби України, РФ затримала для огляду вже понад 150 суден під прапорами різних країн, що йшли через Керченську протоку до Маріуполя та Бердянська. Цього тижня Держдепартамент США закликав РФ припинити ці затримання. “США засуджують порушення норм міжнародного судноплавства в Азовському морі і Керченській протоці. Починаючи з квітня, Росія затримала сотні торгових суден і за останні тижні зупинила не менш як 16 торгових кораблів, які намагалися потрапити в українські морські порти”, – йшлося у заяві прес-секретаря Держдепу Хезер Науерт. “Дії Росії, що перешкоджають морському сполученню, є черговим прикладом її кампанії з підриву і дестабілізації ситуації в Україні, а також її зневаги до міжнародних норм”, – зазначила п. Науерт.
Відреагувала й низка українських політиків. “По суті, те, що зараз чинить РФ, – це продовження анексії Криму і війни на Донбасі. Російські війська сьогодні перебувають не в нейтральній смузі, а заходять у територіальні води України. Ситуація в Чорному і Азовському морях різко загострилася. Російські військові не лише затримують українські та іноземні судна для перевірки, але й звинувачують Україну в піратстві, а громадян України в бракон’єрстві. На жаль, вкотре Європа і світ демонструють свою слабкість у протидії загарбницькій політиці Росії. Схоже, міжнародні структури не зовсім добре розуміють, що відбувається. Переконаний, що Україна має негайно звернутися до Світової організації торгівлі, до Міжнародної морської організації, до Ради Безпеки ООН, міжнародних судових інстанцій. Адже йдеться про вчинення РФ дій, що несуть у собі загрозу не лише територіальній цілісності України, але й міжнародній торгівлі з перешкоджанням входження у порти іноземних суден”, – написав на своїй сторінці у Facebook Роман Безсмертний, колишній представник України в політичній підгрупі Тристоронньої контактної групи щодо мирного врегулювання ситуації на сході України (2015 – 2016 рр.).
“Після блокування українських суден в Азовському морі подібна загроза з боку РФ може виникнути й у Чорному – між західним узбережжям Криму і материковою частиною України. Там, де росіяни під прикриттям військових навчань, стрільб тощо починають обмежувати судноплавство, де вони розширили свою військову присутність за рахунок створення фактично непостійних військових баз на місці видобування вуглеводнів”, – заявив в ефірі телеканалу ZIK Богдан Яременко, голова правління фонду “Майдан закордонних справ”.
Міністр закордонних справ Павло Клімкін в ефірі телеканалу “Прямий” наголосив, що ситуація вимагає від України готовності дати РФ відсіч. Також він зазначив, що під час нещодавної наради одне із питань, яке обговорювалося разом із командувачем Об’єднаних сил Сергієм Наєвим, стосувалося воєнного потенціалу і подальших кроків, які Україна може зробити. Глава МЗС додав, що не розповідатиме про деталі: “Це вже конфіденційна мілітарна сфера. Але ми всі працюємо. Ми також кожного дня, і я це кажу абсолютно серйозно, доводимо позицію до наших друзів і партнерів. Вони добре розуміють, що відбувається в Азовському морі, але цю проблему не можна вирішити тільки юридично. Це проблема нашої здатності дати відсіч РФ в Азовському морі, і ми цього маємо досягти”.
Українська протидія планам Путіна
Незважаючи на міжнародні санкції та затяжну економічну кризу, РФ має намір у найближче десятиліття витратити на модернізацію свого військово-морського флоту 20 трлн рублів (приблизно 355 млрд USD). Четверта частина цих величезних грошей призначена для будівництва нових кораблів. Показово, що флот повинен отримати на нову техніку вдвічі більше, ніж обіцяно сухопутним військам на танки, гармати і ракети.
“Імперські амбіції, бажання царювати на морях і океанах взяли гору. РФ оголосила про плани будівництва авіаносців: може одного, а може відразу двох (по 5 млрд USD за штуку). Вони будуть атомними і великими – з водотоннажністю 90 тис. т. Один буде приписаний до Північного флоту, другий – до Тихоокеанського”, – пише польське видання Gazeta Wyborcza.
Щоправда, чи вдастся РФ втілити ці амбітні плани – велике питання. На заваді може стати… Україна. Ще у травні 2015-го Верховна Рада денонсувала відразу п’ять угод про співпрацю з РФ у військово-технічній галузі. Це стало справжнім шоком для російського військово-промислового комплексу, зокрема, дуже серйозно постраждала власне військово-морська галузь. У рамках модернізації свого флоту кілька років тому РФ розпочала будівництво десяти нових фрегатів. Оскільки з часів СРСР газові турбіни для бойових суден вироблялися тільки в Україні, фрегати планували оснастити саме українськими силовими установками. До початку агресії на Донбасі Москва встигла отримати тільки п’ять газових турбін. Решта п’ять кораблів іржавіють на суднобудівних заводах. Проблеми через відсутність комплектуючих українського виробництва виникли і при виробництві торпед. Завод “Дагдизель”, один із провідних російських виробників торпед для підводних човнів, навіть опинився на межі банкрутства саме через втрату кооперації з українською промисловістю.
Сполучені Штати також проти…
Представники НАТО і США стурбовані тим, що в разі виникнення конфлікту з РФ російські субмарини можуть становити загрозу і перешкоджати США в перекиданні сил і засобів до Європи морським шляхом. Крім того, всі добре пам’ятають войовниче послання Путіна до Федеральних зборів РФ у березні цього року. “У РФ розроблені безпілотні підводні апарати, здатні рухатися на великій глибині та на міжконтинентальну дальність зі швидкістю, що кратно перевищує швидкість існуючих субмарин і навіть найшвидкісніших надводних кораблів. Безпілотні підводні апарати можуть бути оснащені як звичайними, так і ядерними боєприпасами. Це дозволить їм вражати широкий спектр цілей, у тому числі авіаносні групи, берегові укріплення й інфраструктуру”, – заявив господар Кремля. Мова про підводний плавальний апарат “Статус-6” – зброю масового ураження, призначену для знищення об’єктів економіки противника. Експерти припускають, що йдеться про кобальтову бомбу потужністю близько 100 мегатонн, підрив якої біля берегів США призведе до виникнення потужних цунамі, що зруйнують великі прибережні міста (наприклад, Нью-Йорк чи Лос-Анджелес), і подальшого радіаційного ураження узбережжя, що зробить величезні території непридатними для життя.
Зрозуміло, що подібні погрози не залишилися поза увагою Вашингтона. 24 серпня цього року в США був знову офіційно сформований Другий флот військово-морських сил (ВМС), який в часи холодної війни був головною противагою СРСР на морі. “Другий флот США має легендарну історію, і ми будемо шанувати цю спадщину”, – заявив під час урочистої церемонії в Норфолку, штат Вірджинія, віце-адмірал Ендрю “Вуді” Льюїс, який прийняв командування флотом, передає CNN. “Другий флот підвищить нашу здатність маневрувати і вести бойові дії в Атлантиці, і, як наслідок, допоможе зберегти перевагу Америки на морі, що забезпечить нашій країні безпеку, вплив і процвітання”, – додав адмірал Джон Річардсон, начальник штабу ВМС США.
Другий флот був сформований на самому початку холодної війни і передусім повинен був підтримувати НАТО в протистоянні з СРСР. Військово-морське угруповання брало участь у деяких із найбільш вирішальних операцій цього геополітичного конфлікту, включаючи кубинську ракетну кризу 1962 року, коли кораблі Другого флоту блокували острів, що дозволило перекрити шлях радянським кораблям з ракетами на борту.
У 2011 році на тлі зниження напруженості у відносинах з Москвою після запропонованого адміністрацією Барака Обами “перезавантаження” Другий флот був розформований з метою економії витрат. Проте період “потепління” тривав недовго. Після початку агресії проти України в 2014 році та фактичному відновленні холодної війни із Заходом РФ різко активізувала військово-морську присутність у північній частині Атлантичного океану, в тому числі з використанням підводних човнів. “Наш контроль на морі та розширення військової присутності, дві критично важливі складові нашої національної безпеки, оскаржуються іноземними державами, а саме РФ і Китаєм”, – цитує командувача флотом ВМС США, адмірала Кріса Греді, видання Politico.
Як наголосив начальник штабу ВМС США Джон Річардсон, відродження Другого флоту не слід розглядати як прагнення США до зіткнення з РФ. “Ми не прагнемо воювати, але кращий спосіб уникнути бою – це мати найпотужніші, боєздатні і конкурентоспроможні військово-морські сили. Реалії вимагають підтримки великомасштабних океанських маневрених бойових дій в регіоні Атлантичного океану”, – наголосив він.
“Після падіння Берлінської стіни США скоротили розміри Атлантичного флоту, вважаючи, що РФ не є такою загрозою, яку представляв собою СРСР. Але потім до влади прийшов Володимир Путін, який модернізував російський флот, особливо підводні сили, і геополітична ситуація змінилася”, – підсумовує агентство Bloomberg.
Із 11 до 15 вересня цього року у РФ пройдуть найбільші з часів СРСР військові навчання – “Восток-2018”. Як повідомив міністр оборони РФ Сергій Шойгу, до маневрів залучать 300 тис. військових, 36 тис. одиниць військової техніки та понад тисячу літальних апаратів. За його словами, маневри “Восток-2018” стануть найбільшими в РФ з 1981 року – тоді відбулися навчання “Запад-81” армії і флоту СРСР та країн Варшавського договору. “Уявіть собі, що одночасно в русі перебувають 36 тис. одиниць військової техніки – це танки, БТР, БМП, і все це, природно, перевіряється в умовах максимально наближених до бойових”, – зазначив Сергій Шойгу.
Маневри пройдуть на майже всіх полігонах Центрального і Східного військових округів РФ. У них також братимуть участь повітряно-десантні війська, Тихоокеанський і Північний флот РФ та підрозділи Китайської та Монгольської народних республік.