Учора, 17 січня, президент Грузії Георгій Маргвелашвілі категорично заявив, що не планує помилувати свого попередника Михеїла Саакашвілі, заочно засудженого судом у Тбілісі до трьох років ув’язнення. “За якою логікою я повинен його помилувати? Помилування – це не виправлення судової помилки, це акт жалості. Стоячи перед такою реальністю, чи можу я проявити емоції щодо Саакашвілі”, – цитує слова глави держави телекомпанія “Руставі 2”.
Нагадаємо, що 5 січня суд у Тбілісі визнав Михеїла Саакашвілі винним у зловживанні службовими повноваженнями на посаді глави держави і заочно засудив до трьох років тюрми. Йдеться про незаконне помилування співробітників поліції, засуджених у справі про вбивство співробітника “Об’єднаного грузинського банку” Сандро Гиргвліані.
Суть справи така. В січні 2006 року 28-річний банкір Сандро Гиргвліані завітав до кафе “Шарден-бар” у центрі Тбілісі. В той момент там гуляли керівник Департаменту конституційної безпеки МВС Грузії, його заступник та ще двоє високопоставлених поліцейських. В їхній компанії була і знайома Сандро Гиргвліані – Тамара Майсурадзе. В якийсь момент через красуню між двома гарячими кавказькими чоловіками – банкіром Гиргвліані та начальником Служби громадських зв’язків МВС Грузії Гурамом Донадзе – сталася сварка. У той же день тіло банкіра було виявлено в передмісті Тбілісі з ознаками насильницької смерті.
Справа набула широкого суспільного резонансу, тож слідство було доведене до кінця. Виявилося, що відразу після сварки в “Шарден-барі” за наказом одного з її учасників – керівника Департаменту конституційної безпеки МВС Грузії – четверо його підлеглих викрали Сандро Гиргвліані й відвезли в ліс, де почали його катувати. Проте у вбивстві вони так і не зізналися, пояснивши, що банкіру нібито вдалося втекти, після чого він “заблукав і впав в ущелину з 20-метрової висоти”.
Усі четверо були засуджені на терміни від семи до восьми років. Але вже менше ніж через три роки вони потрапили під умовно-дострокове звільнення, після того, як рішенням тодішнього президента Михеїла Саакашвілі їм вдвічі скоротили термін покарання. Сім’я Гиргвліані, дізнавшись про це, подала позов до Європейського суду з прав людини, який у 2011 році зобов’язав уряд Грузії виплатити родині компенсацію розміром 50 тисяч євро.
Після зміни влади в Грузії в 2012 році, до відповідальності притягнули екс-главу МВС Вано Мерабішвілі та низку інших високопоставлених осіб. Колишнього міністра, зокрема, засудили до трьох років в’язниці. Незабаром обвинувачення за статтею “зловживання службовими повноваженнями” було пред’явлено і Михеїлу Саакашвілі. Було встановлено, що останній на прохання міністра МВС в обхід Комісії з помилування “створив правовий важіль для умовно-дострокового звільнення засуджених”.
Зазначимо, що Михеїл Саакашвілі проходить в Грузії й за іншими кримінальними справами: про розтрату державних коштів на особисті потреби, про перевищення службових повноважень у справі про силовий розгін демонстрації 7 листопада 2007 року, про побиття депутата парламенту Валерія Гелашвілі.
Проте зараз, можливо, екс-президент Грузії та колишній губернатор Одеської області більше переймається іншою кримінальною справою, фігурантом якої він став уже в Україні.
Нагадаємо, що генпрокурор Юрій Луценко заявив, що Северіон Дангадзе, довірена особа Саакашвілі, нібито отримав від утікача-олігарха часів Януковича Сергія Курченка, котрий переховується від правосуддя у Москві, майже 500 тис. доларів на протестні акції в Україні. Робилося це, за словами Юрія Луценка, з метою “сприяти зупиненню карного переслідування членів злочинної банди Януковича-Курченка та допомогти відновити контроль над активами, які вони придбали свого часу в Україні у кримінальний спосіб”.
Зараз розслідування цієї справи триває. В Україні Михеїлу Саакашвілі може загрожувати до 10 років ув’язнення за статтею “Фінансування дій, вчинених з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади”.