Субмарина “Великий Новгород”, яка входить до складу ЧФ РФ, здійснила пуски крилатих ракет “Калібр” по об’єктах у сирійській провінції Ідліб. Як повідомили в міністерстві оборони Росії, під удар потрапили опорні пункти, бронетехніка та склади боєприпасів угруповання “Джабхат ан-Нусра”, яке бореться за повалення проросійського режиму президента Башара Асада.
Про те, що Москва розмістила в Криму крилаті ракети “Калібр”, дальність польоту яких становить понад 2 тис. км і які можуть бути використані у воєнній операції на території Сирії, Міністерство з питань тимчасово окупованих територій України повідомило ще в серпні цього року.
“Російська Федерація створила на території Криму мілітаризовану зону, недоступну для міжнародного нагляду. На територію півострова доставили сучасні зброю і військову техніку”, – заявило українське відомство.
За даними Києва, до складу Чорноморського флоту РФ ввійшли два новітні ракетні корвети – “Зеленый Дол” і “Серпухов”, озброєні ракетами “Калібр-НК”, здатними вражати цілі у Сирії. Нагадаємо, що раніше Росія здійснювала ракетні удари або з кораблів, які перебували в акваторії Середземного моря, або силами Каспійської військової флотилії. Останній варіант був обумовлений тим, що Іран (союзник Асада і Росії) надав дозвіл на переліт російських ракет через свій повітряний простір.
Після різкої зміни політики президента Туреччини Реджепа Таїпа Ердогана, який після невдалої торішньої спроби перевороту посварився зі Сполученими Штатами, оголосивши себе союзником Кремля, такий дозвіл росіяни отримали і від Анкари. Тож тепер вони можуть спокійно запускати ракети з Криму (або акваторії Чорного моря), які раніше могли бути збиті турецькою протиповітряною обороною.
У Києві вважають, що Росія навмисно користується шпариною в Договорі про ліквідацію ракет середньої та малої дальності, укладеного ще 30 років тому. Документ передбачає знищення і, головне, заборону появи нових балістичних та крилатих ракет наземного базування середньої (від 1000 до 5500 км) і малої (від 500 до 1000 км) дальності. А оскільки ракети “Калібр” розміщені на військових кораблях, то ці обмеження їх не стосуються, і Росія може спокійнісінько націлитися на будь-якого “ймовірного противника”.
У Європі вже визначили, що тут може йтися не лише про сирійську опозицію, адже дислоковані в Криму “Калібри” здатні завдати удару й по цілях у країнах НАТО.
“В анексованому Росією Криму розміщені ракети “Калібр” дальністю понад дві тисячі кілометрів. Вони легко можуть завдати удару по Празі або Берліну. Ці ракети, які можуть бути оснащені ядерними боєголовками, також розміщені в Калінінграді. До Європи повертається найгірший нічний кошмар часів холодної війни?”, пише чеський інтернет-ресурс
Tiscali.cz.
Натомість в сучасній Росії відхрещуються від будь-яких аналогій із холодною війною. “Ракети “Калібр” не є стратегічною зброєю. Вони не використовуються для залякування Сполучених Штатів. Якщо між Росією і США або НАТО почнеться війна, то ракети “Калібр” будуть непотрібні, оскільки в такому конфлікті треба буде застосовувати міжконтинентальні балістичні ракети”, – заявив заступник директора російського Інституту країн СНД Володимир Євсєєв. Військовий експерт також стверджує, що в російської армії не так багато “Калібрів”, щоби гідно протистояти Північноатлантичному альянсу. Зі слів Євсєєва, у Сполучених Штатів набагато більше крилатих ракет “Томагавк”, які, навпаки, можуть загрожувати безпеці Росії та її інтересам.
Ще торік восени Майкл Феллон, міністр оборони Великої Британії, заявляв, що Лондон “стурбований нарощуванням військової потужності в Криму і мілітаризацією Чорноморського регіону загалом”. Крим став найближчою контрольованою РФ територією до члена НАТО Румунії, де США минулого року ввели в дію черговий об’єкт свого глобального протиракетного щита.