Про це йдеться в розслідуванні Центру дослідження корупції та організованої злочинності (OCCRP) і Балканського об’єднання журналістів-розслідувачів (BIRN).
“Пентагон найняв цілу армію підрядників і субпідрядників – від багатих військово-промислових корпорацій до фірм, які мають зв’язки з оргзлочинністю. За їх допомоги він відправив сирійським повстанцям, які вже давно воюють з “Ісламською державою”, зброю та боєприпаси радянського зразка на суму, що сягає 2,2 мільярда доларів”, – стверджується в розслідуванні.
Як з’ясували журналісти, балканські та східноєвропейські виробники зброї, які і так працюють на повну для сирійської війни, не здатні задовольнити цей попит. Тож міністерство оборони США звернулося до інших постачальників з Казахстану, Грузії та України, знизивши при цьому вимоги до виробничих стандартів. Згідно з результатами розслідування, Пентагон закуповує зброю через два канали – Командування спеціальних операцій (SOCOM), яке керує спецопераціями у всіх видах збройних сил США, та через Picatinny Arsenal – військову науково-дослідну і виробничу організацію в штаті Нью-Джерсі.
Зброю переправляють з Європи до Туреччини, Йорданії та Кувейту як морем, так і повітрям. Відтак за допомоги літаків або вантажівок її розподіляють між союзниками США на півночі та півдні Сирії.
За даними тисяч документів про закупівлі, які проаналізували журналісти BIRN і OCCRP, до травня 2017 року (за пізніші періоди даних немає) SOCOM було придбано в Афганістані, Болгарії, Боснії та Герцеговині, Чехії, Казахстані, Польщі, Румунії, Сербії та в Україні зброї і боєприпасів на загальну суму 238,5 мільйона доларів. Загалом, за підрахунками дослідників, на своїх сирійських союзників Пентагон має намір витратити 2,2 мільярда доларів.