Державний департамент США позитивно відповів на запит уряду Румунії про продаж зенітно-ракетних комплексів протиповітряної оборони Patriot. Бухарест заявив, що має намір створити інтегровану систему протиповітряної оборони, яка, крім систем Patriot, також буде включати винищувачі F-16. Вартість угоди з американськими збройними компаніями Raytheon та Lockheed Martin складе приблизно 4 млрд доларів.
Новина прогнозовано викликала істерику в Кремлі. Москва досі за звичкою вважає Румунію зоною свого впливу, мало переймаючись тим, що від 2004 року ця країна є членом НАТО. Схожа реакція з боку Росії спостерігалася в лютому цього року, коли до Румунії на військово-повітряну базу в місті Констанца разом iз військовою технікою прибули військовослужбовці сухопутних військ США. Близько 500 солдатів зі складу батальйону Fighting Eagles, які мали на озброєнні танки M1 Abrams, бойові машини піхоти M2 Bradley і самохідні гаубиці калібру 155 мм M109A6 Paladin, розмістилиися в Румунії на постійну дислокацію за програмою зобов’язань США щодо забезпечення безпеки східного флангу НАТО в рамках операції Atlantic Resolve.
Також варто нагадати, що ще від 2015 року на території Румунії була облаштована американська протиракетна база, що складається з установки Aegis Ballistic Missile Defense, потужного радару, ракет-перехоплювачів і комунікаційного обладнання. У Вашингтоні тоді пояснили, що новий елемент протиракетної оборони покликаний забезпечити захист від потенційних ракетних загроз із боку Ірану.
Однак у Москві заявили, що насправді американські протиракети загрожують насамперед її об’єктам у Криму. Відповідно, Кремль почав активну мілітаризацію окупованого півострова.
Частина програми розширення військової присутності РФ полягає в спробі відтворити радянську мережу радіолокаційних станцій на вершинах скелястих пагорбів Криму. Ці станції є ідеальною точкою для спостереження за усією акваторією Чорного моря, а також за територіями сусідніх країн-членів НАТО – Туреччини, Болгарії та Румунії. Відновлені також два аеродроми – у Новофедорівці (прибережному селищі на північ від Севастополя), де базуються винищувачі Су-30 і фронтові бомбардувальники Су-24, та в Джанкої, розташованому лише за 40 кілометрів від кордону, який відділяє Крим від материкової України.
Проте найбільше НАТО турбують плани Москви розмістити в Криму новітні ракетні комплекси С-500 “Тріумфатор”. Останні здатні вражати цілі на висотах від 185 до 200 кілометрів, що дозволяє їм збивати міжконтинентальні балістичні ракети та навіть супутники. Максимальна дальність – 600 кілометрів, комплекс може одночасно обстрілювати до 10 цілей. “Тріумфатор” озброєний протиракетами 77Н6-Н, які літають iз гіперзвуковою швидкістю від п’яти до семи кілометрів на секунду, що дозволяє їм здійснювати перехоплення надзвукових крилатих ракет противника. Зрозуміло, що подібні тактико-технічні дані означають, що дислоковані в Криму С-500 здатні повністю перекрити акваторію Чорного моря та за потреби закрити небо над Балканами і Туреччиною.
Як бачимо, Чорне море поступово перетворюється на потенційну гарячу точку. Тут на максимально близькій відстані дислокуються серйозні військові угруповання двох стратегічних противників – США та РФ.
10 липня в Україні стартували міжнародні військово-морські навчання “Сі Бриз-2017”. Як повідомили у прес-службі Військово-морських сил України, маневри триватимуть до 23 липня у північно-західній частині Чорного моря, Одеській і Миколаївській областях. Тема навчань – проведення багатонаціональної морської операції з безпеки в кризовому регіоні. Планується відпрацювати низку питань, зокрема дії штабу з планування та ведення морських операцій відповідно до стандартів НАТО, дії багатонаціональних сил під час операції з безпеки в Чорному морі та інші. В навчаннях беруть участь 16 країн: Україна, США, Румунія, Туреччина, Грузія, Великобританія, Греція, Канада, Італія, Бельгія, Болгарія, Литва, Норвегія, Польща, Швеція, Франція. Загалом – близько трьох тисяч військовослужбовців.