Також пояснює, чому дуже особливим для колективу Почесного консульства став рік 2017-ий, та які, часом дуже несподівані, політичні вітри посприяли Почесному консульству Білорусі у Львові працювати по-новому.
Про головне свято держави Білорусь і про ділові стосунки країн-друзів
3 липня братній білоруський народ відзначає головне для країни свято – День незалежності Республіки Білорусь або День Республіки. Саме в цей день у 1944 році радянські війська в ході операції під кодовою назвою “Багратіон” звільнили Мінськ від німецької армії.
Три роки окупації Білорусі (1941-1944), проходження фронту, збройні сутички мали страшні наслідки. Під час війни загинуло 2 млн 200 тис. осіб – кожен четвертий житель Білорусі. Близько трьох мільйонів стали безхатьками. Рішення про святкування Дня незалежності 3 липня було прийнято в ході всенародного республіканського референдуму 1996 року.
Сьогодні Республіка Білорусь є знаною і шанованою країною в Європі й у світі. Для України Білорусь – надійний партнер і гарант миру. Згадаємо такі важливі для нас і підтримані одностайно ЄС і США “Мінські угоди-1” та “Мінські угоди-2”.
Двостороння співпраця між Україною та Білоруссю встановлені 27 грудня 1991 року. За цей час були періоди і охолодження, і потепління. Сьогодні ж, як ніколи, відносини між державами стали дуже важливими, і тому потребують особливої уваги та стратегічного планування. Від цього залежить безпека кожної з них. Тому на даному етапі відносин гарантування національної безпеки – головний пріоритет зовнішньої політики як України, так і Білорусі.
Білорусь завжди була прихильницею братніх відносин із Україною. У нас спільна багатовікова історія, дуже подібна культура. Україна для Білорусі є одним із важливіших політичних і торгово-економічних партнерів.
Договірно-правова база двосторонніх відносин (більш ніж 210 договорів) представляє широкі можливості для політичного, економічного та інших видів співробітництва. Найважливіший для наших країн Договір про дружбу і співробітництво був підписаний 17 липня 1995 року в Мінську.
Регулярним стало спілкування між Олександром Лукашенком і Петром Порошенком. У свою чергу делегації місцевих органів влади стали більш діяльно приймати участь у регіональних заходах двох країн, а також активізували укладення двосторонніх регіональних угод.
Львівська область співпрацює з Брестською і Мінською областями. У лютому 2017 року заступник міністра культури Білорусі Василь Черник відвідав Львів, де у рамках програми розвитку мистецтва Львівщини обговорив співробітництво у форумах “Музеї Білорусі” та фестивалю “Слов’янський базар” у Вітебську.
За підсумками 2016-го і початку 2017 року серед регіонів України Львівщина займає вагоме місце за обсягом товарообігу з Білоруссю. Остання, зі свого боку, експортує нафтопродукти, автобуси і дорожньо-будівельну техніку, трактори, міндобрива, кокс, бітум, метали, скло, папір, картон. Натомість Білорусь імпортує: жмих, тару з картону, соняшникову олію, екстракти, есенції, вироби для взуття, фарби типографські.
Для ЖКГ Львова і області Білорусь планує поставляти трамваї, тролейбуси, автобуси, трактори, електробуси, автонавантажувачі, ліфти і ліфтове обладнання, комунальну і дорожню техніку, а також реалізувати масштабні проекти з виробництва тепла за рахунок альтернативних джерел енергії (торф, відходи деревини тощо).
Білоруська сторона завжди на високому рівні надає необхідну допомогу для візитів у Мінськ та інші міста республіки представників бізнесу, влади і ділових кіл Львова та області.
Про політико-економічні відносини двох країн
Сьогодні для цілого світу Білорусь – це країна-миротворець. В ЗМІ багатьох країн широко висвітлюються “Мінські угоди”, завдяки яким поступово залагоджується конфлікт на Донбасі. Мас-медіа неодноразово відзначали, що відтоді, як розпочався конфлікт на сході України, Білорусь вдало впроваджувала “обережну політику”, залишаючись поза конфліктом і, головне, вдало зміцнюючи власну національну безпеку, включно з безпекою своїх кордонів.
Білорусь у політиці сьогодні притримується багатовекторності й зацікавлена в гарних стосунках з Україною. Перш за все, з економічних міркувань. Україна – вигідний ринок збуту білоруських нафтопродуктів, виробів харчової, автомобільної і тракторної промисловості…
Про відносини Білорусі з Китаєм
14-15 травня цього року в Пекіні проходив саміт під назвою “Один пояс – один шлях”. Його мета – створення автомобільних і залізничних доріг, морських шляхів та трубопроводів через Європу та Азію для об’єднання приблизно 65 держав з Китаєм. Зі свого боку Китай пообіцяв надати 124 млрд доларів на втілення в життя величезного амбіційного інфраструктурного проекту “Шовковий шлях” – для створення декількох транспортних торгівельних коридорів задля прямого постачання товарів зі Сходу на Захід у Європу.
Посол Китаю в Україні у минулому місяці заявив, що без України втілити у життя проект “Шовковий шлях” неможливо. Адже саме Україна стала однією з перших серед більше ніж 60 країн, які приєдналися до “Проекту століття”.
Уже із 1 січня Китай запустив прямі залізничні вантажоперевезення до Британії. Подорож до Лондона займає близько 18 діб. Дешевим, але повільним морським шляхом до Лондона – близько 30 діб. Швидким авіаперевезенням – дуже дорого. Тому вже більше року здійснюються прямі вантажні перевезення залізницею між Китаєм і Іспанією. А взагалі сьогодні прямі залізничні поставки вантажів із Китаю здійснюються до 14 міст Європи. Лондон став 15-им.
Чому все це обов’язково знати і нам? Тому, що є над чим дуже серйозно замислитися. Із 2001 по 2017 рік США майже зовсім припинили свою бізнес-присутність в Україні. Із боку Заходу Україна мала в основному кредити МВФ, які сьогодні не критикують тільки діти.
Читач може запитати, а чим інвестиції кращі від кредитів? Тому, що інвестиції – це пряме надходження валюти в економіку країни через конкретне інвестування в робочі місця.
У чому важливість і необхідність дружніх відносин між Україною і Білоруссю? По-перше, президент Олександр Лукашенко засвідчив перед усім світом, що в Європі “немає ближчої для Китаю країни, ніж Білорусь. А Україна і Білорусь – народи-брати”. До того ж міжнародна політика обох країн – багатовекторна. Тому досвід Білорусі у взаємостосунках із Китаєм – дуже цінний і як ніколи на часі для України!
Сьогодні світова економіка і політика, на жаль, стали загрозливо непередбачуваними. Однак, усупереч викликам, Білорусь і Китай створили потужні, міцні й надійні міждержавні зв’язки. Вони за обмаль часу встигли реалізувати десятки інвестиційних проектів у енергетиці, будівництві, а найголовніше – створили під Мінськом індустріальний парк “Великий камінь”, який все більше і більше перетворюється на аналог всесвітньовідомої “Кремнієвої долини” у США.
У “Великому камені” вже збудовані об’єкти на площі майже 4 кв. км. Великомасштабну новобудову з Мінськом пов’язують чудові нові сучасні автобани. І хоча головний об’єкт – “інтелектуальний комплекс” – зданий в експлуатацію в червні, декілька днів тому, в ньому вже створені всі умови для ведення бізнесу.
Першими резидентами стали китайські компанії HUAWEI (входить в трійку найбільших виробників смартфонів у світі) й корпорація ZTE (один з найпотужніших виробників телекомунікаційного обладнання і мобільних приладів). Резидентів приваблює гнучка податкова політика Білорусі – гарантії звільнення від сплати податків у перші 10 років, а потім ще 10 років податки будуть знижені на 50%.
Отже, Білорусь сьогодні – це новий економічний плацдарм у серці Європи. Тому світові експерти переконані, що ця країна з кожним роком буде ставати все більш незалежною.
Як Львівщина налагоджує економічну та культурну співпрацю з Білоруссю
У січні 2006 року в Львові було відкрите Почесне консульство Республіки Білорусь, діяльність якого охоплює всю територію Львова і області. Основне завдання цієї дипломатичної установи: надання необхідної допомоги громадянам Білорусі, які знаходяться на теренах Львівщини; сприяння розвитку торговельних, економічних, культурних та наукових зв’язків між нашою областю та регіонами Білорусі.
Варто наголосити, що впродовж останніх років позитивно розвиваються двосторонні торговельно-економічні стосунки між Республікою Білорусь і Україною. Щороку збільшується товарообіг, розширюються взаємовигідні зв’язки між виробниками та споживачами їхньої продукції, активізується робота із створення спільних підприємств, чому в значній мірі сприяє співпраця держав в рамках проекту “Єврорегіон Буг”, до якого входять також два райони Львівської області (Сокальський та Жовківський).
Підприємства Львівської області активно купують у Білорусі дорожню, спеціальну і сільськогосподарську техніку, нафтопродукти, мінеральну сировину, продукти харчування. В Почесне консульство Республіки Білорусь у м. Львові досить часто звертаються представники ділових кіл Львівщини та інших областей України для надання інформації та для встановлення торговельних і інших бізнез-стосунків з підприємствами Білорусі.
Львівщина завжди сприяла вагомій економічній та культурній співпраці між нашими двома країнами. Тому 15-16 травня 2017 року нашу область з офіційним візитом відвідав Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Білорусь в Україні Ігор Сокол.
Візит розпочався із зустрічі з головою Львівської облдержадміністрації Олегом Синюткою, який, зокрема, висловив сподівання на подальшу реалізацію спільних проектів у межах програми “Польща – Білорусь – Україна”. Також сторони обговорили напрями економічної співпраці – експорту продукції в Білорусь та залучення білоруських інвестицій в економіку Львівщини.
Ігор Сокол згадав про вектори співпраці між країнами у сфері культури, зокрема, про участь колективів Львівщини у білоруських фестивалях. Олег Синютка, зі свого боку, наголосив на важливості продуктивних відносин у галузі агропромислового комплексу. Сторони обговорили можливості реалізації на території нашої області проектів з організації сервісних пунктів для обслуговування сільськогосподарської техніки білоруського виробництва. Також голова Львівської ОДА ініціював проведення промоційних турів для представників ЗМІ.
У цей же день відбулась зустріч міського голови Львова з Надзвичайним та Повноважним Послом Республіки Білорусь в Україні, на якій сторони обговорили перспективи торгово-економічних відносин, туристичний потенціал наших країн, можливості розвитку регіональних зв’язків обох країн. Також домовилися про можливість співпраці у ліфто- та машинобудуванні.
Під час теплої, дружньої бесіди Андрій Садовий сказав високоповажним білоруським гостям: “Красива у вас країна. Я згадую мій останній візит минулого року. Була дуже тепла зустріч у мерії Мінська, спілкувались з мером, нам показали ті цікаві проекти, які там реалізовують разом із Китайськими інвесторами під час будівництва парку “Великий камінь”. Говорили з представниками туристичного кластеру. І саме тут ми маємо непогану співпрацю: багато білорусів приїжджає до Львова”.
Ігор Сокол зі свого боку підкреслив: “Дуже приємно зустрітись з мером такого відомого у всьому світі міста. Я був у Львові давно: в 91-92 роках. Моя доля так склалась, що так чи інакше я 16 років провів в Україні, тут навчався. Місто ваше завжди справляло і сьогодні справляє дуже позитивне враження. Бо, незважаючи на те, що це старовинне, історичне місто, воно є доглянуте. Приємно бачити турботу містян про своє місто. Я сьогодні о 6-ій ранку вийшов з готелю, якраз місто тільки прокидалось, його прибирали. Враження таке, що кожен знає, розуміє свої обов’язки. Бачив ваші “Електрони” – це дуже гарні трамваї і тролейбуси”.
Голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин обговорив із Ігорем Соколом питання надання допомоги жителям сходу, торгово-економічних відносин з Львівщиною та транскордонної співпраці у Програмі “Польща – Україна – Білорусь”, яка повинна діяти до 2020 року. В рамках цієї програми реалізуються проекти у галузі культури, туризму, розбудови соціальної та прикордонної інфраструктури.
Зі свого боку Ігор Сокол наголосив на допомозі з боку Білорусі мирним жителям сходу України. Він повідомив, що саме зараз на його батьківщині готується перший великий вантаж допомоги, який незабаром відправлять на Донбас (вантаж доставили 12 червня цього року), та додав, що Білорусь виступає за швидше мирне врегулювання конфлікту на cході України. Також Білорусь допоможе в розвитку дорожньої інфраструктури Львівщини.
Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Білорусь Ігор Сокол взяв участь у відкритті виставки у Львівському історичному музеї, присвяченої класику білоруської літератури Янці Купалі. Він зокрема підкреслив, що літературознавці багатьох країн називають цього незабутнього генія білоруським Шевченком. І недаремно у 1928 році в автобіографії він написав: “Українську літературу я люблю… З українських поетів більше за всіх, безумовно, люблю Тараса Шевченка”. Мабуть тому до кращих творів Янка Купала належить цикл віршів про Шевченка та поема “Тарасова доля”.
“Великий поет з’являється, – наголосив Надзвичайний і Повноважний Посол під час відкриття виставки, – щоб стати голосом рідного народу і людства, речником його священних сподівань. Саме така місія випала на долю Івана Домінікійовича Луцевича, відомого людству під ім’ям Янка Купала. До нього білоруська література не мала своєї сталої традиції, основи якої тут же розтоптувалися російським самодержавством”.
Ігор Дротяк,
Почесний консул
Республіки Білорусь у Львові
Під час візиту відбулася зустріч Надзвичайного і Повноважного посла РБ Ігоря Сокола з Почесним консулом Республіки Білорусь у Львові Ігорем Дротяком та активом білоруської общини Львівської області. Під час теплої, дружньої бесіди було підкреслено, що на Львівщині за останнім переписом проживає до 12 тисяч етнічних білорусів та вихідців зі змішаних сімей.
Почесний старшина білоруської общини Сергій Куліков розповів, що Почесний консул Республіки Білорусь у Львові Ігор Дротяк всіляко надає підтримку представникам білоруської громади у Львові й області, сприяє діяльності її культурно-освітнього центру. Білоруська община має свою недільну школу, бібліотеку, різноманітні гуртки та секції, здійснюється випуск газети “Весткі з Беларусі”.