У ніч на 7 квітня з американських есмінців у Середземному морі були запущені 59 крилатих ракет “Томагавк”, які зрівняли із землею військовий аеродром Шайрат у сирійській провінції Хомс. “Це те саме летовище, з якого, як вважають Сполучені Штати, вилетіли сирійські літаки, які вдарили хімічною зброєю по місту Хан-Шейхун в Ідлібі”, – повідомив телеканал NBC News.
Нагадаємо, що у вівторок, 4 квітня, внаслідок хімічної атаки, на території підконтрольній Башару Асаду загинули кілька десятків мирних жителів. За даними Сирійського центру моніторингу з прав людини (SOHR), який знаходиться в Лондоні, кількість загиблих у результаті інциденту становила 86 осіб, серед них 30 дітей і 20 жінок. Телеканал Al Jazeera і турецьке агентство Anadolu оприлюднювали ще більші дані – понад 100 убитих і 500 постраждалих.
Як зазначає журнал Time з посиланням на джерела в оточенні Дональда Трампа, повідомлення про хімічну атаку “справило величезний емоційний вплив на президента”. Коментуючи атаку в Ідлібі, глава Сполучених Штатів різко змінив риторику щодо сирійського питання, поклавши відповідальність за загибель мирного населення на сили президента Сирії Башара Асада. Трамп заявив, що те, що сталося в Ідлібі, “перетнуло червону лінію” і відтепер остаточне вирішення сирійського конфлікту стане його обов’язком.
Президент попередив, що не потерпить проведення подібних “жахливих” атак на мирне населення, і підкреслив, що США посилять свою роль у захисті цивільного населення в Сирії, хоча раніше вважав, що Америці слід уникати втручання в сирійський конфлікт. Перед завданням ракетних ударів Дональд Трамп виступив зі зверненням до нації, заявивши про необхідність припинити “масові вбивства” в Сирії.
Нанесення ударів по Сирії свідчить про різкий розворот американської зовнішньої політики, зазначає видання Politico: “Протягом лише одного тижня Трамп і його команда зробили різкий пірует від заяв, що сирійський диктатор може залишатися при владі, до нанесення ударів по ньому, можливо, втягуючи Сполучені Штати в новий воєнний конфлікт, масштаб і цілі якого наразі незрозумілі”, – зазначає видання.
На думку американських засобів масової інформації, ракетний удар по аеродрому Шайрат може істотно змінити розклад сил у цій країні й надихнути різні опозиційні угруповання, які борються як з ісламістами, так і проти режиму Башара Асада. Національна коаліція сирійської опозиції вже заявила, що сподівається на продовження ударів США для того, щоб “зупинити застосування забороненої зброї з боку влади Сирії”, повідомляє агентство Reuters.
Показовою є вкрай нервова реакція Володимира Путіна. Президент Росії заявив, що вважає удари США по Сирії агресією проти суверенної держави. Глава комітету Ради Федерації з міжнародних справ Костянтин Косачев чітко пояснив подібну нервовість свого шефа: “Боюся, що з такими підходами бажана російсько-американська антитерористична коаліція в Сирії, про яку так багато говорилося після приходу Трампа до влади, померла, так і не встигнувши народитися”.
У Москві заявили, що виходять із Меморандуму про запобігання інцидентів і забезпеченні безпеки польотів авіації в ході операції в Сирії між військовими США та Росії, який був укладений в жовтні 2015 року. Це означає, що тепер будь-якої миті в сирійському небі може розгорітися бій між російськими та американськими льотчиками. Також не варто забувати, що об’єкти на території Сирії регулярно бомбардує й ізраїльська авіація. Тож варіант локального збройного конфлікту між наддержавами виглядає дуже вірогідним.
Звертає на себе увагу й повна неефективність російських комплексів протиповітряної оборони С-400 і С-300, розгорнутих у Латакії для захисту авіабази Хмеймім. Донедавна росіяни страшенно хизувалися тим, що “на 100 відсотків” перекрили сирійський повітряний простір. Однак, усі запущені з американських есмінців 59 “Томагавків” досягнули цілі. Явно запізнілим виглядає рішення Росії скерувати до узбережжя Сирії фрегат Чорноморського флоту “Адмірал Григорович”. Тож Путін зазнав дошкульного зовнішньополітичного удару від Дональда Трампа, перемозі на виборах якого так радів.