Заснований у 1080 році для захисту та медичного забезпечення прочан на Святій землі орден госпітальєрів Святого Івана, Родосу і Мальти був у 1113 році визнаний суверенним і здобув право вільно обирати керівництво без втручання світської та церковної влади.
Відтоді великих магістрів обирали пожиттєво. Фра Метью Фестінг став винятком за всю історію ордену. “Папа попросив його піти у відставку, і він погодився”, – подає Reuters коментар прес-служби Мальтійського ордену щодо відставки великого магістра.
Метью Фестінг і Ватикан були втягнуті у публічний конфлікт в грудні минулого року після того, як один із найкращих лицарів ордену, великий канцлер Альбрехт Фрайгерр фон Боуследже був відправлений у відставку через те, що допустив роздачу презервативів у рамках доброчинного проекту для бідняків у Бірмі. Як нагадує Reuters, церковне вчення забороняє штучну контрацепцію.
Фон Боуследже звернувся до Папи Франциска, і той призначив комісію з п’яти членів, щоби вивчити ситуацію, однак Фестінг не визнав легітимність цієї комісії. Крім того, фра Метью Фестінг заявив про конфлікт інтересів, вказавши на те, що троє із п’яти членів комісії так само, як і колишній великий канцлер, пов’язані з благодійним фондом, що базується у Женеві, і причетні до розподілу траншу в розмірі 118 мільйонів доларів.
Варто зазначити, що Мальтійський орден налічує по всьому світу 13,5 тисячі лицарів, 25 тисяч співробітників і близько 80 тисяч волонтерів та позиціонує себе як суверенна держава. Його володіння в Римі і на Мальті мають статус екстериторіальності. Мальтійський орден видає власні паспорти і підтримує дипломатичні відносини з більш ніж ста державами та наділений статусом постійного спостерігача при ООН.