За три місяці поточного року малолітні мешканці Львова вчинили 26 злочинів
У Львові зросла злочинність серед неповнолітніх, про що зазначають у міліції та прокуратурі. Про це "Пошті" повідомив заступник начальника управління міліції м. Львова Сергій Маруняк. Неповнолітні переважно "спеціалізуються" на крадіжках та хуліганстві. Буває, що вчиняють грабежі та розбої, а це вже важкі злочини. Малолітні правопорушники особливо охочі до чужих мобільних телефонів. Непоодинокі випадки у Львові, коли самі ж дорослі й, що найгірше, колишні засуджені, залучають дітваків до вчинення злочину.
За словами С. Маруняка, торік та за початок 2009-го у місті Лева до кримінальної відповідальності притягнули 113 малолітніх. Зокрема, серед них 27 є учнями шкіл, 29 - учнями професійних училищ, 37 - із соціально проблемних родин. За цей період до адміністративної відповідальності по лінії неповнолітніх у місті притягнули 240 осіб, а до кримінальної відповідальності - 76, які залучали до злочинів дітей.
Однією з найсерйозніших причин злочинності серед неповнолітніх заступник начальника міліції Львова вважає відсутність батьків, які поїхали за кордон на заробітки. Саме діти трудових мігрантів й потрапляють до кримінального списку.
- Батьки залишають дітей на дідусів та бабусь, і, відповідно, вони позбавлені належного догляду. Тому діти роблять, що їм заманеться, зокрема й злочини. На другому місці, за негативним впливом, є відвідування неповнолітніми комп'ютерних клубів, де їх цікавлять інтернет-ігри та фільми, які, зазвичай, пропагують насилля та агресію, - акцентує С. Маруняк.
У ці віртуальні ігри грають вони й удома, але батьки, які бачать, чим захоплюються їх чада, чомусь не звертають на це жодної уваги. Мовляв, удома, а не на вулиці, і то вже добре. А дарма! Звісно, негативно позначається на поведінці сучасних юних львів'ян телебачення та тотальна зайнятість батьків.
Правоохоронець каже, що міліція не сидить склавши руки. Зокрема, постійними стали спільні профілактичні рейди у школи за участі міліціонерів-кримінальників у справах дітей та дільничних інспекторів. Чиновники ж наголошують, що зменшити злочинність можна завдяки власне спільній роботі міліціонерів, соціальних служб та громадських організацій.
Прокурор Львова Андрій Палюх повідомив "Пошту", що станом на 31 березня на обліку кримінальної міліції перебуває 214 неповнолітніх, 141 з них є школярем, 42 - студентами ПТУ, а також 25 осіб, що ніде не навчаються. Цього четверга, 2 квітня, міський прокурор провів загальноміську нараду керівників навчальних закладів. Пан Палюх особисто ініціював таку зустріч через ріст злочинності серед неповнолітніх. Ба більше, у Сихівському районі Львова один неповнолітній вже встиг скоїти аж сім (!) злочинів.
Прокурор певен: більшості скоєних правопорушень можна було запобігти. Під час розмови з "Поштою" співрозмовник назвав недостатньою роботу кримінальної міліції у справах неповнолітніх та служби у справах дітей щодо профілактики злочинності.
- Є упущення, і їх треба якнайшвидше виправляти. Потрібна ефективна робота, - наголошує А. Палюх. Принагідно він акцентує на потребі тіснішої взаємодії правоохоронних органів та шкіл щодо профілактики правопорушень серед дітей.
Рецепт зменшення злочинності серед малолітніх від прокурора: по-перше, дітей обов'язково треба чимось зацікавити, наприклад, спортом, різними гуртками та секціями, аби вони не вешталися на вулицях; по-друге, батьки мають пильніше догладати за своїми чадами, достеменно знати, чим вони займаються у вільний від навчання час, більше часу приділяти їх вихованню. Співрозмовник додає, що нині не бракує матусь та татусів, які несумлінно виконують свої батьківські обов'язки.
Суб'єктивний погляд |
Лілія Саляк, |
Головна причина злочинності - соціальна занедбаність неповнолітніх. Дорослі кидають дітей напризволяще. На жаль, така злочинність притаманна не лише дітям із проблемних чи неповних родин, але й із цілком благополучних сімей, де дітвора усім забезпечена і нічого не потребує. До правопорушень схильні гіперактивні діти, а також обділені турботою батьків. Себто, мають дефіцит уваги. Йдеться про дітей, батьки яких подалися на заробітки або ж постійно зайняті роботою тут, на місці. Як наслідок - бездоглядність, тоді як виховна роль родини була, є й буде найголовнішою! Коли ще несформована особистість, поганий вплив мають вулиця та негативні компанії. Зле на ситуацію впливають й кризові умови проживання, жебрацтво, низький рівень культури, втрата суспільних цінностей, а також зростання алкоголізації, наркоманії та статевої розпусти. Серед причин неповнолітньої злочинності є й жорстке поводження у родині, зокрема, фізичне та психічне насилля. Нині зауважуємо втрату зацікавленості дітей до знань та праці. Негативною є роль телебачення та Інтернету, дається взнаки відсутність цензури. Зараз також є багато жорстоких мультиків, які вчать щось вкрасти, обхитрувати, побити чи навіть убити заради досягнення мети. І що найгірше - їх герої залишаються безкарними! Отож, потрібно слідкувати та цікавитися, що саме дивляться ваші діти. Краще щось самому запропонувати переглянути. Також є недостатнє заохочення дітей до гуртків. Батьки мають зацікавити та повести їх у гуртки. З іншого боку, на жаль, нині є високою ціна за гуртки та клуби, тому багато родин не можуть собі це дозволити. Повинна бути тісна взаємодії сім'ї, школи та громадськості. Не варто забувати про виховну роботу з дітьми та батьками. Особливо, де є жорстокість у родині і там, де батьки ухиляються від виховання дітей. Батькам та педагогам варто проводити профілактичні бесіди, скажімо, розповідати, як живуть діти у колоніях та показувати фото та фільми звідтіля. Також варто не забувати контролювати свої чада, скажімо, з ким дитина спілкується надворі. Врешті-решт, бути другом для свого сина чи доньки! |