Зазвичай, сільським головам підробка земельних документів сходить з рук, бо покаранням є... умовний термін
Щороку в Україні, зокрема і на Львівщині, збільшується кількість злочинів у сфері земельних відносин. Так, з початку року правоохоронці області вже виявили 32 таких злочини. Серед них задокументовано 25 посадових злочинів, де фігурантами у кримінальних справах є голови сільських, селищних та міських рад, які вдаються до підробки документів. Про це "Пошту" повідомив заступник начальника управління державної служби боротьби з економічними злочинами ГУ МВСУ у Львівській області Петро Полевой. Окрім цього, є шість фактів хабарництва (для порівняння: за весь 2008-й міліціонери виявили вісім хабарників) та три злочини стосовно самовільного захоплення земельних ділянок. Як наслідок - зловживання завдали збитків на суму майже 3 млн грн (із них уже вдалося відшкодувати понад 2 млн грн), а також було незаконно надано сім гектарів земель.
Начальник управління державної служби боротьби з економічними злочинами ГУ МВСУ у Львівській області Василь Телиця зазначає, що найчастіше такі злочини є там, де дорога земля, - у передмісті Львова, а також у рекреаційних зонах - Славському, Сколе, Східниці та Трускавці. Львівською землею цікавляться ті, хто має гроші. Як кажуть міліціянти, ціна питання (себто хабар) залежить від площі ділянки, її розташування та яке згодом буде її призначення - під будівництво чи для аграрного сектору.
В одній із порушених кримінальних справ фігурує Головне управління земельних ресурсів області. Зокрема, було викрито посадовця, який вимагав та отримав 33,5 тис. грн хабара від директора приватного підприємства за сприяння йому в отриманні позитивного висновку експертизи для розміщення споруд підприємства. Справу розслідує прокуратура, і найближчим часом її скерують до суду.
А ось голова однієї з міськрад Мостиського району вимагав та отримав хабара у розмірі 6 тис. грн за видачу рішення про надання дозволу для тимчасового розміщення споруди та складування будівельних матеріалів на земельній ділянці площею 0,10 га.
Зловживають у сфері земельних відносин все ті ж голови сільрад, застосовуючи різноманітні схеми. Наприклад, у Дрогобицькому районі голови сільських рад підробляли завідомо неправдиві рішення сесій про безоплатну передачу у приватну власність земельних ділянок. Порушено шість таких кримінальних справ. Ще одна з поширених на Львівщині схем: свого часу голови сільрад понабирали та оформили земельні ділянки на своїх родичів чи знайомих, а тепер скеровують потенційних покупців до них. Ось так розкрадають земельку. Є також варіанти, що включають у склад фермерського господарства осіб й виділяють їм земельну ділянку, натомість останні ніколи там не були прописані й не мешкали. Такі випадки мали місце у Пустомитівському та Сокальському районах.
Тим часом за фіктивні рішення сесій ще жодного сільського голову не було засуджено до реального позбавлення волі.
Зазвичай за таку підробку гуманні суди їх карають штрафами, максимум - умовним терміном.