У перший же день після звільнення Андрія Федоренка з посади директора ЛКП "Львівелектротранс" прокуратура області порушила кримінальну справу за фактом привласнення службовими особами цього підприємства бюджетних коштів в особливо великих розмірах
ЛКП "Львівелектротранс" залишилося без директора. Андрій Федоренко, який очолював це підприємство трохи більше як рік, пішов із посади з власної волі. Його заяву на звільнення підписали в останні дні березня. Це була не перша заява на звільнення, яку написав до Ратуші Андрій Федоренко. За його словами, вже кілька місяців поспіль він намагався полишити посаду керівника підприємства, проте його бажання ігнорували.
"Є багато як об'єктивних, так і суб'єктивних чинників. На мене не чинився ніякий тиск. Я й не планував довго перебувати на цій посаді, я не мав наміру продовжувати контракт, але планував, що 22 грудня (термін контракту) буду вільний. Однак тоді формувався бюджет, а пізніше були інші чинники, тому так затягнулося", - пояснив Андрій Федоренко у день звільнення. "Я хотів змінити систему фінансування підприємства, що наразі є основним джерелом його проблем. Адже фінансування "Львівелектротрансу" великою мірою залежить від державних субсидій на оплату за проїзд пільговиків, а держава не повертає цих коштів у повному обсязі, і змінити це наразі немає можливості", - сказав Андрій Федоренко "Пошті".
За його словами, коштів на рахунках підприємства вистачить лише на виплату авансу за лютий, тож невдовзі воно може просто зупинитися. "Така ситуація є по всій Україні, тому цілком можливо, що у країні скоро почнуться загальнодержавні акції протесту і зупиниться весь електротранспорт", - напророкував пан Федоренко.
Рік Андрія Федоренка на посаді директора ЛКП "Львівелектротранс" оцінюють по-різному. З одного боку, зроблено чимало кроків щодо модернізації підприємства. Окрім технічних новацій, за минулий рік була спроба оптимізувати також видатки "Львівелектротрансу" за допомогою повернення компостерів і зменшення кількості кондукторів, що мало стати першим кроком до запровадження електронного проїзного квитка. Також оновлено рухомий склад підприємства, закуплено трамваї та тролейбуси. З іншого боку, органи контролю твердять про факти зловживань на підприємстві. Найгучнішою стала справа закупівлі вживаних німецьких трамваїв. За інформацією, яку поширило КРУ у Львівській області, це комунальне підприємство уклало угоди на поставку вживаних німецьких трамваїв із двома українськими фірмами. "Внаслідок такого посередництва вартість придбаних трамваїв зросла на 4,4 млн грн", - йдеться у повідомленні КРУ. Та, як уточнив "Пошті" Ігор Гринько, начальник відділу контролю у сфері послуг КРУ у Львівській області, різниця у 4,4 млн грн не враховує ПДВ, вартості розмитнення товару, доставки, завантаження-розвантаження та інших виробничих витрат. Окрім того, обійтися без послуг посередників у цій справі, згідно із українським законодавством, підприємство не мало права. Цікаво, що ЛКП "Львівелектротранс" також скерувало до начальника КРУ у Львівській області листа, в якому вимагає офіційного спростування інформації, поданої прес-службою КРУ 5 березня 2009 року.
Тим часом у перший же день після звільнення пана Федоренка, прес-служба прокуратури Львівської області повідомила, що 1 квітня 2009 року прокуратура порушила кримінальну справу за фактом привласнення бюджетних коштів в особливо великих розмірах службовими особами ЛКП "Львівелектротранс" та ТзОВ "С", вчиненого за попередньою змовою з невстановленими особами, за ознаками злочину, передбаченого ст. 191 ч. 5 Кримінального кодексу України. Йдеться про закупівлю тих таки славнозвісних 22-х вживаних трамваїв.
"Як з'ясувалось під час перевір-ки, протягом 2007 - 2008 років з міського бюджету м. Львова ЛКП "Львівелектротранс" отримало 10 550 тис. грн на закупівлю рухомого складу - трамваїв. Функції замовника закупівель надано зазначеному підприємству. Ціною реалізації трамвайних вагонів для потреб ЛКП "Львівелектротранс" стала сума 440 000 грн за одиницю. Проте, згідно з оцінкою орієнтовної вартості вказаних трамвайних вагонів, проведеною спеціалістами Львівської торгово-промислової палати, вартість одного трамвайного вагона, закупленого в іноземної компанії, становить 140 000 грн за одиницю.
Таким чином, з урахуванням витрат імпортера, службовими особами ЛКП "Львівелектротранс", ТзОВ "С" та іншими невстановленими особами незаконно одержано бюджетних коштів на загальну суму близько 2 млн грн", - йдеться у повідомленні прес-служби прокуратури.
Пан Федоренко про порушення кримінальної справи дізнався від журналіста "Пошти", тож наразі коментувати відмовився. Лише висловив здивування з приводу того, що правоохоронці повідомили про порушення справи ЗМІ, забувши про нього. "КРУ нарахувало зловживань на 4,5 млн, прокуратура - вже на 2 млн грн. Що ж, добре хоч ставки зменшуються", - пожартував пан Федоренко.
Наразі обов'язки директора ЛКП "Львівелектротранс" виконує Володимир Карпа, який від 1985 року обіймав посаду начальника тролейбусного депо. Чи матиме пан Федоренко і надалі стосунок до топ-менеджменту міста, наразі не відомо.
За словами Миколи Шкургана, начальника управління транспорту та зв'язку ЛМР, пан Федоренко і надалі допомагатиме підприємству з оформленням кредиту ЄБРР на суму 46 млн євро, попередню угоду про який нещодавно було підписано. За інформацією "Пошти", пан Федоренко може стати радником міського голови з питань транспорту.