Штраф на 485 мільйони євро

Єврокомісія покарала три банки за картельну змову

У прес-релізі Єврокомісії вказується, що оштрафовані банки – Credit Agricole, HSBC та JPMorgan Chase – не пішли на угоду з ЄК у справі про картельну змову щодо ставок по процентниx деривативаx, на відміну від Barclays, Deutsche Bank, RBS і Societe Generale, з якими Єврокомісія досягла згоди у 2013-oму році. В ЄК наголошують, що саме з 2013 року розслідування триває у рамках стандартної процедури розслідування картельної змови.
У результаті розслідування на Crеdit Agricole за порушення правила конкуренції накладено штраф у розмірі 114 654 000 євро, на HSBC – 33 606 000 євро, JPMorgan Chase оштрафований на 337 196 000 євро.
“Сьогоднішнє рішення знаменує закінчення розслідування першого з картелів у секторі фінансових послуг”, – йдеться у повідомленні Єврокомісії. “Чистота і конкурентоспроможність фінансового сектора має важливе значення для інвестицій і зростання. Банки повинні дотримуватися правила конкуренції Євросоюзу, як і будь-які інші компанії, що працюють на спільному ринку”, – відзначила єврокомісар Маргрете Вестагер.
Варто відзначити, що процентні деривативи – це фінансові продукти, такі як форвардні угоди, процентні свопи та відсоткові опціони, які використовуються компаніями для управління ризиком зміни процентної ставки або для спекуляцій. Їх вартість залежить від рівня процентної ставки EURIBOR (Європейська міжбанківська ставка пропозиції). Ставка EURIBOR  повинна відображати вартість міжбанківських кредитів y євро і базується на окремих значеннях, представлених групою банків для розрахунку регулятору.
Слідство встановило, що  картель із семи банків діяв у період iз вересня 2005 по травень 2008 року. Його діяльність охопила всю єврозону. Трейдери банків домовлялися про розмір процентних ставок, розповідаючи один одному свої бажані або передбачувані ставки EURIBOR і шляхом обміну конфіденційною інформацією щодо їх торгової позиції або позиції на ринку, або стратегії ціноутворення.
Таким чином, представники банків спотворювали процес формування процентних ставок по деривативаx.
“Це означає, що сім банків вступили в змову, а не конкурували один з одним на ринку європейських деривативів. Цей ринок дуже важливий не тільки для банків, але і для багатьох компаній на єдиному ринку, які використовують деривативи як похідні інструменти для хеджування фінансових ризиків”, – наголошує Єврокомісія. Відтак кожен, хто постраждав від таких дій банків, може подати до суду в державах-членах ЄС та вимагати від банків відшкодування збитків.

Найбільші банківські штрафи в історії

16,7 млрд доларів – на таку суму була укладена угода в серпні 2014 року між Міністерством юстиції США та фінансовою корпорацією Bank of America. Причина – шахрайство з цінними паперами, в основі яких лежали неякісні іпотечні кредити, перед глобальною фінансовою кризою 2008 року. Сума штрафу перевищила увесь річний дохід Bank of America за попередній рік. 10 млрд Bank of America мав передати безпосередньо Мін’юсту, а на решту суми – надати громадянам США різні фінансові пільги для придбання житла в іпотеку. Угода поставила крапку в судовому розгляді за позовом кількох федеральних агентств і шести штатів. 
13 млрд доларів – зобов’язався в 2013 році виплатити уряду та постраждалим інвесторам найбільший у США та другий у світі банк JPMorgan Chase. Причина аналогічна – фінустанову звинуватили у приховуванні від клієнтів ступеня ризику при продажах цінних паперів, зокрема, і при наданні іпотечних кредитів. 
7 млрд доларів – погодився виплатити владі США влітку 2014 року банк Citigroup за припинення розслідування щодо неякісних іпотечних цінних паперів.
2,46 млрд доларів – восени 2013 року Федеральний окружний суд штату Іллінойс зобов’язав виплатити американський підрозділ британського банку HSBC за дії у 2001-2002 роках. Йдеться про порушення іпотечної компанії Household International, яку придбав HSBC у 2002 році. Її звинуватили у приховуванні інформації про кредитний портфель і завищенні вартості акцій.
103 мільярдів доларів витратили за п’ять років (2008-2013) шість найбільших банків США лише на судові та позасудові процеси, підрахували аналітики агентства Bloomberg. Ця сума перевищує сукупний чистий дохід усіх шести банків у 2012 році і сукупні дивіденди, виплачені за попередні п’ять років. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4886 / 1.57MB / SQL:{query_count}