Путін почав зачистку уряду

У справі арештованого міністра економічного розвитку можуть з’явитися нові високопоставлені фігуранти

фото: openrussia.org
У ніч на вівторок, 15 листопада, в Росії трапилася справжнісінька сенсація – Головне слідче управління з розслідування особливо важливих справ Слідчого комітету РФ арештувало одного з міністрів – Олексія Улюкаєва. За версією слідства, міністр економічного розвитку вимагав від представника компанії “Роснефть” хабар у два мільйони доларів за видачу позитивного висновку і оцінки щодо угоди з придбання 50% державного пакета акцій компанії “Башнефть”. Порушено кримінальну справу за статтею “Одержання хабара в особливо великому розмірі”. Максимальне покарання – позбавлення волі на термін від 8 до 15 років.
На тепер уже екс-міністра одягнули електронний браслет і в найближчі два місяці він не зможе без дозволу слідчого покинути стіни своєї квартири в елітному московському житловому комплексі “Золоті ключі”. Улюкаєву заборонено приймати гостей, користуватися телефоном та інтернетом, давати інтерв’ю. У разі порушення цих обмежень колишній урядовець може змінити затишні апартаменти на камеру СІЗО. 
Несподіваний арешт урядовця багато російських експертів пов’язують з прихованою боротьбою в оточенні Путіна. З одного боку виступають так звані “яструби”, тобто, представники силового блоку (в основному, вихідці з колишнього КДБ), з іншого – команда прем’єр-міністра Дмитра Медведєва (який у 2008-2012 роках був президентом Росії). Очевидно, що арешт міністра економічного розвитку є дошкульним ударом по позиціях “прем’єрських”. Тим більше, що “яструби”, судячи з усього, приготували Медведєву ще багато неприємних сюрпризів. Низка російських мас-медіа стверджує, що вже цілий рік співробітники Федеральної служби безпеки РФ збирали оперативну інформацію не тільки на Олексія Улюкаєва, але також на віце-прем’єра Аркадія Дворковича, помічника президента Андрія Білоусова та помічника першого віце-прем’єра Марину Романову. Джерело агентства РІА “Новини” в правоохоронних органах заявило, що найближчим часом в кримінальній справі можуть з’явитися ще до семи високопоставлених чиновників.
Зрештою, “яструби” пішли в наступ ще восени цього року. Тоді, нагадаємо, стало відомо про наміри створити в Росії міністерство державної безпеки. Як виявилося, в Кремлі задумали масштабну реформу силових і правоохоронних структур, що передбачає створення потужної спецслужби на зразок колишнього КДБ СРСР, яка займатиметься не тільки оперативною діяльність, але й матиме власні слідчі відділи та регулярні військові підрозділи включно з бронетехнікою та авіацією. 
Уже тоді експерти припускали, що Путіну нова надпотужна спецслужба потрібна, перш за все, щоб тримати під контролем своє власне оточення. Він сам свідомо виплекав покоління “бізнесменів” з крокодилячою хваткою, які очолювали нібито державні супермонополії, що помпали за кордон газ і нафту за колись величезними цінами. Тепер ціни впали, бюджет Росії увесь у дірках, міжнародний тиск не припиняється. Путін зрозумів, що трон під ним захитався, а збереження влади для нього – найголовніше.

Олексій Улюкаєв народився в 1956 році в родині аспіранта Московського інституту інженерів землеустрою. Його дід-татарин працював двірником. Закінчив економічний факультет Московського державного університету ім. В. Ломоносова. Доктор економічних наук. Працює в урядових структурах з моменту виникнення Російської Федерації в 1991 році. В 1991-1994 роках був радником, а потім помічником тодішнього прем’єр-міністра Єгора Гайдара. Після зміни глави кабінету на Віктора Черномирдіна Улюкаєв на якийсь час покинув уряд і перейшов на роботу до Інституту економічних проблем перехідного періоду, який очолив його колишній шеф Гайдар. Інститут відомий тим, що саме в ньому виросли багато представників так званого “ліберального блоку” в нинішньому уряді РФ.У 2000-2004 роках Олексій Улюкаєв працював заступником міністра фінансів, у 2004-2013-их – був першим заступником глави Центральний банк Росії. Від 2013-го – міністр економічного розвитку. За всі роки роботи Олексія Улюкаєва в урядових структурах його прізвище ніколи не згадувалося у зв’язку з корупційними або політичними скандалами.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4602 / 1.56MB / SQL:{query_count}