Білорусь – на порозі радикальних реформ

Олександр Лукашенко нарешті наважився ліквідувати в своїй країні рештки соціалізму. Експерти прогнозують падіння рівня життя і ріст безробіття

«Бацька» на власному прикладі демонструє білорусам шляхи виживання, фото: nn.by
Уряд Білорусі вирішує, що робити з неефективним виробництвом і   з десятками тисяч працівників у зв’язкy з планованим реформуванням підприємств державного сектору. Як заявив заступник міністра фінансів країни Максим Єрмолович, “білоруська   економіка нарешті скине тягар збиткових державних підприємств”. Опитані Німецькою хвилею експерти кажуть, що на білорусів чекають нелекі часи: скорочений робочий тиждень, падіння рівня доходів і зростання безробіття. 
За даними місцевкого комітету статистики, вже до кінця цього року з   білоруських підприємств було звільнено 91 тисячy осіб. За аналогічний період 2015 року роботу втратили понад 60 тисяч. У першому півріччі статус нерентабельних отримали 30 відсотків підприємств промисловості, в сільському господарстві цей показник досяг майже 40 відсотків. Працівники таких виробництв – це близько 10 відсотків із 4,5 мільйона осіб працездатного населення країни – є потенційними безробітними, адже їх звільнятимуть в першу чергу. Скорочення персоналу йде у всіх галузях, крім IT-сфери і нафтопереробки. 
У бесіді з Німецькою хвилею керівник інтернет-проекту BIPART “Ціна уряду” Володимир Ковалкін зазначив, що в зв’язку з погіршенням економічної ситуації білоруський уряд вперше за 15 років переглядає свою соціальну політику: “Якщо раніше головною турботою керівництва було забезпечення всіх роботою, то тепер, розуміючи, що це неможливо, влада приступила до розробки правових актів на підтримку безробітних”. Зокрема, планується адресна соціальна допомога – держсубсидії на оплату житлово-комунальних послуг для малозабезпечених, стипендії для професійної перепідготовки для зареєстрованих на біржі праці і підвищення допомоги з безробіття. Зараз воно в Білорусі найнижче серед країн колишнього СРСР – трохи більше 10 доларів.
За даними міністерства праці Білорусі, згідно з проектом постанови, який розглядається в уряді, виплати безробітним буде підвищено. Для звільнених у зв’язку з банкрутством підприємств воно складе 100 відсотків прожиткового мінімуму (близько 83 доларів), а для звільнених з інших причин – половину цієї суми.
Ще одне нововведення, що чекає на білорусів – оптимізація штатів. “Це захід вимушений, так підприємства намагаються поліпшити своє фінансове становище на тлі скорочення держпідтримки, тому питання про безробіття стоїть дуже гостро”, – коментує Німецькій хвилі ситуацію, що склалася, економічний оглядач інтернет-порталу probusiness.by Дмитро Іванович. Він нагадав, що постановою уряду від 31 жовтня затверджено перелік із 400 сільськогосподарських організацій, з яких 100 підлягають процедурі банкрутства, решта 300 будуть кардинально реформовані.
Хвиля звільнень докотилася і до органів держуправління. “Існує документ, відповідно до якого буде скорочено до 50 відсотків чиновників – це дзвіночок, що державний бюджет не в змозі утримувати навіть “своїх”, – говорить експерт. За його словами, звільнення накриють і промисловість. Основну ж проблему Дмитро Іванович бачить y тому, що реальним генератором нових робочих місць є лише IT-сектор, а з підприємств бюджетної сфери – лісівництво, в якому зараз розширюють штат працівників. Так що, на думку Дмитра Івановича, “шокова терапія в економіці Білорусі вже в дії, просто ще не всі зрозуміли, що нинішня криза – це надовго, на відміну від криз минулих років”. 
На словах білоруська влада робить розрахунок на приватний бізнес, який мав би допомогти скоротити безробіття і сприяти зростанню економіки. “Поки що ж приймаються лише косметичні заходи, щоб малий і середній бізнес підбадьорився. Але цього недостатньо”, – вважає Володимир Ковалкін. Серед невідкладних кроків з метою підтримки малого та середнього бізнесу аналітики назвали зниження податкового навантаження, чітко сформульоване законодавство і урізання функцій контролюючих органів. “Дайте свободу бізнесу, і він сам знайде, де і як заробити, і створить нові робочі місця”, – впевнений Дмитро Іванович. 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4593 / 1.56MB / SQL:{query_count}