У неділю президент Франції Франсуа Олланд та мер Парижа Анн Ідальго відкрили біля концертного залу Bataclan, де у ніч терактів загинуло найбільше людей – 90, меморіальну дошку з іменами загиблих. Також, як повідомляє Le Figaro, у залі було проведене символічне шоу за участю рок-музиканта Стінга, всі збори від якого передали на допомогу постраждалим. Крім того, меморіальні дошки були відкриті біля ресторанів le Carillon, le Petit Cambodge, la Bonne Biere, le Comptoir Voltaire і la Belle equipe, де загинуло 39 людей.
По всій країні були запалені свічки в пам’ять про вбитих терористами.
Бійня в Парижі
Перший вибух 13 листопада 2015 року пролунав о 21.16 неподалік головного французького стадіону “Стад де Франс”, на якому в цей момент проходила товариська гра між збірними Франції та Німеччини. Причому на матчі були присутні президент країни Франсуа Олланд, міністр закордонних справ Лоран Фабіус і його німецький колега Франк-Вальтер Штайнмаєр. Політиків негайно евакуювали. Майже одразу ще два терориста влаштували самопідриви вже безпосередньо в приміщеннях спортивної споруди. На щастя, ніхто з вболівальників не постраждав.
Практично в той самий час у різних окурагах французької столиці були атаковані одразу п’ять кафе. У трьох місцях терористи розстрілювали відвідувачів з автоматів, поблизу двох закладів терористи-смертники влаштували самопідриви.
Найстрашніша трагедія трапилася в концертному залі Bataclan, куди озброєні автоматами терористи увірвалися о 21:50, просто під час концерту популярного американського рок-гурту. Ісламісти планомірно розстрілювали глядачів, устигнувши убити до появи підрозділів французького спецназу загалом 90 людей. Спецпризначенці взяли будівлю штурмом, терористи були знищені.Президент країни Франсуа Олланд оголосив у країні режим надзвичайного стану. У Парижі, вперше з 1944 року, ввели комендантську годину. Всього в той вечір загинули 130 осіб, близько 400 постраждали.
Бардак у спецслужбах
Практично відразу французькі спецслужби влаштували справжнє полювання на терористів, яким пощастило вижити, та їхніх посіпак. Причому не тільки на території країни, а й за її межами. Когось з учасників терактів затримали по гарячих слідах у Франції, натомість головного підозрюваного Салаха Абдеслама арештували в березні 2016 року в Бельгії. Ще одного спіймали в Туреччині.
Тим не менше 5 липня 2016 року комісія французького парламенту, створена для розслідування і оцінки діяльності спецслужб у зв’язку з терактами в Парижі, визнала роботу спецслужб незадовільною. У той же час в звіті трагедія була визнана “неминучою”. Її головна причина – неузгодженість в діях відомств, що відповідають за безпеку. За словами голови комісії Жоржа Фенека, в спецпідрозділах країни панував справжній бардак.
Як приклад депутат розповів про переговори декількох антитерористичних груп, які прибули до концертного залу Bataclan.
Вияивлося, що підрозділ міністертсва оборони був озброєний штурмовими гвинтівками, але не мав права відкривати вогонь у місті. Натомість загін МВС і мав право стріляти на ураження, але був озброєний лише пістолетами. Коли поліцейські попросили військових позичити їм штурмову зброю, ті відмовили – не було наказу. В результаті штурм залу почався із значним запізненням, що коштувало життя багатьом заручникам.
Парламентська комісія запропонувала об’єднати в одну кілька спецслужб і створити в підсумку Національне агентство з боротьби з тероризмом, підпорядковане безпосередньо главі держави. Однак ця ініціатива досі не реалізована.
А 12 липня керівник внутрішньої розвідки Франції Патрік Кальварія озвучив похмурий прогноз: “Я впевнений, що терористи перейдуть до використання автомобілів і закладених у місцях скупчення людей вибухових пристроїв. У кінцевому підсумку вони будуть робити ставку на звичайних громадян, таємно завербованих ісламістами, а не на професійних бойовиків-смертників”. Розвідник як у воду дивився – рівно через два дні сталася страшна бійня в Ніцці (див. “Довідку” – “Пошта”).
“Омар”, “Метро” і “Схіпхол”
На початку жовтня газета Le Monde опублікувала нові дані про хід розслідування терактів у Парижі, знайдені у вилученому в одного із затриманих ноутбуці. Виявилося, що терористичні групи, які атакували Париж, носили кодові назви. Група “Омара” розстрілювала відвідувачів кафе, “група французів” атакувала Bataclan, “іракці” влаштовували вибухи біля “Стад де Франс”. У файлах фігурують ще дві команди – “Метро” і “Схіпхол”. Слідчі припускають, що бойовики, які входили в ці загони, мали намір здійснити атаки або в паризькому метро, або в аеропорту Амстердама, який називається “Схіпхол”, але щось завадило їм це зробити.
Поліція також вийшла на східноєвропейський слід терористичної мережі. Слідчі з’ясували, що її фінансування частково здійснювалося за рахунок грошових переказів з Угорщини.
Також спецслужби повідомили, що змогли встановити ім’я головного координатора паризьких терактів – Усама Атар. Відомо, що йому 32 роки, він активний член “Ісламської держави”. Вперше про нього дізналися зі свідчень двох вихідців з Алжиру і Пакистану, яких затримали в Австрії за підозрою в тероризмі.
На допиті вони повідомили, що висадилися на грецькому острові Лерос 3 жовтня 2015 року разом з іншими мігрантами. У їхній групі знаходилися дві людини, які підірвали себе біля стадіону “Стад де Франс” 13 листопада в Парижі. Затримані розповіли, що їх переправлення до Європи організував саме Усама Атар. Зараз він переховується в Сирії. Крім нього, в підготовці терактів був задіяний потужний логістичний ланцюжок, що відповідав за постачання екстремістів зброєю, оренду квартир, де бойовики відпочивали, виготовлення фальшивих документів. Були навіть спеціальні люди, що купували продукти для терористів, які відсиджувалися в конспіративних квартирах.
P. S. Наслідки минулорічних атак відчуваються в Парижі й дотепер.
У французькій столиці безліч поліцейських і армійських патрулів, озброєних автоматами. На входах у торгові комплекси, на вокзали та інші місця масового скупчення людей стоять металошукачі. Самі парижани стверджують, що живуть в умовах постійного очікування нових терактів.
14 липня 2016 року на набережній елітного курорту Ніцца було скоєно жахливу терористичну атаку. В натовп людей врізалася вантажівка, яка почала їздити зигзагами, намагаючись задавити і покалічити якомога більше людей. “Я бачив тіла, що розлітаються як кеглі”, – розповів журналіст місцевої газети Дем’єн Аллеман. За словами ще одного очевидця подій Вассіма Вуеля: “на набережній була справжня бійня”. “Спочатку ми подумали, що водієві погано, машина постійно змінювала напрямок руху, але ми швидко зрозуміли, що шофер чавить людей навмисне”, – розповів ще один. Як пізніше уточнила поліція, машина їхала по людяx майже два кілометри. Виникла паніка, перехожі намагалися врятуватися у під’їздах будинків, у холах готелів і на терасах ресторанів.
Урешті-решт водія застрелила поліція.
Загинули 84 людини, 308 опинилися з каліцтвами в шпиталях. З’ясувалося, що за кермом вантажівки був 31-річний місцевий мешканець, уродженець Тунісy Мохамед Булель. Чоловік ніколи не потрапляв у поле зору французьких спецслужб як прихильник радикального ісламізму, для його сусідів та колег по роботі вчинок Мохамеда став повною несподіванкою. Відповідальність за бійню в Ніцці взяла на себе “Ісламська держава Іраку та Леванту” (ІДІЛ).
У п’ятницю, 13 жовтня 1307 року, озброєні королівські загони зненацька захопили всі замки ордену тамплієрів у Франції. Через обвинувачення у єресі більшість членів ордену потрапили до рук катів. Саме з того часу п’ятниця, 13-те вважається нещасливим днем. Корчачись від нестерпного болю на інквізиторському вогнищі, великий магістр тамплієрів Жак де Молле прокляв Папу Римського і короля Франції та всіх їхніх нащадків. За місяць у жахливих судомах помер Папа Климент V. Через півроку раптовий інсульт звів у могилу короля Філіпа IV Красивого, який до того ніколи не скаржився на здоров’я. Протягом 14 років за загадкових обставин загинули його три сини, яких у народі охрестили “проклятими королями”. Жоден із них не залишив спадкоємців чоловічої статі. Династія Капетінгів перервалася.
21 січня 1793 року в розпал Великої французької революції під гільйотину пішов французький король Людовик XVI Бурбон. За словами очевидців, коли відтята голова монарха впала у кошик, якийсь чоловік застрибнув на ешафот, вимастив руку у крові та гукнув натовпу: “Жаку де Молле, за тебе помстилися!”. Страту Людовик XVI очікував у Тамплієрській вежі, колишній твердині тамплієрів.
13 листопада 2015-го: прокляття тамплієрів знову спрацювало?