Мабуть, українці ще ніколи так не чекали на вибори в іншій країні, як зараз на обрання 45-го президента США. Під час неоголошеної війни Росії з Україною для нас важливо, як надалі Америка вибудовуватиме стосунки із нашим сусідом-агресором, і як допомагатиме власне нам.
І якщо ще до середини ночі на 9 листопада більшість наших громадян з надією очікували на те, що на іншому кінці світу до влади приходить Гілларі Клінтон, то вже ранок того дня став неприємним шоком.
Очевидність того, що президентський пост у США зрештою займе скандальний мультимільйонер Дональд Трамп, котрий під час своєї виборчої кампанії відверто загравав із Путіним, навіть заявляв про те, що після приходу до влади розглядатиме питання визнання анексії Криму і зняття антиросійських санкцій, не могло не спричинити нині відчуття тривоги.
Проте, чи справді перемога Трампа стане однозначною трагедією і сильно вплине на Україну? Більшість українських експертів не настільки категоричні. Тут потрібно розуміти, що від Клінтон усі очікували фактично продовження політичної лінії поки ще чинного американського президента Барака Обами. Але при цьому саме нинішнього господаря Білого дому найбільше критикували за нерішучість та слабкодухість, що розв’язали руки Кремлю. Від Гілларі Клінтон можна було очікувати більшого, але тепер ці надії залишаються вже в минулому…
Щодо очікувань від Дональда Трампа, то треба розуміти, що Америка, з її системою управління і рівнем демократії, не та країна, де навіть президент може робити все, що заманеться. А сам Трамп тільки за останній рік зробив стільки різних за змістом заяв, які неодноразово виправляв, що нині потрібно принаймні на деякий час забути цю передвиборчу риторику, дочекатись його вступу на найвищий пост у США і тоді вже оцінювати дії загалом його нової владної команди. До прикладу, експерт Atlantic Council Адріан Каратницький, як інформує “Дзеркало тижня”, звертає увагу на те, що зараз Трампа оточують як проросійські “голуби миру”, такі як генерал Майкл Флінн, так і “яструби” національної безпеки, такі як Нют Грінгч і сенатор Джеф Сешнс, котрі виступають за надання Україні летальної зброї.
Щодо цього зазначимо, що, як повідомляла американська преса, ще влітку начебто саме Трамп добився того, що з програмного документа Республіканської партії США було виключено вимоги про надання Україні летального озброєння. Але водночас деякі політики у США переконували, що власне після перемоги Трампа це питання буде вирішене на користь нашої держави.
Ймовірно, політика майбутнього президента США щодо України залишатиметься невизначеною ще довгий час після його інавгурації. А ще нагадаємо, що кандидат Дональд Трамп із досі до кінця невідомих причин у вересні відмовився зустрічатись з українським Президентом Петром Порошенком під час Генасамблеї ООН. Та їм в будь-якому разі доведеться “познайомитись” вже у майбутньому. До речі, Порошенко вже привітав Трампа і навіть запросив відвідати Україну.
Нині “Пошта” зібрала перші реакції українських політиків, політичних та економічних експертів на вибір американців та його майбутній вплив на американо-українські взаємовідносини.
фото: AP
Джерела: facebook.com, nv.ua, newsone.ua, unian.ua