Валютна лихоманка охопила Україну. При постійному зростанні цін в країні різко впали курси іноземних валют, а банки фактично перестали видавати кредити. Держава заганяє українців у глухий кут і ставить на межу виживання.
Валютна лихоманка охопила Україну. При постійному зростанні цін в країні різко впали курси іноземних валют, а банки фактично перестали видавати кредити. Держава заганяє українців у глухий кут і ставить на межу виживання.
Аби знизити темпи інфляції, яка безбожно з'їдає всі заробітки українців Нацбанк не придумав нічого кращого, як підвищити облікову ставку до 12 %. Таким чином НБУ збільшив вартість міжбанківських кредитів - відповідно й кредитів, які видавали банки фізичним та юридичним особам. Хоча з іншого боку, автоматично мали б зрости й ставки банківських депозитів, але банки не надто поспішають це робити, адже не мають впевненості в стабільності нацбанківських реформ. Зараз максимум у гривнях становить 18-19 %.
На практиці ця схема мала би спрацювати за принципом викачування грошей з обігу і таким чином збити темпи інфляції, однак, попри потуги банкірів, ціни не те, що не зупинилися, а й далі стрімко піднімаються.
Так, лише за останній тиждень, за інформацією Державної інспекції з контролю за цінами у Львівській області, на продовольчих ринках зафіксовано підвищення середніх цін на макаронні вироби - на 1,1 % та буряк - аж на 13,3 %. Далі дорожчають гречана (4,2 %), манна крупи (1,6 %), рис (6,1 %), птиця (6,2 %), олія соняшникова (0,8 %). А попереднього місяця ціни збільшилися на 5,5%.
Загалом же за I квартал цього року рівень інфляції сягнув 13 %, а до кінця року зростання цін експерти прогнозують на 30 %.
Що ж стосується банківських кредитів на житло, вони стали дорожчими майже на половину, а споживчі кредити взагалі переступили позначку 35-40%. Тому більшість банків або припинили зовсім, або ж суттєво обмежили видачу кредитів. "Фактично банки не перестали видавати кредити. Але при таких високих ставках дуже впав попит. Хоча люди на це не зважають. Щодня кожне відділення банку у Львові в середньому видає не більше одного кредиту. Нацбанк встановив значно жорсткіші умови кредитування, тому тепер взяти кредит стало набагато важче", - зазначили "Пошті" в одному з львівських банків.
Відсутність грошей уже вдарила по будівельниках. Київські будівельники уже заявляють про наближення дефолту ринку житла, якщо ситуація невдовзі не поліпшиться. У Львові ще не вважають ситуацію критичною. Як розповів "Пошті" Денис Шмигаль, заступник голови правління з питань інвестиції та економіки Інвестиційної компанії "Комфорт-інвест", обвал будівельного ринку можливий за два-три місяці. Це вдарить по тих, хто будує за рахунок кредитів чи має дорогу техніку в лізингу. Будівельники не зможуть вчасно повернути гроші, бо житло не купуватимуть.
Наступним непопулярним кроком Нацбанку стало рішення зміцнити гривню. Наприкінці минулого тижня "зелені" подешевшали на 40-50 коп. Так в обмінниках Львова американський долар купували по 4,4-4,3 грн, торкнулася реформа й євро, яке впало до 7 гривень.
Не минула реформа непоміченою і серед шахраїв. Насамперед ситуацією скористалися самі обмінники, в деяких містах курс встановлювали на рівні 4-4,05 грн. Не пропустили моменту й так звані "міняйли": майже біля кожного кантора у Львові можна було помітити двох-трьох здорованів, які впродовж дня не відходили від обмінника, а в кінці дня скуповували там всю валюту.
У самих обмінних пунктах же зазначають, що люди масово здають валюту великими сумами від 500 до кількох тисяч доларів. Однак уже до вихідних ситуація трохи стабілізувалася і потік зменшився. Всі чекають, поки долар знову поверненться до 5 грн.
За словами Олександра Жолудя, економіста Міжнародного центру перспективних досліджень, у цій ситуації виграють ті, хто має доходи у гривнях, а кредити у валюті. Інший же експерт, який побажав не називатися, запевнив, що за кілька місяців долар знову піде до гори і ймовірно, що стане навіть дорожчим, ніж до обвалу. Власне це підтверджує і кількість "міняйл" поблизу канторів. Для них це неабиякий шанс добряче заробити. Водночас є й інша думка: долар почне підніматися вже в перші дні червня.
Проте, якщо долар ще може повернути свої позиції, то кредити в майбутньому навряд чи подешевшають. Надалі терміни кредитування будуть зменшуватися, а ставки рости. За нинішніх умов за придбані в кредит квартиру чи автомобіль доведеться переплачувати в три, а то й у чотири рази.