Учора, 28 вересня, міжнародна група, що складається з представників Нідерландів, Австралії, Малайзії, Бельгії та України, офіційно заявила, що зенітно-ракетний комплекс “Бук”, з якого була випущена ракета, яка в липні 2014 року знищила літак “Малайзійських авіаліній”, доставили на територію України з Росії. Конкретно називається 53-тя зенітно-ракетна бригада російських збройних сил, що базується в місті Курськ. Як передає видання NOS, про це повідомив глава групи, голландський прокурор Фред Вестербеке. Крім того, слідчі наголосили, що Збройні Сили України жодним чином не пов’язані із падінням лайнера.
“Дуже чітко було заявлено, що малайзійський літак був збитий ракетою “Бук”, яка прийшла з території Російської Федерації і після цієї події була евакуйована на територію Російської Федерації”, –заявив у ефірі телеканалу 112 посол України в Нідерландах Олександр Горін. “Бук” прибув з Росії в район донбаського міста Сніжне у другій половині дня 17 липня 2014 року, а рано-вранці наступного дня, вже після того, як був збитий малайзійський лайнер, його знову переправили в Росію. Слідство вважає, що після залпу “Бук” своїм ходом доїхав до Сніжного, де його завантажили на трейлер “Вольво”, який рухався за маршрутом: Красний Луч – Луганськ – російський кордон.
Висновки слідчих базуються на даних супутників США і низці свідчень очевидців, які бачили зенітно-ракетний комплекс у різних контрольованих сепаратистами районах. “На жаль, слідчим досі не вдалося визначити особу, яка натиснула кнопку. Водночас відомі прізвища близько 20 російських військовослужбовців з 53-ї бригади в Курську, які могли б скласти широке коло підозрюваних”, – заявив Роберт ван де Роер, голландський дипломатичний експерт і коментатор.
Водночас один з доповідачів під час озвучення попереднього звіту щодо катастрофи заявив наступне: “Зараз є близько сотні підозрюваних, або тих, хто тим чи іншим чином може бути пов’язаний зі збиттям літака або транспортуванням зенітно-ракетного комплексу. Ми визначили їхні особистості. Ці люди або управляли “Буком”, або організували його перекидання до місця запуску”. При цьому слідчий наголосив, що необхідно визначити ієрархію всіх причетних – хто кому підпорядковувався, чи прийняла команда “Бука” рішення стріляти самостійно, чи виконувала чийсь наказ і так далі. Представник слідства підкреслив, що для цього буде проведене окреме розслідування і наразі відмовився називати будь-які імена чи деталі.
Як пише The Guardian, встановлене точне місце запуску ракети: поле поблизу села Первомайське неподалік Сніжного. Як заявив голова департаменту розслідувань поліції Нідерландів Гілберт Пауліссен, свідки бачили там обгорілу ділянку землі площею приблизно 30 на 30 метрів. Також існують фотографії обгорілого грунту, на яких також чітко видно сліди гусениць.
Нагадаємо, що 17 липня 2014 року орієнтовно о 16.20 з екранів радарів зник літак авіакомпанії “Малайзійські авіалінії” “Боїнг-777”, який здійснював рейс МН17 за маршрутом Амстердам – Куала-Лумпур. Пізніше стало відомо, що він упав поблизу міста Торез Донецької області. За свідченням очевидців, літак вибухнув у повітрі, тіла загиблих розкидало в радіусі чотирьох кілометрів.
На борту лайнера перебувало 298 осіб. Всі вони загинули…
Майже одразу ж після катастрофи Служба безпеки України оприлюднила радіоперехоплення розмови одного з лідерів бойовиків Ігоря Безлера на прізвисько Бєс зі своїм куратором – полковником Головного розвідувального управління Російської Федерації Василем Гераніним, під час якої він доповідає про скоєний злочин.
Однак 29 липня 2015 року Росія на засіданні Ради Безпеки ООН наклала вето на резолюцію зі створення міжнародного трибуналу щодо розслідування катастрофи.
13 жовтня 2015 року була опублікована доповідь Міжнародної комісії про катастрофу “Боїнга-777”, в якій, зокрема, ішлося про те, що рейс MH17 був збитий ракетою, запущеною самохідним ракетним зенітним комплексом “Бук” серії 9М38 із бойовою частиною 9М314М.