11 вересня 2001 року Сполучені Штати зазнали найбільш смертоносної терористичної атаки в історії: 19 бойовиків “Аль-Каїди” викрали чотири пасажирські літаки, перетворивши їх на літаючі бомби. Два лайнери врізалися у вежі-близнюки Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку, один упав на будівлю Пентагону, ще один розбився в Пенсильванії. В результаті загинули майже три тисячі осіб.
Цієї неділі, 11 вересня, рівно о 8.46 (час, коли перший літак врізався у вежу Всесвітнього торгового центру) перші квіти лягли до меморіалу у вигляді двох водоспадів, обрамлених по периметру гранітними плитами з висіченими на них іменами жертв падіння веж-близнюків у Нью-Йорку. В ту саму мить хвилина мовчання запанувала в Білому домі, де президент США Барак Обама разом із дружиною та представники адміністрації вшанували пам’ять загиблих.
“Ми пам’ятаємо і ніколи не забудемо майже три тисячі прекрасних життів, які були забрані так безжально”, – заявив президент США на подальшій меморіальній службі в Пентагоні, який також зазнав атаки в 2001 році. Звертаючись до родичів жертв терактів, глава держави підкреслив, що і зараз, через 15 років після трагедії, багатьом людям все ще важко пережити цей день.
Ніби на підтвердження його слів, церемонію була змушена залишити кандидат у президенти США Гілларі Клінтон, якій несподівано стало погано. Як повідомили очевидці, агентам Секретної служби навіть довелося допомогти жінці дійти до автомобіля. Як заявив прес-секретар кандидата в президенти Нік Меррілл, у Гілларі “всього-навсього трапився тепловий удар, тому вона вирушила до квартири своєї дочки, і зараз почуває себе набагато краще”.
Однак пізніше з’ясувалося, що справа значно серйозніша. У кандидата в президенти діагностували пневмонію, причому, судячи з усього, в доволі тяжкій формі. Через хворобу екс-держсекретар була змушена скасувати давно розрекламовану передвиборчу поїздку до Каліфорнії. Передбачалося, що 12 і 13 вересня Клінтон проведе в Лос-Анджелесі та Сан-Франциско заходи зі збору коштів для Демократичної партії.
Мас-медіа вже висунули припущення, що в разі, якщо Клінтон відмовиться від подальшої участі в передвиборній гонці, їй можуть знайти заміну. Найімовірніше, новими кандидатами стануть або віце-президент США Джо Байден або сенатор від штату Вермонт Берні Сандерс. Утім поки що сама колишній держсекретар бажання відмовитися від боротьби не висловлювала.
Терористи проти США
Початком війни міжнародного тероризму проти Сполучених Штатів можна вважати захоплення американських дипломатів у Тегерані 4 листопада 1979 року.
До подій 11 вересня 2001 року найтяжчі наслідки мали такі терористичні атаки, спрямовані проти США:
– березень 1983 року – замінована вантажівка з водієм-самовбивцею за кермом протаранила ворота американського посольського комплексу в Західному Бейруті: загинули 60 осіб, у тому числі 17 американців;
– грудень 1988 року – вибух у небі над Шотландією “Боїнга” компанії Pan American. 259 пасажирів і членів екіпажу загинули. Винною вважають розвідку покійного лідера Лівії Муаммара Каддафі;
– лютий 1993 року – вибух у підземному гаражі Всесвітнього торгового центру в Нью-Йорку: шестеро убитих і більше 1000 поранених;
– листопад 1995 року – вибух на американській військовій базі в Ер-Ріяді (Саудівська Аравія): семеро загиблих;
– серпень 1998 року – теракти біля американських посольств у Найробі (Кенія) та Дар-ес-Саламі (Танзанія): загинули щонайменше 200 осіб і 5000 отримали поранення (більшість – місцеві мешканці);
– жовтень 2000 року – в порту Адена (Ємен) замінований катер, яким керували смертники, врізався в есмінець ВМФ США Cole: 17 убитих, 39 поранених.
Після подій 11 вересня 2001 року найсерйознішими терористичними атаками на території США стали масовий розстріл 5 листопада 2009 року на військовій базі Форт-Худ та вибухи на Бостонському марафоні 15 квітня 2013-го. У першому випадку майор армії США палестинського походження Нідал Хассан розстріляв 13 людей і ще 32 поранив; у другому – бомби уродженців Чечні братів Царнаєвих забрали життя трьох людей та покалічили ще 183 особи.