У вівторок, 16 серпня, літаки військово-космічних сил росії вперше завдали ударів по об’єктах у Сирії з території Ірану. Міністерство оборони РФ офіційно підтвердило, що російські стратегічні бомбардувальники Ту-22М3 використовують іранську авіабазу “Хамадан”. Досі стратегічні бомбардувальники РФ здійснювали вильоти з бази Моздок у Південній Осетії.
Виступаючи в парламенті Ірану, член комісії з національної безпеки та іноземної політики Хішматулла Фалахатпіше обурився появою російських літаків на базі “Хамадан”, заявивши, що це порушує конституцію Ірану, яка забороняє створення іноземних військових баз на території країни.
Розкритикували таке рішення Тегерану й Сполучені Штати. Офіційний представник Держдепу Марк Тонер заявив про порушення резолюції 2231 Ради Безпеки ООН, яка забороняє продаж або поставку бойових літаків до Ірану без спеціального схвалення Радбезу, повідомляє Reuters.
Як вважають американські журналісти з The New York Times, “факт використання цієї бази Росією з очевидного схвалення іранської сторони, очевидно, псує або, як мінімум, ускладнює й без того непрості російсько-американські відносини в момент, коли США разом із Росією шукають способи припинення війни в Сирії”.
Тим часом міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch заявила, що в ході спільних операцій російських і сирійських збройних сил у Сирії застосовувалася заборонена запалювальна зброя, в результаті чого постраждали мирні жителі. Такого висновку експерти Human Rights Watch дійшли після перегляду відеороликів та фотографій, зроблених очевидцями.
Найвідомішим стало бомбардування сирійського міста Ідліб, на яке російські літаки скинули касетні та фосфорні бомби. При цьому РФ є учасником Конвенції про заборону або обмеження застосування конкретних видів звичайної зброї, яка може вважатися такою, що завдає надмірних ушкоджень або має невибіркову дію. Одна зі статей цього документа забороняє застосування запалювальних боєприпасів проти цивільних об’єктів, а також військових об’єктів, розташованих у межах населених пунктів, зазначає Conflict Intelligence Team.
У середині грудня 2015 року ООН опублікувала доповідь, згідно з якою Росія використовує в Сирії потужні вакуумні та касетні бомби, здатні знищувати відразу цілі квартали – зокрема, боєприпаси РБК-500 СПБЕ-Д, застосування яких засудили такі міжнародні організації як Червоний Хрест, Human Rights Watch та Amnesty International.
Російські бомбардування також призвели до того, що одному з найбільших сирійських міст – Алеппо (населення до початку громадянської війни – 2,3 млн осіб) – загрожує “безпрецедентна гуманітарна катастрофа.
Із серпня 2012 року західну частину міста утримує сирійська армія, східну – різноманітні ісламістські й повстанські угруповання. Ось уже чотири роки в Алеппо тривають запеклі бої. Мирні жителі, яким не вдалося залишити блоковане військами місто, потерпають від нестачі питної води, продовольства і медикаментів.
“Якщо сторонам не вдасться негайно домовитися про тимчасову перерву в боях, на місто чекає гуманітарна катастрофа,що не мала прецеденту впродовж п’яти років кровопролиття та страждання у сирійському конфлікті”, – заявив генеральний секретар ООН Пан Гі Мун. Він звернувся із закликом до запровадження 48-годинної “гуманітарної перерви” у боях за Алеппо для доправлення до міста гуманітарної допомоги, а також закликав Москву та Вашингтон до негайного досягнення угоди щодо припинення вогню.
Щоправда, заклик генсека ООН залишився непочутим. Учора штурмові загони урядових військ Сирії почали штурм позицій повстанців на території комплексу будівель артилерійського і тилового військових училищ в Алеппо. Їх підтримує російська бомбардувальна авіація, яка, за словами очевидців, застосовує боєприпаси надпотужної дії, які руйнують не тільки контрольовані повстанцями об’єкти, але й навколишні житлові квартали, де ще залишилися мирні мешканці.