Експерти припускають, що на турецькій території може бути складовано до півсотні американських атомних бомб. “Ми вжили всіх неохідних заходів, щоб переконатися в тому, що ми повністю контролюємо наші бази в Туреччині”, – заявив цього тижня прес-секретар міністерства оборони США Пітер Кук. Водночас він відмовився дати пряму відповідь на питання про ядерну зброю, пославшись на військову таємницю.
Відомо, зброя масового ураження за межами Сполучених Штатів оснащена багаторівневими кодами, які тримаються в суворій таємниці. Тож навіть захопивши боєголовки, ними не можна буде скористатися, хіба використати радіоактивну начинку для виготовлення так званої брудної атомної бомби (подібний вибуховий пристрій спрацьовує як звичайний боєприпас, не викликаючи ядерний вибух, однак може спричинити радіоактивне зараження обмеженої площі – “Пошта”). Тож розташована в Туреччині зброя масового ураження повністю знаходиться під контролем США, підсумовує CNN.com. Тим більше, що на турецькій території дислокуються 2,7 тисячі американських військових, які зараз приведені в стан підвищеної бойової готовності в зв’язки зі спробою державного перевороту.
Однак не варто забувати, що база “Інджірлік”, де власне й зберігаються атомні бомби, – та сама база, з якої злітали пілотовані заколотниками F-16, коли летіли бомбити парламентські будівлі в столиці Анкарі. Генерал Бекір Еркан Ван, командувач бази, 17 липня був арештований за активну участь в спробі перевороту.
З іншого боку, в міністерстві оборони США запевняють: навіть, якби заколотники спробували захопити боєголовки, в них нічого б не вийшло. CNN повідомляє, що Пентагон давно розробив надсекретні плани дій у надзвичайних ситуаціях, які унеможливлюють потрапляння зброї масового ураження в чужі руки. Як приклад, наводяться події 1974 року, коли Туреччина напала на Кіпр. Тоді американську ядерну зброю було вивезено з Греції, що також могла бути втягнутою в конфлікт, а зброю, розміщену безпосередньо в Туреччині, виведено з ладу.
До слова, зараз Сполучені Штати втілюють масштабну програму з модернізації своєї зброї масового ураження, розміщеній на території союзників по НАТО в Європі. Передбачається, що модернізація обійдеться в 70 мільярдів доларів. Деталі Пентагон розкриває неохоче. Відомо лише, що фахівці працюють над тим, щоб зробити зброю точнішою. Крім того, термін використання ядерних боєприпасів, багато з яких виготовлені ще в 1960-х роках, буде продовжений. Проект повинен бути завершений до 2020 року.
Американську ядерну зброю розміщено в Європі на території Німеччини, Бельгії, Нідерландів, Італії та Туреччини. Раніше вона знаходилася також у Греції, але кілька років тому була звідти повністю вивезена. Йдеться про ядерну зброю ближнього радіусу дії, яка застосовується за допомогою авіації. Бомби мають кодову назву В-61, кожна важить приблизно 300 кг. Загалом у країнах Європи розміщено приблизно 200 таких боєприпасів.
В-61 була створена в 1960-х роках. Цю атомну бомбу можуть нести різні типи американських бойових літаків, зокрема, F-16 і найновіші F-35.
Протягом холодної війни США виготовили загалом приблизно 70 тисяч одиниць ядерної зброї різних типів, СРСР – приблизно 55 тисяч. Після скорочень ядерних арсеналів сьогодні обидві найбільші ядерні держави мають приблизно по 10 тисяч ядерних боєголовок кожна.
Крім них, ще три країни мають ядерну зброю і є учасниками глобального Договору про її нерозповсюдження: Китай, Франція, Британія. Країни, що володіють ядерною зброєю, але не беруть участь в Договорі: Індія, Пакистан і Північна Корея. Ізраїль офіційно не визнає, що має ядерні боєприпаси, хоча, на думку більшості експертів, має в своєму розпорядженні зброю масового ураження.