Черевики за 30 трильйонів
Німеччина, 1923 рік… Розтрощена в Першій світовій війні країна знемагає під тиском неймовірних репарацій на користь переможців, які вимагають негайної виплати як авансу одного мільярда золотих марок у вільній валюті та щорічно по два мільярди плюс 26 відсотків річного німецького експорту. В Німеччині починається інфляційне безумство. Лише за чотири місяці грошова маса зростає в 132 тисячі разів (!), курс долара – майже в 400 тисяч (!!), рівень цін – у 850 тисяч разів (!!!).
Загальна сума випущених центральним банком банкнот сягає 500 квінтильйонів (18 нулів після одиниці) марок. Тим часом реальна цінність цієї неймовірної паперової маси не перевищує 150 мільйонів золотих марок. “Найціннішу” купюру в 100 трильйонів марок можна обміняти лише на 25 американських доларів.
Яльмар Шахт провів студентські роки в кращих університетах Німеччини та Франції
Споживчі ціни зросли до захмарних величин. Буханець житнього хліба, що коштував до війни 0,29 марки, на піку інфляції продавався за 430 мільярдів. Кілограм вершкового масла подорожчав з 2,7 марки до 6 трильйонів. Пара черевиків могла коштуватиме більше 30 трильйонів. У Німеччині коїлося казна-що. Доки головою Райхсбанку не став 46-річний Яльмар Горас Грилі Шахт.
Син данської баронеси
Яльмар – ім’я не німецьке, а скандинавське. Що й не дивно, адже Яльмар Шахт народився в Данії. Його мати була баронесою, а батько – учителем з Німеччини. Подружжя деякий час прожило в Сполучених Штатах, тож сину дісталися ще два дивних і зовсім не німецьких імені – Горас Грилі, на честь відомого на ті часи американського журналіста і політичного діяча.
Яльмар Шахт провів студентські роки в кращих університетах Німеччини та Франції. Завершивши навчання, став службовцем Дрезденського банку, одного з провідних у Німеччині, де зробив непогану кар’єру, ставши в 31 рік заступником директора. Через 10 років він – один із співвласників респектабельного Німецького національного банку, який, незважаючи на свою назву, був підприємством суто приватним і до управління фінансами країни жодного відношення не мав.
Життя вдалося? Цілком, якщо не дивитися на календар. А на календарі – 1918 рік.
Рятівник марки
Країна розгромлена і пограбована переможцями. Німці стогнуть під ярмом нечуваної інфляції. Зарплати тепер виплачують кожного дня вранці, причому працедавці змушені одразу давати працівникам бодай дві години вільного часу, щоб ті могли швиденько пробігтися крамницями, адже отримані вранці гроші до вечора втрачають частину своєї купівельної спроможності.
Звичайно, успішний банкір Яльмар Шахт не бігав з кошиками в пошуках дешевих продуктів. Однак, правди ніде діти, йому боліло серце за німців – він таки був справжнім патріотом. Якби було інакше, навряд чи б він погодився стати президентом Райхсбанку в 1923 році – в розпал гіперінфляції.
Президент Райхсбанку відкрито висловлював своє невдоволення підготовкою Гітлера до війни
Новий шеф німецьких фінансів не тільки знав, що робити, але і завчасно подбав, щоб у нього були для цього засоби. Незадовго до свого призначення він з’їздив до Лондона, де попросив у своїх англійських колег-фінансистів грошей на стабілізацію німецької марки. Загалом британці тішилися приниження німців, але їхні банкіри чудово розуміли, що без упорядкування своєї економіки Німеччина репарацій виплатити не зможе. До того ж їм зовсім не хотілося на догоду французьким інтересам занадто послаблювати Німеччину. Нарешті, чималу роль зіграла і особистість прохача – Яльмар Шахт був добре відомий серед британських фінансистів. Настільки добре, що отримав кредит у розмірі 800 мільйонів золотих марок фактично під своє чесне слово.
Далі син данської баронеси взяв німецьку економіку в залізні лещата. Тодішній уряд соціалістів охоче роздавав підприємствам кредити тільки для того, щоб перешкодити звільненню робітників. Від підприємств не вимагали виробництва продукції – головне: виплатити бодай частину зарплати, щоб підтримати соціалістичний імідж уряду. В результаті гроші друкувалися “під повітря” – товарів обмаль, грошова маса постійно зростає, відповідно, ціни та інфляція б’ють рекорди.
Один мільярд марок 1923 року фото: profi-forex.org За вказівкою Яльмара Шахта, державний банк припинив безладну видачу кредитів. Гроші на розвиток виробництва отримували тільки ті, хто міг забезпечити збут своєї продукції за кордоном. Німеччину струсонула хвиля банкрутств, але в результаті інфляція була зупинена і на ринку залишилися тільки сильні виробники. За три роки керівництва Яльмара Шахта промисловість Німеччини досягла довоєнного рівня (а це був дуже високий рівень!).
У 1929 році в Парижі відбулася конференція з репарацій. Шахт зумів умовити переможців знизити загальну суму виплат до восьми мільярдів американських доларів. Утім навіть із врахуванням цієї “знижки” Німеччина мала шанси повністю розрахуватися з переможцями лише… в 1988 році.
Такий результат не влаштовував Яльмара Шахта, тому він залишив посаду директора Райхсбанку. Як виявилося, ненадовго…
Гроші для Гітлера
У Німеччині все більшої популярності набирала Націонал-соціалістична робітнича партія на чолі з харизматичним Адольфом Гітлером. Слова “соціалістична” і “робітнича” в назві партії Шахта не бентежили. А ось ідея керівної ролі держави в розвитку економіки, проголошена нацистами, припала йому до душі.
Фактично Яльмар Шахт став агітатором нацистської партії серед провідних німецьких промисловців, які до того ставилися до Гітлера з бридливим побоюванням. Саме Шахт організував лист представників промислової та фінансової еліти до президента Німеччини фон Гінденбурга на підтримку призначення Гітлера канцлером (главою уряду) замість Курта фон Шлейхера. Зауважимо, що німецький президент настільки ненавидів лідера нацистської партії, що неодноразово публічно висловлювався в тому дусі, що максимум, на що він згоден – це призначити Гітлера поштмейстером: “Нехай лиже марки із моїм зображенням”.
Наповнив Шахт і спорожнілу партійну касу нацистів. Зібрані за його посередництва три мільйони марок врятували гітлерівську партію від банкрутства. Багато в чому завдяки цим коштам 5 березня 1933 року Адольф Гітлер прийшов до влади.
Банкір зі свастикою…
А в серпні 1934 року Яльмар Шахт знову став президентом Райхсбанку та райхміністром економіки. І знову йому довелося натирати мозолі, рятуючи німецьку економіку. В результаті Великої депресії зарубіжні ринки збуту для німецьких компаній були закриті, безліч підприємств збанкрутувало, в країні налічувалося шість мільйонів безробітних.
Плани Гітлера щодо озброєння Німеччини виявилися дуже доречними. Військові заводи, отримавши державне замовлення, “закрутилися” самі і “закрутили” суміжників. Промисловість ожила.
У 1920-х роках німецька марка певний час одночасно мала 237 різних курси
Фінансуючи військову промисловість, держава розплачувалася з підприємствами векселями, гарантом яких був очолюваний Шахтом Райхсбанк. Векселі приймалися до безготівкової оплати, але їх не можна було перетворити на “живі” гроші, щоб, наприклад, виплатити заробітну плату. До того ж нацисти запровадили жорсткий державний контроль за зростанням цін і заробітної плати. Соціалістичними методами керівництва економікою вони користувалися охоче.
За ініціативою Яльмара Шахта, для стимулювання експорту в зовнішній торгівлі був фактично запроваджений бартер. Іноземні постачальники сировини (руд, нафти, хімічної сировини), якої в самій Німеччині бракувало, замість живих грошей отримували безготівкові марки, які можна було використовувати тільки для купівлі німецьких товарів. Причому ці товари обов’язково слід було вивезти в країну-постачальника сировини. Багато держав в умовах світової кризи погодилися на ці умови. Таким чином Німеччина отримала і сировину, і ринки збуту, а в результаті за темпами зростання випередила решту Європи.
Шахта почали називати “фюрером німецької економіки”. Але він не був фюрером у політиці…
Екс-директор Райхсбанку був одним із трьох підсудних, яких Міжнародний трибунал у Нюрнберзі повністю виправдав фото: azjewishpost.com …але не фашист
Відповідно до тодішніх німецьких реалій, Яльмар Шахт не гребував у публічних виступах виразами на кшталт “засилля єврейських плутократів” та необхідність “порятунку німецької економіки від паразитичного єврейського капіталу”. Однак, коли у ніч проти 10 листопада 1938 року відбулася “Кришталева ніч” – перший масовий єврейський погром, організований і офіційно підтриманий державою, Яльмар Шахт виступив проти політики нацистів. На засіданні ради директорів Райхсбанку він заявив, що безумовно звільнить усіх службовців, які брали участь у цій “негідній акції”.
Шахт відкрито висловлював своє невдоволення й підготовкою Гітлера до нової війни. Жодної політики – чиста економіка: гонка озброєнь призведе до неконтрольованого зростання внутрішнього державного боргу і руйнування з такими зусиллями вибудованої системи прибуткової зовнішньої торгівлі.
У 1944 році Гітлер кинув колишнього улюбленця до концтабору, де екс-глава Райхсбанку промордувався до кінця війни
Відповідь фюрера не забарилася – для реалізації планів фюрера був призначений Герман Герінг. Він мало розумівся на фінансах, але був сліпо відданий фюреру. Одного разу у відповідь на економічні викладки Шахта Герінг роздратовано заявив: “Якщо фюрер скаже, що двічі по два – п’ять, значить буде п’ять!”. Економіка відійшла на задній план. На перше місце вийшов “герр шмайсер”.
Яльмар Шахт боляче сприйняв руйнацію виплеканої ним фінансової системи. Він підтримав учасників змови проти Гітлера 20 липня 1944 року. Змовники навіть розглядали його як одного з кандидатів на посаду прем’єр-міністра постгітлерівської Німеччини (згадка про це є у легендарному радянському серіалі “Сімнадцять миттєвостей весни”). Посічений осколками фюрер, який вижив після замаху (полковник Штауффенберг підірвав бомбу в кімнаті для нарад у ставці “Вольфшанце” в Східній Пруссії), кинув колишнього улюбленця до концтабору, де екс-глава Райхсбанку промордувався до кінця війни.

Існує поширена думка, що автобани в Німеччині почали будувати за наказом Гітлера. Насправді ініціатором виступив Яльмар Шахт, який у такий спосіб вирішив проблему безробіття
Життя після Гітлера
Капітуляція Німеччини замінила одні ґрати на інші – тепер Яльмар Шахт милувався “небом у клітиночку” в тюрмі в Нюрнберзі, де він разом з іншими вищими чинами нацистської Німеччини постав перед Міжнародним військовим трибуналом. Однак судді не знайшли в його діях ознак злочинів проти людяності – Шахта разом з Гансом Фріче, керівником відділу друку і радіо у міністерстві пропаганди, та Францом фон Папеном, екс-канцлером Німеччини та послом в Австрії й Туреччині, був повністю виправданий.
Яльмар Шахт: “Що б вони зі мною не зробили, ніхто не зможе заперечити, що я врятував німецьку марку”
Щоправда, на волі він пробув недовго – його арештував уже новий німецький уряд, і в квітні 1947 року Яльмар Шахт був засуджений судом з денацифікації до восьми років каторжних робіт. Однак справедливість таки взяла гору – у вересні 1948 року екс-глава Райхсбанку вийшов із в’язниці й повернувся у фінансову сферу, організувавши власний банк Schacht GmbH, який очолював 15 років. Незважаючи на імідж “банкіра Третього райху”, справи в нього йшли успішно – все-таки фінансистом він був вправним. Відійшовши від справ у 1963-ому, Шахт тихо й непомітно доживав віку в Мюнхені. У 1970 році він назавжди покинув цей світ, в якому залишив свою улюблену Німеччину країною, хоч і переможеною у війні, але могутньою економічно. Країною, яка назавжди забула про квінтильйони марок та черевики за 30 трильйонів. Не в останню чергу завдяки йому – сину данської баронеси та німецького вчителя Яльмару Горасу Грилі Шахту.
Окрім Яльмара Шахта Нюрнберзький трибунал виправдав ще двох діячів Третього райху. Попередника Гітлера на посаді райхсканцлера Веймарської республіки Франца фон Папена, за великим рахунком, можна було судити хіба за вдалу дипломатичну діяльність. До ведення бойових дій чи знищення мирного населення він не мав жодного стосунку, займаючи в 1939-1944 роках посаду посла в Туреччині. Саме завдяки йому Анкара так і не вступила у війну на боці союзників, залишаючись нейтральною навіть тоді, коли всім стало зрозуміло, що Гітлер програє на всіх фронтах.
Значно цікавішою є постать третього виправданого. Знаменитий журналіст, один із піонерів політичного радіомовлення в Німеччині Ганс Фріче був високопоставленим чиновником Міністерства народної освіти і пропаганди Йозефа Геббельса. Майже до моменту капітуляції він виходив в ефір, підтримуючи бойовий дух солдатів і громадян Райху. Ганс Фріче був затятим нацистом, він відмовився тікати з практично оточеного Берліна і капітулював разом з останніми захисниками міста 2 травня 1945 року.
Судді на Нюрнберзькому процесі виправдали Фріче за всіма трьома обвинуваченнями: суд визнав доведеним, що він не закликав до злочинів проти людяності, не брав участі у воєнних злочинах і змовах з метою захоплення влади. Щоправда, від тюрми це його не врятувало. Незабаром він був засуджений за інші злочини комісією з денацифікації. Отримавши 9 років ув’язнення, Ганс Фріче вийшов на свободу за станом здоров’я в 1950-ому і через три роки помер від раку у віці 53 років.
Ще один цікавий нюрнберзький персонаж – Густав Крупп фон Болен унд Гальбах – один із найбагатших німецьких промисловців і фінансових магнатів, який надавав значну матеріальну підтримку нацистському руху.
Густав фон Болен народився 7 серпня 1870 року в Гаазі в родині дворянина-дипломата. Після одруження в 1906 році з Бертою Крупп (яка з 1902 року після самогубства батька управляла сімейною компанією) увійшов до ради директорів концерну Круппа. Спочатку родовий дворянин був категоричним противником партії нацистів, однак після особистої зустрічі з Гітлером 20 лютого 1933 року різко змінив свою точку зору.
У травні 1933 року Крупп фон Болен був призначений президентом “фонду Адольфа Гітлера”. На підприємствах Круппа, де у величезних масштабах виготовлялися танки, артилерія та інше військове спорядження, широко використовувалася праця військовополонених та в’язнів концтаборів.
За це його й мали судити, але ще в 1941 році Крупп переніс інсульт і став повністю недієздатним, передавши фактичне ведення справ своєму синові Альфреду. У 1945 році Крупп-старший був внесений до списку обвинувачених для Нюрнберзького процесу, проте міжнародна медична комісія, яка обстежила його, заявила, що за станом здоров’я (а Круппу тоді вже було 75 років) він не здатен постати перед судом. Американський прокурор запропонував замінити Густава Круппа на лаві підсудних його сином Альфредом, проте представники СРСР і Франції відхилили цю пропозицію.
Густав Крупп помер спокійною смертю в родовому замку Блюнбах в Австрії 16 січня 1950 року.
За матеріалами wikipedia.org

фото: wikimedia.org