У вівторок, 28 червня, у стамбульському аеропорту імені Ататюрка відбувся масштабний терористичний акт. Консул України у Стамбулі Василь Боднар повідомив про загибель однієї українки. Жінка приїхала до Туреччини на відпочинок разом із чоловіком. Він залишився неушкодженим. Повідомляється також і про те, що один українець отримав осколкове поранення в ногу. Чоловік перебуває у лікарні, його життю нічого не загрожує. Поранений теж приїхав на відпочинок разом із сім’єю. Вчора в аеропорту перебувало кілька десятків українців, які чекали на літаки до України або на транзитні рейси. Внаслідок теракту українське посольство у Туреччині “наполегливо рекомендує” громадянам України тимчасово утриматися від поїздок до Стамбула.
Хроніка катастрофи
За даними турецької влади, терористи мали автомати Калашникова, гранати і вибухівку. Турецькі чиновники повідомляють про трьох терористів-смертників. Один знаходився на парковці поблизу аеропорту, двоє – у міжнародному терміналі. Останні почали стрілянину по правоохоронцях та людях, що знаходилися в будівлі аеропорту, після чого підірвали “пояси шахіда”. Турецька сторона повідомляє про загибель 41 людини, 239 було поранено, передає видання “Аль Джазіра”.
Українець Андрій Ростока був одним із очевидців трагедії. “Аеропорт Ататюрка є транзитним, як завжди, море часу до вильоту. Я займав себе прогулянкою по duty free. Коли перегортав журнали у черговому книжковому магазині, почув характерний звук стрілянини… Вже за 2-3 секунди німої тиші хвиля людей з панічним криком пронеслася вздовж прилавків основного холу, кидаючи валізи і зносячи усе на своєму шляху”, – пише чоловік на своїй сторінці у мережі Facebook.
Андрію вдалося сховатися у приміщенні складу. Після цього прогримів перший вибух. “Крики у залі ставали просто нестерпними. Ми розуміли, що знаходимося у закритій пастці і не зовсім розуміємо, що коїться”, – додає очевидець. Чоловік заліз під стелю, аби подивитися, що відбувається, крізь дим побачив прикордонників, які лежали на підлозі, скерувавши зброю у бік виходу. Стало зрозуміло, що напад був з боку входу. Але хто напав, скільки їх, що робити? Тоді прогримів другий вибух, – відтворює події Андрій.
Разом із іншими чоловік перемістився зі складу у бік більшого скупчення людей. “Я з підозрою вдивлявся у кожну людину навколо мене, приміряючи на всіх маску терориста і часто ловив точно такий же погляд у відповідь… Море сліз, глибокої істерики і повної розгубленості. Деякий час стрілянина продовжувалася. Через дві-три години оголосили евакуацію”, – ділиться враженнями Андрій Ростока.
Реакція світу
Традиційно, світова спільнота висловилася на підтримку країни, яка постраждала від терористичної атаки.
“Мої глибокі співчуття родичам жертв та постраждалим. Особисто від себе хочу заявити всьому турецькому народу: ми об’єднані у боротьбі з тероризмом і будемо підтримувати одне одного”, – заявила канцлер Німеччини Ангела Меркель на брифінгу за результатами Європейської ради у Брюсселі, передає видання РИА-новости Украина.
Президент Франції Франсуа Олланд теж засудив теракт, передає “Франс Прес”. Підтримку Туреччині висловили також керівник НАТО, посадовці інших європейських та світових держав.
Водночас президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган нагадав західним країнам про те, що тероризм – загроза для всього світу.
“Напади сталися у священний місяць Рамадан. Це ще раз доводить усьому світу, що терористи не розрізняють своїх жертв ані за релігійною, ані за будь-якою іншою ознакою… Сьогоднішні вибухи в Стамбулі показали підступний характер тероризму. Теракт може статися в будь-якому місті світу, у будь-якому аеропорту”, – передає заяву президента Туреччини видання CNNTurk.
Ердоган вважає, що світу, а особливо західним державам та їх урядам, парламентам, ЗМІ, неурядовим організаціям треба мати жорсткішу та послідовнішу позицію щодо тероризму. “Для терористичних організацій немає ніякої різниці між Стамбулом і Лондоном, Анкарою і Берліном, Ізміром і Чикаго, Анталією і Римом. Якщо всі уряди світу і все людство не об’єднає свої сили у боротьбі з тероризмом, збудеться те, що ми сьогодні навіть боїмося уявити”, – передає слова турецького президента New Your Times.
Прем’єр-міністр Туреччини зазначив, що за попередніми даними смертники належали до терористичної організації “Ісламська держава”.
Прикметно, що співчуття Туреччині переказав і президент Російської Федерації Володимир Путін, не зважаючи на фактичне призупинення дипломатичних та економічних відносин після того, як Туреччина більш як півроку тому збила російський військовий літак.
Анкара – Москва: майбутнє сусідських воєн для України
Туреччина збила російський Су-24 у листопаді 2015. За інформацією Кремля, літак був направлений у Сирію для боротьби з терористами, однак де-факто увійшов у повітряний простір Туреччини. Після цього турецька сторона двічі викликала російського посла і військового аташе та вимагала роз’яснень щодо дій російської авіації, яка ставить під загрозу безпеку кордонів країни, регулярно порушує її повітряний простір та завдає шкоди мирним туркменам, – повідомляв “24 канал”.
У Кремлі довго тягли із офіційною реакцією. Потім Міноборони все ж озвучило версію, що літака у Туреччині не було. Після чого цю версію закріпив і Володимир Путін, за словами якого крах російського Су-24 на сирійсько-турецькому кордоні це “удар, який нам завдали в спину спільники терористів”.
З того часу стосунки між Туреччиною та Росією були надзвичайно прохолодними. Путін дав зрозуміти, що чекає публічних вибачень та компенсації за збитий літак.
“Якби Ердоган міг переграти одну зовнішньополітичну ситуацію, це була б історія з російським літаком. Він дуже шкодує про це. Щоправда, враховуючи характер Ердогана я думаю, що вибачення з його боку маловірогідні. Він ніколи не визнавав помилок у зовнішній політиці”, – говорив Сонер Кагаптай із аналітичного центру Washington Institute у США.
Водночас у понеділок, 27 червня, російські ЗМІ повідомили про те, що турецький президент написав листа Володимиру Путіну, у якому вибачається і закликає відновити дружні стосунки між двома країнами.
“Ердоган завірив, що у Анкари “ніколи не було бажання і наміру збити літак, який належить Російській Федерації” і назвав Росію другом і стратегічним партнером. Сім’ю російського пілота (що загинув – “Пошта”) ми сприймаємо як турецьку сім’ю. Задля полегшення болю і важкості нанесеної шкоди ми готові до будь-якої ініціативи, – передає суть листа російське видання РИА-новости. Це видання проводить опитування серед своїх читачів запитуючи: “Чи покращаться стосунки Туреччини і Росії після вибачень Ердогана?” Поруч із 58% опитаних, які переконані, що “шанс налагодити стосунки втрачено” є 24% тих, що вважають, що стосунки покращаться, а “Анкара зробила правильний крок”.
Щоправда, прес-секретар турецького президента Ібрагім Калин спростовує сам факт вибачення з боку Ердогана. За словами прес-секретаря, Реджеп Таїп Ердоган не просив вибачення за збитий російський літак, а висловив глибоке співчуття у зв’язку з інцидентом.
Такої думки дотримується і український Президент Петро Порошенко. “Мова йшла про співчуття родині загиблого, і я вважаю, що це – абсолютно зрозуміла позиція президента Туреччини”, – передає слова Порошенка “ТСН”.
Хай там як, а Путін і Ердоган домовилися про телефонну розмову. Наступного дня після суперечок із “вибаченням” у стамбульському аеропорту відбувся теракт. Володимир Путін – серед світових лідерів, які висловили підтримку Туреччині.
Стосунки між Анкарою та Москвою почали набирати обертів. Вчора, 29 червня, відбулася запланована телефонна розмова між російським та турецьким президентами. Вперше з часу збиття літака – за більше як сім місяців повної відсутності двосторонніх контактів.
“За результатами розмови Володимир Путін має намір доручити уряду Росії відновити співпрацю з Туреччиною. Кремль повідомив і про наміри скасувати обмеження на туристичні поїздки до Туреччини. З обох боків підкреслена необхідність активізації міжнародного співробітництва у боротьбі зі спільною для всіх терористичною загрозою”, – про це ідеться на офіційному сайті російського президента.
Водночас Рефат Чубаров – український кримськотатарський політик вважає, що не можна закликати Росію до боротьби з тероризмом. “Поки є держави, які звели терор у ранг своєї зовнішньої політики і виправдовують своє право на державний тероризм з трибуни ООН, ніхто не зможе зупинити ні індивідуальний, ні колективний терор. Слід вважати величезною помилкою “запрошення” до боротьби з тероризмом ті країни, які використовують військову силу проти своїх сусідів і окуповують їх території”, – пише політик на своїй сторінці у мережі Facebook.
Тим не менш, вже за кілька днів у російському Сочі відбудеться зустріч очільників МЗС Росії та Туреччини. Водночас президенти запланували і особисту зустріч. Президент Туреччини планує зустрітися із президентом РФ Володимиром Путіним до саміту “Великої двадцятки”.
За нових умов зближення між Росією та Туреччиною є очікуваним. Фактично теракт у Стамбулі тільки підштовхнув процес. На думку експертів, таке зближення негативно вплине на Україну. Справа у тім, що Туреччина де-факто стала першою державою (що позиціонує себе як проєвропейська), яка зробила відвертий крок назустріч Кремлю після окупації Росією української АР Крим та розгортання війни на Донбасі. І хоч у Ердогана запевняють, що нормалізація стосунків із Кремлем не вплине на турецьку політику щодо ситуації в Україні, на Донбасі та у Криму, поле для невпевненості лишається.
Увага! Працюють гарячі лінії
Генеральне консульство України в Стамбулі
+905306125577
МЗС України:
+380442381777
+380442381657