Присмерк Європи

Вихід Британії з ЄС означає, що Україна може залишитися сам на сам із Росією

Учора, 24 червня, виборча комісія Об’єднаного Королівства Великої Британії і Північної Ірландії офіційно оголосила результати референдуму Brexit. За вихід держави з Євросоюзу проголосували 51,9% (17 410 742 особи), а за збереження членства – 48,1% (16 141 241 особа). Явка становила 72,2%. Уряд Девіда Кемерона, який особисто був запеклим противником виходу країни з ЄС, оголосив, що готовий підкоритися результатам волевиявлення: “Воля британського народу – це інструкція, яку потрібно неухильно виконувати”.
Зрозуміло, що результати референдуму викликали в Європі справжній шок. Тим більше що це стало повною несподіванкою, адже напередодні всі без винятку соціологічні опитування демонстрували очевидну перевагу противників виходу Британії з ЄС.
Що цікаво, перемогу фактично забезпечили британські пенсіонери. 58 відсотків громадян старших за 65 років вважають, що Brexit допоможе впоратися з міграційною кризою і позбутися диктатури Брюсселя. Натомість 64 відсотки британців віком від 18 до 24 років проголосували за те, щоб залишитися в ЄС. Вони вважають, що членство в ЄС означає свободу пересування, захист їх робочих прав і порятунок від рецесії. Багато з них пишуть у соцмережах, що пенсіонери, які проголосували за Brexit, “зруйнували їхнє майбутнє”. 
Тим часом є в підсумках голосування ще один важливий нюанс. Якщо в Англії та Уельсі більшість виборців захотіла піти на вихід, то в Північній Ірландії та Шотландії перемогли прихильники збереження членства у ЄС. Не виключено, що Brexit матиме ще один несподіваний наслідок: Велика Британія припинить своє існування в нинішньому вигляді. Глава шотландського уряду Нікола Стерджен заявила, що Шотландія (62 відсотки мешканців якої проголосували проти Brexit) бачить себе членом ЄС, незважаючи на загальнобританські підсумки референдуму. Тепер прихильники шотландської незалежності отримали величезної ваги агумент на свою користь. Тому не варто дивуватися, якщо вже незабаром почне вкорінюватися новий термін – Scotexit. Зрозуміло, що якщо на референдумі можна вирішити питання про вихід із ЄС, то на таком ж внутрішньому шотландському референдумі можна проголосити незалежність від британської корони. Цілком вірогідно, що шляхом шотландців підуть і мешканці Північної Ірландії, які вже багато років ведуть боротьбу за вихід із Великої Британії з приєднанням до власне Ірландської республіки.

Поза сумнівами, Brexit матиме нищівні наслідки для європейської та британської економік. Запровадження взаємних митних зборів та відновлення повноцінного прикордонного контролю вкрай ускладнять взаємну торгівлю.
Крім того буде порушено принцип вільного пересування робочої сили. Так виглядає, що незабаром британцям, щоб перетнути Ла-Манш, доведеться стояти в черзі на отримання Шенгенської візи. Натомість решті громадян ЄС потрібно буде йти до британських консульств, щоб потрапити до Лондона.
Для України Brexit теж означатиме мало приємного. Зрозуміло, що Євросоюз ще довго буде заклопотаний відходом Британії, адже доведеться приймати безліч документів, які регламентуватимуть співіснування в нових умовах. Навряд чи в когось в Європі дійдуть руки до надання безвізового режиму Україні та Грузії. Та й питання прийому нових членів, очевидно, надовго зависне в повітрі. 
Та й на продовження санкцій в 2017 році навряд чи можна сподіватися. Російські союзники Чехія, Італія, Угорщина, зрештою, і Франція можуть забажати надання їм права самостійно визначати свої стосунки з РФ без огляду на спільну позицію решти членів ЄС. Лондон був одним із голов­них лобістів збереження санкційного режиму проти Росії. Тепер зовнішню політику Євросоюзу формуватиме вісь Берлін – Париж – Рим, де принаймні в двох останніх учасників ставлення до санкцій знач­но ліберальніше. Недарма колишній посол США в Росії Майкл Макфол назвав головним переможцем у британському референдумі Володимира Путіна, який давно мріє про розвал спільної Європи.

“У ході вільного і демократичного процесу британський народ висловив своє бажання покинути Євросоюз. Ми шкодуємо про це, але поважаємо це рішення... Зараз ми очікуємо, що уряд Великої Британії реалізує рішення британського народу якомога швидше, незважаючи на те, що процес може бути болючим. Будь-яке зволікання сприятиме затягуванню невизначеності”.
Спільна заява Дональда Туска, голови Європейської ради, Мартіна Шульца, голови Європарламенту, і Жана-Клода Юнкера, голови Єврокомісії

“Європейський Союз – це обдурювання. Замість економічного співробітництва – наднаціональне політичне утворення. Брюссель втручається в політику держав, вимагаючи загальної дипломатії, підпорядкованої Вашингтону. ЄС вимагає створення загальної армії, хоча присутність сил НАТО на європейській землі зараз найчисленніша з часів закінчення холодної війни. Я проти ЄС, тому що це невигідно для моєї країни і мого народу”. 
Найджел Фарадж, депутат Європарламенту, лідер Партії незалежності Сполученого Королівства, один з головних інціаторів Brexit  

“Жителі Великої Британії зробили велику справу, проголосувавши на референдумі за вихід з ЄС. Вони отримали назад свою країну. Люди голосували за вихід з ЄС, оскільки вони незадоволені спільною Європою”.
Дональд Трамп, кандидат у президенти США

“Вірю, що, незважаючи на результат референдуму, Британія залишається в Об’єднаній Європі і захищатиме спільні європейські цінності. Вважаю, що сьогодні нагальний виклик для Європейського Союзу – знайти шлях до сердець євроскептиків, аби не дати жодного шансу опонентам європейського інтеграційного проекту та їх щедрим спонсорам. Розраховую, що санкції проти Росії як країни-агресора будуть продовжені”.
Петро Порошенко, Президент України

“На жаль, сьогодні не найкращий день для об’єднаної Європи.
Я сприймаю і поважаю результати референдуму у Великобританії.
Але я вірю у те, що єдність європейських народів все ж буде збережена. Тому що в її основі – перш за все спільні для усіх нас демократичні цінності. Ми, українці, залишаємося відданими цим європейським, демократичним цінностям. Ми вистраждали наш європейський вибір і продовжуємо платити за нього високу ціну, захищаючи не тільки наш суверенітет, а й східні кордони Європи. Тому ми і далі будемо боротись за сильну єдину Європу і наповнювати новою енергією євроінтеграційні процеси”.
Володимир Гройсман, прем’єр-міністр України

“Британія виходить – Україна заходить? РФ посилить тиск на Європу через вихід Британії. Для України є загроза, що мир у нашій країні все менше цікавитиме європейців. Тому Берлін має зіграти на випередження: втративши Британію, Європа має набути Україну… Бо зараз ЄС і Берлін із своїми іграми щодо затягування з наданням Україні безвізового режиму (адже ми виконали усі вимоги) дограється, що наші люди теж не захочуть до Європи, бо ЄС непрогнозований і не тримає обіцянок. У грузинському суспільстві теж зростає євроскептицизм… Що ще треба Путіну?”
Ганна Гопко, народний депутат України

“Результати голосування у Британії – землетрус, наслідки якого ЄС буде розгрібати довго. Цілком можливо, що санкції проти РФ почнуть поступово знімати в 2017 році, а безвізовий режим для нас, Грузії і Туреччини відкладеться на невизначений час”.
Володимир Ар’єв, глава української делегації в Парламентській асамблеї ради Європи

“Чи погано це для України і добре для Росії? Це буде зрозуміло з часом, але є варіант, що ЄС таки почне реформуватись і європейська інтеграція матиме декілька рівнів, що для України буде добре. Незалежно від того, чи вийде остаточно Британія з ЄС, якщо Україна не стане успішною державою, це не матиме ніякого значення для нас”.
Віталій Бала, політолог

Brexit у цифрах:

6% валового внутрішнього продукту (106 мільярдів фунтів) становитимуть збитки британської економіки до 2020 року
20% вартості може скласти падіння фунта стерлінгів
100 мільярдів фунтів втратили на біржі британські компанії за чотири дні перед Brexit
45% експорту Британії припадає на ЄС, при цьому 53% товарів королівство імпортує з континенту. Якщо ЄС посилить умови торговельних угод, це призведе до скорочення обсягів торгівлі, отже – до інфляції в Британії
Прогнозується втрата 1 мільйона робочих місць
25% компаній, представлених в індексі FTSE 350, розглядають варіант перенесення штаб-квартири з Лондона на континент
Під загрозою опинилися перспективи 3 мільйонів громадян континентальних країн ЄС, які постійно живуть у Британії
Прогноз зроблений аналітичним підрозділом журналу The Economist

Від Brexit до “Хуєкзіт”

Британський референдум викликав хвилю захоплення в євроскептиків, які дружно зажадали проведення аналогічних опитувань y своїх країнах. 
“Довгого життя сміливості вільних громадян! Серце, голова і гордість перемагають брехню, погрози і шантаж. Дякую, Сполучене Королівство, тепер наша черга!”, – заявив глава італійської ультраправої партії “Ліга півночі” Маттео Сальвіні.
“Перемога свободи! Я вже багато років прошу про такий референдум у Франції”, – прокоментувала результати британського референдуму Маріон Ле Пен, лідер ультраправого “Національного фронту”.
“Від Brexit до Frexit: зараз слушний час імпортувати демократію до нашої країни. Французи мають право обирати”, – заявила депутат французького парламенту від Нацфронту Маріон Марешаль-Ле Пен.
Лідер іншої французької євроскептичної партії “Повстань, республіко” Ніколя Дюпон-Егнан натомість заявив, що не інціюватиме проведення аналогічного голосування. Водночас він наполягає на перегляді відносин з Європою і на референдумі, який затвердив би новий тип стосунків Франції з ЄС.
У Нідерландах керівник ультраправої “Партії за свободу” Гірт Вілдерс теж закликає до проведення референдуму щодо членства його країни в ЄС. “Четвер 23 червня увійшов в історію як День Незалежності. Єврооптимістичні еліти переможені. Велика Британія вказує шлях до майбутнього. Тепер настала черга Нідерландів!”, – заявив лідер голландських правих.
Але найбільше потішила офіційний представник міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова. “Не здивуюся, якщо вже незабаром замість терміна Brexit для позначення виходу країни з Євросоюзу з’явиться універсальний термін “Хуєкзіт” – англійською whoever – хто завгодно”, – написала ця дама на своїй сторінці у Facebook. Зрозуміло, що в соціальних мережах одразу з’явилося безліч припущень про кількість горілки, якою Захарова відзначила вихід Британії з ненависного їй Євросоюзу. Зрештою, її безпосередній шеф Сергій Лавров також полюбляє матюкатися під час офіційних заходів. Потім, щоправда, та сама Захарова пояснює, що це він так кашляє…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4933 / 1.65MB / SQL:{query_count}